! Ännu fler utbildningsplatser, framför allt inom yrkesutbildningen.
! Premie för köp av miljöbilar.
! Premie för att skrota gamla bilar.
! Sänka skatten för pensionärer.
! Höja bostadstillägget för pensionärer.
! Höja a-kassan.
! Avsätta pengar för renovering av miljonprogrammet.
! Rusta upp ännu fler vägar och järnvägar.
Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Ett hjärta RÖTT
05 mar 13:00
Från bloggen: Röda Malmö
05 mar 11:43
Från bloggen: claeskrantz.se
05 mar 13:45
Arbetslösheten exploderar och budgetunderskottet galopperar.
Men vad gör regeringen?
En hel del.
Men kanske inte tillräckligt.
De senaste veckorna har varit en Golgatavandring. Dysterkvistarna har fått rätt gång på gång, midvintermörkret ligger kompakt över landet och ingen vår är i sikte.
I skuggan av dessa realiteter pågår en politisk batalj, en spegelbild av den som föregick riksdagsvalet 2006.
Då sa dåvarande statsministern Göran Persson (S) att arbetslösheten i praktiken hade upphört att vara ett problem. Högkonjunkturen hade löst allt.
Alliansen, då i opposition, såg blottan. Månad ut och månad in anklagade de socialdemokraterna för att inte göra tillräckligt för jobben. En miljon stod utanför arbetsmarknaden och allt var socialdemokraternas fel.
Enligt samstämmiga valanalyser var jobben den viktigaste orsaken till att socialdemokraterna förlorade makten. De dukade under för alliansens jobbattack.
Men nu är situationen radikalt annorlunda. Nu står socialdemokraterna i åklagarbåset. Flera gånger om dagen skickar presstjänsten ut meddelanden där regeringen anklagas för att göra på tok för lite, eller fel, mot krisen.
Att regeringen ska få igen för gammal ost märks också i valet av 1 maj-märke. Det brukar avbilda en person. Nu står det rätt och slätt: Jobben först.
Men hur är det, vad gör regeringen?
Under det senaste året har arbetslösheten ökat med 44 000 personer. De som i brist på arbete pluggar har blivit 3 000 fler. De undersysselsattas skara, de som har för kort arbetstid, har växt med 19 000 personer.
Den som lyder råd är vis, sägs det. På listan här ovan ser du vad regeringen gjort och vad de planerar att göra.
Men där finns också idéer om vad som skulle kunna göras, de flesta hämtade från den rödgröna oppositionen.
Välj och vraka, Anders Borg!