Tv-bonden Jan-Olov ”Janne” Hansson, 37, tvingas lämna ”Lets dance”.
Hans hjärtfel stoppar honom.
Det var efter en rutinundersökning av deltagarna i TV4:s ”Lets dance” som tv-bonden Jan-Olov ”Janne” Hansson, 37, fick chockbeskedet av läkarna: Lämna tävlingen.
– Det känns värdelöst. Det har börjat gå bra att dansa och jag tycker att det har varit jätteroligt, säger han.
Under hösten har tv-bonden känt sig hängning utan att veta varför. I går kom svaret – läkarna hittade en förstoring på hans högra hjärtkammare. De bedömde att Janne är för svag för att tävla i programmet.
– Jag ville inte hoppa av, men TV4 övertalade mig. Jag förstår att de inte kan ta ansvar för min hälsa, säger Janne.
Förra året drabbades Morgan ”Mojje” Johansson ,37, av en hjärtinfarkt i tävlingen.
– Det var för att förhindra något likande som vi beslöt oss för att införa läkarundersökningen, säger Magnus Karlsson Lamm, exekutiv producent för programmet.
TV4 arbetar nu med att hitta ersättare.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
...