Resultat lördag 9/2

1 av 3 | Foto: REUTERS
Vinnartrion i damernas 15 km masstart.
NYHETER

Nordisk kombination, herrar, backhoppn K90:

1) Jaakko Tallus, Finland, 267,5,

2) Mario Stecher, Österrike, 258,0,

3) Samppa Lajunen, Finland, 257,0,

4) Christoph Bieler, Österrike, 255,0, 5) Ronny Ackermann, Tyskland, 254,0, 6) Daito Takahashi, Japan, 243,5, 7) Todd Lodwick, USA, 240,5, 8) Bill Demong, do, 239,5, 9) Kevin Arnould, Frankrike och Andy Hartmann, Schweiz, båda 236,5.

Skidor:

Damer, 15 km fri stil, masstart:

1) Stefania Belmondo, Italien, 39.54,4,

2) Larisa Lazutina, Ryssland, 39.56,2,

3) Katerina Neumannova, Tjeckien, 40.01,3,

4) Julia Tjepalova, Ryssland, 40.02,7, 5) Kaisa Varis, Finland, 40.04,1, 6) Svetlana Nagejkina, Vitryssland, 40.17,9, 7) Gabriella Paruzzi, Italien, 40.25,7, 8) Kristina Smigun, Estland, 40.33,6, 9) Karine Philippot, Frankrike, 40.38,6, 10) Irina Terelia, Ukraina, 40.39,4, 11) Sabina Valbusa, Italien, 40.48,3, 12) Olga Zavjalova, Ryssland, 40.53,3, 13) Evi Sachenbacher, Tyskland, 40.57,6, 14) Jelena Buruchina, Ryssland, 41.01,1, 15) Hilde Pedersen, Norge, 41.47,8, 16) Natascia Leonardi Cortesi, Schweiz, 41.56,3, 17) Antonella Confortola, Italien, 41.57,8, 18) Vera Zjatikova, Vitryssland, 42.04,5, 19) Natalja Zjatikova, do, 42.04,5, 20) Riita Liisa Lassila, Finland, 42.14,3, 21) Katerina Hanusova, Tjeckien, 42.15,7, 22) Valentina Sjevtjenko, Ukraina, 42.16,0, 23) Sumiko Yokoyama, Japan, 42.16,2, 24) Katrin Smigun, Estland, 42.25,6, 25) Annick Vaxelaire-Pierrel, Frankrike, 42.26,7, 26) Oxana Jatskaja, Kazakstan, 42.46,0, 27) Claudia Künzel, Tyskland, 42.49,5, 28) Kanoko Goto, Japan, 42.50,4, 29) Vibeke Skoftrud, Norge, 42.50,9, 30) Nina Kemppel, USA, 42.53,1.

Sv plac: 31) Anna-Carin Olofsson 42.53,8, 37) Anna Dahlberg 43.53,7, 39) Elin Ek 43.55,3, 40) Jenny Olsson 43.57,7.

Herrar, 30 km fri stil, masstart:

1) Johann Muhlegg, Spanien, 1.09.28,9,

2) Christian Hoffmann, Österrike, 1.11.31,0,

3) Mikhail Botvinov, do, 1.11.32,3

4) Kristin Sjeldal, Norge, 1.11.42,7, 5) Pietro Piller Cottrer, Italien, 1.11.42,8, 6) Ole Einar Björndalen, Norge, 1.11.44,5, 7) Lukas Bauer, Tjeckien, 1.12.22,3, 8) Nikolaj Boltjakov, Ryssland, 1.12.50,6, 9) Sergej Krjanin, Ryssland, 1.12.52,0, 10) Cristian Zorzi, Italien, 1.13.10,0, 11) Emmanuel Jonnier, Frankrike, 1.13.15,1, 12) Vincent Vittoz, Frankrike, 1.13.21,7, 13) Thomas Alsgaard, Norge, 1.13.30,2, 14) Fabio Maj, Italien, 1.13.43,5, 15) Sergej Dolidovitj, Vitryssland, 1.13.51,1, 16) Vladimir Vilissov, Ryssland, 1.13.54,1, 17) Rene Sommerfeldt, Tyskland, 1.13.55,8, 18) Juan Gutierrez, Spanien, 1.14.05,1, 19) Andrej Nevzorov, Kazakstan, 1.14.12,1, 20) Axel Teichmann, Tyskland, 1.14.23,8, 21) Martin Koukal, Tjeckien, 1.14.25,9, 22) Andrew Johnson, USA, 1.14.26,9, 23) Nikolaj Tjebotko, Kazakstan, 1.14.32,2, 24) Gerahrd Urain, Österrike, 1.14.33,9, 25) Petr Michl, Tjeckien, 1.14.40,0, 26) Markus Hasler, Lichtenstein, 1.14.47,0, 27) Zsolt Antal, Rumänien, 1.14.47,1, 28) Hiroyuki Imai, Japan, 1.14.55,6, 29) Patrik Maechler, Schweiz, 1.15.03,4, 30) Dmitrij Tisjkin, Ryssland, 1.15.10,2.

Sv plac: 37) Niklas Jonsson 1.16.25,2. Per Elofsson och Morgan Göransson bröt.

Freestyle, damer, puckelpist, final:

1) Kari Traa, Norge, 25,94,

2) Shannon Bahrke, USA, 25,06,

3) Tae Satoya, Japan, 24,85,

4) Jennifer Heil, Kanada, 24,84, 5) Hannah Hardaway, USA, 24,77, 6) Aiko Uemura, Japan, 24,66, 7) Ann Battelle, USA, 24,62, 8) Sandra Laoura, Frankrike, 24,12, 9) Marina Tjerkasova, Ryssland, 23,52, 10) Margarita Marbler, Österrike, 23,18. 15) Sara Kjellin, Sverige, utan poäng.

Skridsko, herrar 5.000 m:

1) Jochem Uytdehaage, Holland, 6.14,66 (v-rek)

2) Derek Parra, USA, 6.17,98

3) Jens Boden, Tyskland, 6.21,73

4) Dmitrij Sjepel, Ryssland, 6.21,85, 5) KC Boutiette, USA, 6.22,97, 6) Carl Verheijen, Holland, 6.24,71, 7) Roberto Sighel, Italien, 6.25,11, 8) Bart Veldkmap, Belgien, 6.25,88, 9) Frank Dittrich, Tyskland, 6.25,89, 10) Lasse Sätre, Norge, 6.25,92.

Sv plac: 22) Johan Röjler 6.33,18.

Ishockey, herrar:

Vitryssland-Ukraina 1-0 (0-0, 0-0, 1-0)

Vitryssland: Oleg Mikulitjik.

Slovakien-Tyskland 0-3 (0-0, 0-2, 0-1)

Tyskland : Jürgen Rumrich, Jan Benda, Klaus Kathan.

Österrike-Lettland 2-4 (1-2, 1-2, 0-0)

Österrike: Oliver Setzinger, Matthias Trattnig.

Lettland: Aleksander Beljavskij, Igor Bondarev, Vjatjeslav Fanduls, Grigorijs Pantelejevs.

Schweiz-Frankrike 3-3 (1-1, 0-1, 2-1)

Schweiz: Jean-Jacques Aeschlimann, Andre Rotheli, Mark Streit. Frankrike: Maurice Rozenthal 2, Philippe Bozon.

Konståkning, par, korta programmet:

1) Jelena Berezjnaja/Anton Sicharulidze, Ryssland, 0,5, 2) Jamie Sale/David Pelletier, Kanada, 1,0, 3) Xue Shen/Hongbo Zhao, Kina, 1,5, 4) Tatiana Totmjanina/Maksim Marinin, Ryssland, 2,0, 5) Kyoko Ina/Johan Zimmerman, USA, 2,5, 6) Maria Petrova/Aleksej Tichonov, Ryssland, 3,0, 7) Katerina Berankova/Otto Dlabola, Tjeckien, 3,5, 8) Dorota Zagorska/Mariusz Siudek, Polen, 4,0, 9) Dan Zhang/Hao Zhang, Kina, 4,5, 10) Qing Pang/Jian Tong, Kina, 5,0.