Skolmaten dyrast i Norrland

NYHETER

Den som vill äta gott bör gå i skolan i Ragunda.

Åtvidabergseleverna däremot får nöja sig med knäckebröd och vatten.

Åtminstone om man ska tro kostnaden för skolmaten.

Skolmatens Vänner har sammanställt kostnaden för skolmat i landets kommuner.

Att döma av sammanställningen är det en lyx att bo i Jämtlandskommunen Ragunda, där varje elev får mat för 6 530 kronor per år.

Minst pengar satsar Åtvidaberg - där får varje elev mat för 2 080 kronor per år. Det är mer än en tusenlapp under rikssnittet, på 3 320 kronor per elev och år.

Dyra transporter

Nu är inte höga kostnader ett kvitto på att maten blir bättre.

Annichen Kringstad, projektledare på Skolmatens Vänner, säger att Norrlandskommunerna, som överlag har höga kostnader för sin skolmat, har dyrare transporter och inte samma möjligheter till effektiva upphandlingar.

– Och det är intressant, men svårt att förklara, varför jämförbara kommuner som till exempel Leksand och Rättvik, har variationer på ett par tusen kronor, säger hon.

Skolmatens Vänner är ett samarbete mellan LRF och de bondeägda livsmedelsföretagen.

Här är kostar maten mest

Kostnad per elev/år

…och här är den billigast

Johan Andersson