Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
ANALYS: Lena Mellin
Publicerad: 2005-05-22
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Inskränkningar - steg för steg

Statsminister Göran Persson vill göra nya inskränkningar i den grundlagsskyddade tryckfriheten.

Han har trätt in på en väg som kan bli livsfarlig.

För 175 år sedan slogs Aftonbladets grundare Lars Johan Hierta mot kungamaktens rätt att stoppa misshagliga tidningar. Genom att förlöjliga Karl XIV Johan vann Hierta en av tryckfrihetens största svenska segrar. Det var publicisten, inte kungen, som bestämde hur tidningen skulle se ut.

Nu är det inte längre kungen som vill strypa medierna. Det är regeringen och de statliga myndigheterna.

Kortsiktig vinst

När statsministern i går på s-kvinnornas kongress förklarade att han på nytt ville inskränka den svenska tryckfriheten är det inte säkert att han tänkt igenom konsekvenserna av sitt förslag. Han ville förmodligen bara glädja det socialdemokratiska kvinnoförbundet.

Men för en kortsiktig vinst är Göran Persson beredd att på nytt rucka på en av hörnpelarna i den svenska demokratin - tryckfriheten. Det borde han passa sig för.

Tendenserna är solklara, regeringen vill att lagar ska ta över publiceringsansvar från tidningarnas, tv:s och radions ansvariga utgivare.

Fick fel effekt

Förra sommaren började en ny lag att gälla som i princip förbjuder medierna att beställa bilder från pass- och körkortsregistren. Observera, redan beställningen är förbjuden. Publiceringen ska vi inte tala om.

Lagen kom till för att stoppa nynazister att lära sig känna igen utseendet på potentiella offer.

Men effekten blev i stället att nynazisterna skyddas. Sedan förra året hjälper staten dem att förbli okända för allmänheten.

Statliga Lotteriinspektionen vill stoppa svenska tidningar från att publicera odds från utländska spelbolag. Det anses nämligen inte vara en service till tippare. Utan "främjande av utländskt spel" och det är förbjudet.

Regeringen har i likhet med exempelvis Lotteriinspektionen fått för sig att öppenhet är av ondo, den orsakar lidande och men. Men kanske borde regeringen lära sig av sin egen läxa.

Efter tsunamin hemlighöll först UD, sedan polisen, listorna på personer som anmälts som saknade efter katastrofen. När Regeringsrätten hävde hemligstämpeln publicerade åtskilliga tidningar listan. Resultatet blev att personer som inte var försvunna kunde strykas från listan.

Nu vill Göran Persson lagstifta mot "ökad sexualisering i medierna". Aftonbladet, Göteborgs-Posten och grova utländska porrtidningar som säljs i Sverige ska bedömas efter samma måttstock.

Var går gränsen?

Syftet må vara vällovligt. Men de medel som Göran Persson vill ta till är livsfarliga.

Tendensen är tydlig. Staten, i form av riksdag, regering och de statliga myndigheterna, vill inskränka tryckfriheten. Än så länge tar man bara myrsteg, men riktningen är pinsamt klar.

Hittills har det handlat om bilder, namn och odds. Men var går gränsen? Ett demokratiskt samhälle bygger på fri opinionsbildning. Det förutsätter att medborgarna litar på medierna.

Det kommer de inte att göra den dag de tror att staten bestämmer vad som får och inte får publiceras. Då blir ryktena den enda sanningen.

Vi är inte där än, långt därifrån. Men Lars Johan Hierta skulle ha varit orolig. Rent av skakig.


Bildförbud

Det är nu i princip förbjudet för medier att beställa bilder från pass- och körkortsregistren.

Stopp för odds

Statliga Lotteriinspektionen vill stoppa publiceringen av odds från utländska spelbolag i svenska tidningar. Det anses vara "främjande av utländskt spel" och är förbjudet.

Hemligstämpel

Efter tsunamin hemlighöll UD och polisen listorna över saknade personer. Regeringsrätten hävde senare hemligstämplingen.

Sexförbud?

Göran Persson vill lagstifta mot "ökad sexualisering i medierna".


  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
  Just nu: Damernas VC-stafett följ stafetten i Beitostölen här!

”Kan kosta unga livet”

  Vaccinbristen är akut – en halv miljon doser är försenade Chefsläkaren Henrik Almkvist: Barn och unga drabbas värst. Det här kan innebära dödsfall. 34

Fyra svenskor: Därför vill vi vara hemmafruar

  Fyra utlandssvenskor berättar Svenska juristen Lina är prästfru i London: ”Livskvalité för mig är annat än att jobba”.
  ”Min man tjänar bra – så varför ska jag jobba?” Farah, 25, är hemmafru i Jordanien.
  ”Adem uppskattar mig och det jag gör” Cim, 27, har alltid drömt om att bli hemmafru.
  ”Det är en förmån att få tid till sitt barn” Maria, 27, försörjs av sin italienska man.

Får han läsa dina nyheter?

  James Partridge, 57, fick svåra brännskador i ansiktet Nu gör han succé som nyhetsankare i brittisk kanal som vill utmana fördomar. En femdel av tittarna vill dock inte ha personer med deformerat utseende i rutan. 57
Är det dags för fler annorlunda utseenden i TV?
Se resultat

Anlagd brand vid flyktingboendet

  Personal upptäckte eldsvåda utanför flyktingboendet i Vellinge Polisen: ”I det här vädret självantänder inga lövhögar”.

– Skilsmässan var en befrielse

  Sanna Lundell om pappas alkoholism och andra kvinnors avundsjukan på förhållandet med Persbrandt: ”Han kommer alltid vara Sveriges sexigaste för en del” 6
Foto: TV4 sport

Stämplad – i ansiktet

  Messi fick dobbarna i ansiktet Barça tappade poäng mot Bilbao. 29
Foto: reuters, tv4 sport

Han skickar sms – när Higuain avgör

  Ronaldo ägnade sig åt sin mobil – vid segermålet mot Santander. 28
  "Kackerlackor och råttor" Så tar du reda på om krogen är fräsch.
  Hitta klapparna i tid Stor guide till årets julmarknader.
  "Servicen lika sur som citronsorben" Mat-Niklas krog recenserad.

De flyr sina hem

  Regnkaos i England – flera döda Kallas det värsta på tusen år.

Tvingades att klä av sig nakna

ROBINSON KARIBIEN Veronica: Jag känner mig kränkt Robinsondeltagarna kroppsvisiterades av person från produktionsbolaget. 1
  Tråkigt med bilden svenska folket får av mig Jonny berättar om sjösjukan och utröstningen
  "Hade med mig mat vart jag än gick" Så gick det sen för gänget från förra Robinson. 0
  Så gick det för alla 155 i Robinson Några blev kändisar – andra är nästan bortglömda...
Vad tycker du om årets Robinson?
Se resultat

Fulla bärare tappade ner kista i graven

STOCKHOLM Döttrar flydde gråtande från begravningen av sin pappa ”Det här var det värsta jag varit med om.” Stämmer nu begravningsbyrån.

Bloggfest på Wendela!

  Singlar, sambos, mammor, pappor – alla bloggar de på Wendela
Du har väl inte missat våra bloggar? Välkommen att hitta din favorit. 0
  Slog nytt rekord i sparande ”Ett extremt bra resultat”.

”Björnen äter på mannen”

  Svensk blev vittne till drama i schweizisk björnpark Brandmän försökte spruta vatten för att få björnen att sluta attackera den fångade mannen. 6

”De överdriver om klimathotet”

  Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter Klimatforskare: Nej, det här är taget ur sitt sammanhang. 102
Tror du att klimathotet är överdrivet?
Se resultat

Tummen upp för Obamas vårdreform

  Röstade i kväll om slutgiltigt förslag Republikanerna hotar med "heligt krig" för att stoppa förslaget. 30

– Det var kaos, jag var rädd

  Klas Ingesson i stor intervju med Sportbladets Stefan Holm Om cancerbeskedet, reaktionerna från familjen & hur hans livssyn förändrats.
  ”Fan vet om jag inte har blivit mer harmonisk nu” Möt en förändrad Klas Ingesson hemma på gården i Ödeshög. 0

Vi behöver nog fixa taket i helgen...

  Par i Kalifornien fick huset delat av fallande kran Skulle ”bara flytta ett träd” - som var lite tyngre än man trodde...
Foto: ALASTAIR GRANT

”New Moon” slog nytt kassarekord

  Vampyrfilmen spelade in halv miljard under premiärdagen. Tog rekordet från Batmanfilmen Dark Knight. 17
  32 sidor om stjärnorna! Extra bilaga att ladda ner   Allt om "New moon"   Bildextra och dubbelposter   Twilight-mode

TV: Kräktes - och åkte ut först av alla

  Paolo Roberto: Har gjort så gott jag kan Vad tycker du om ex-boxarns insats? RÖSTA OCH DISKUTERA ÅRETS ROBINSON! 13
  Redo för Robinson Här är alla 18 deltagare i årets upplaga! 13
  "Hade med mig mat vart jag än gick" Så gick det sen för gänget från förra Robinson. 0
  Så gick det för alla 155 i Robinson Några blev kändisar – andra är nästan bortglömda...
Vad tycker du om årets Robinson?
Se resultat

TV: Svenska hockey- stjärnornas lyxbilar

  Större stjärna, häftigare bil – eller? Vi synar:   Thomas Holmström   Daniel Alfredsson   Nicklas Bäckström   Alexander Ovetjkin.

Skavlan omgiven av elit & makt

  Skavlans vänner: Politiker, kändisar och prinsessor ”Skavlans närmaste vänskapskrets har otroligt mycket makt i samhället.” 7

Par gick vilse i nationalpark

  Slog själva larm med mobiltelefon Räddades efter insats med helikopter och fyrhjuling.

Polisen: Vi slår ut Black Cobra

  Har jobbat i två månader med att kartlägga det kriminella gänget Polisen: Uppenbart att de har svårt att få till någon form av ordnad struktur.

Få fler ragg – med hypnos?

  Får man verkligen fler ligg med hjälp av tankebearbetning? Kropp & hälsas Matilda Gustavsson har lagt sig under pendeln och testat. 11

”Räkna med tredubbel ränta”

  Experterna: Prisfesten snart över – detta måste du vara beredd på
  ”Räntorna kommer mer än tredubblas”   ”Bostadspriserna dyker” 46

Ingen sjunger som Thåström

  Popkometen ger sig in i julhandeln Lady Gaga – The fame monster   0
  Ingen supergrupp på lika villkor Them Crooked Vultures   1

Maskinen har bäst före-datum

  ”Boys II men” ”Behöver inte låta likadant eller tas på blodigt allvar.” 1
  Insmickrande klädsamt Biffy Clyro – Only revolutions   0
Ladda ner Adobe Flash
  Fixa smala lunchlådor Så räddar du kommande lunchvecka.
  "Paris ville förstora brösten" Mamman avslöjar stora planer. 2
  Prinsessans svindyra sällskap Läsarna reagerar starkt. 68
  Maxa er sexuella njutning Bli ett erotiskt geni redan ikväll!
  Han vill inte ha barn med mig Eva Rusz svarar om relationer. 0
  ”Var väck en halv minut” Södergren om kollapsen inför premiären. 0
  Klimatanläggningen - så funkar den Bildoktorn reder ut begreppen 1
  Hon visar BH värd miljoner En bh full av diamanter.
  "Häng ut dem" Trus om råttor och mögel på krogarna.
  Hennes klänning var för kort Startade upplopp i katolsk skola.
  Träna med sex Ligger du i bränner du kalorier med njutning! 11
  Frankrike–Irland spelas om – i Patrice Evras vardagsrum. 17
  Dawsons Creek- stjärnan skiljer sig ”Fortfarande vänner.” 4
  Macka från mörka sidan Rosten ger dig Darth Vader till frukost 2
  The Rookie: Del 1 av "Dag tre" Se agentens nya äventyr på fältet.
  Mineraltoppen Vi har testat mineralfoundations - Här är de 10 bästa. 5
  Anna Ankas kovändning Medverkar i ”Svenska Hollywoodfruar 2”. 39
  "Jag är rock-chic" Tove, 19, om sin egna stil.
  Köp Idol-Toves solglasögon Idolerna auktionerar kläder. 0
  Drömmål av Rasmus Elm ”Jag kände det var dags att sätt dit den” 1
  Pysselninjans attack på storstaden Anfaller med färgranna pärlplattor.
  Se den svenska målshowen Fejzullahu låg bakom ALLT i 90 minuter.
BILDEXTRA Årets hetaste visning Victorias Secret undgår ingen. 3
  Sugen på en semla – dra till Laos ”Smakar som hemma” 1
Bildextra Gör ditt fönster adventsfint 15 stämningsfulla adventsstjärnor och ljusstakar.
  "Maten duger - servicen suger" Mat-Niklas krog recenserad.
  Chocksänkningen på Modo – nu är laget med i guldracet igen. 4
  Får man vara rolig i nyhetsform? Om ett klipp och arga kommentarer.
  Äntligen amaryllisdags! Floristens 7 nya sätt att lyfta julfavoriten. 0
  Mumier hade åderförkalkning Äldsta levde 1530 f. Kr 0

  Passa på! Ladda hem 16 fotbolls-appar gratis Följ Allsvenskan i Din Klubb för Iphone
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Får bakläxa om barnflicka Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka 109
2 ”De överdriver om klimathotet” Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter 102
3 Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen 93
4 Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
5 Storbråk efter Foppas show Skröder avgjorde – och startade stor fajt: 80
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet