Då tv-sändningen av kvällens ”Let’s dance” avslutades smet Kitty Jutbring snabbt undan backstage.
När hon till sist återvände till minglet var det med rödgråtna ögon.
I kvällens ”Let’s dance” fick Kitty Jutbring och hennes danspartner Anders Jacobsson ta emot en del kritik av juryn. Detta, liksom de 5 poängen paret slutligen samlade ihop, protesterade radioprofilen starkt emot.
– Det kändes tungt. Samtidigt var det ju ett annat par som fick lägre röster än oss, sa Kitty Jutbring till Aftonbladets reporter, då hon återvände till minglet efter att ha smitit undan efter programmet.
”Let's dance”-deltagaren tillade dock att hon inte är med i programmet för att hon kan dansa:
– Jag är med för att jag är Kitty och det visste de ju om när de bjöd in mig.
Jurymedlemmen Tony Irving ryckte mest på axlarna åt Kittys bråk med juryn och menade att han efter sitt deltagande i ”Stjärnor på is” vet hur det känns:
– Hon har skrivit på kontrakt för att vara med i tv-showen. Det är inga konstigheter med det.
Irving tillade även att det är hårdare krav från juryn i år.
Trots den tunga jurydomen verkade Kitty Jutbring dock inte alltför knäckt.
– Jag ska starta en Facebook-grupp som heter ”hata juryn”, sa hon på skämt, men avbröts snabbt av danspartnern som menade att de under nästa vecka ska träna på dans. Och inget annat.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...