Resultat söndag 10 februari

1 av 2 | Foto: AP
Hoppade längst.
NYHETER

Backhoppning:

Herrar K90, final

1) Simon Ammann, Schweiz, 269,0 p (98,0 m-98,5 m)

2) Sven Hannawald, Tyskland, 267,5 (97,0-99,0)

3) Adam Malysz, Polen, 263,0 (98,5-98,0)

4) Janne Ahonen, Finland, 261,5 (95,5-98,0), 5) Veli-Matti Lindström, do, 252,5 (95,0-95,5), 6) Matti Hautamäki, do, 252,5 (93,0-97,0), 7) Martin Schmitt, Tyskland, 250,0 (94,5-94,5), 8) Michael Uhrmann, do, 245,0 (92,0-95,5), 9) Kazuyoshi Funaki, Japan, 243,0 (92,0-94,5), 10) Promoz Peterka, Slovenien, 240,5 (92,5-91,5), 11) Stefan Horngacher, Österrike, (91,5-93,5), och Alan Alborn, USA, (91,0-93,0), båda 240,0, 13) Peter Zonta, Slovenien, 239,5 (90,0-95,0), 14) Martin Koch, Österrike, 237,0 (92,5-91,0), 15) Robert Kranjec, Slovenien, 236,0 (91,5-92,5).

Nordisk kombination:

Herrar, K90+skidor 15 km slutställning:

1) Samppa Lajunen, Finland, 39.11,7

2) Jaakko Tallus, Finland, 39.36,4

3) Felix Gottwald, Österrike, 40.06,5

4) Ronny Ackermann, Tyskland, 40.27,8, 5) Björn Kircheisen, Tyskland, 40.55,9, 6) Mario Stecher, Österrike, 41.30,8, 7) Todd Lodwick, USA, 41.39,4, 8) Kristian Hammer, Norge, 41.40,8, 9) Andy Hartmann, Tyskland, 41.42,3, 10) Nicolas Bal, Frankrike, 41.43.3.

Störtlopp, herrar:

1) Fritz Strobl, Österrike, 1.39,13,

2) Lasse Kjus, Norge, 1.39,35,

3) Stephan Eberharter, Österrike, 1.39,41,

4) Kjetil Andre Aamodt, Norge, 1.39,78, 5) Claude Cretier, Frankrike, 1.39,96, 6) Christian Greber, Österrike, 1.40,00, 7) Fredrik Nyberg, Sverige, 1.40,30, 8) Ambrosi Hoffmann, Schweiz, 1.40,31, 9) Marco Sullivan, USA, 1.40,37, 10) Sebastien Fournier, Frankrike, 1.40,39, 11) Pierre-Emmanuel Dalcin, Frankrike, 1.40,58, 12) Bjarne Solbakken, Norge och Antoine Deneriaz, Frankrike, båda 1.40,74, 14) Didier Cuche, Schweiz, 1.40,76, 15) Franco Cavegn, Schweiz, 1.40,81, 16) Daron Rahlves, USA, 1.40,84, 17) Roland Fischnaller, Italien, 1.40,85, 18) Patrik Järbyn, Sverige, 1.41,05, 19) Alessandro Fattori, Italien, 1.41,24, 20) Christoph Gruber, Österrike, 1.41,25, 21) Didier Defago, Schweiz, 1.41,27, 22) Kurt Sulzenbacher, Italien, 1.41,56, 23) Peter Pen, Slovenien, 1.41,66, 24) Ed Podivinsky, Kanada,

1.41,69, 25) Kenneth Sivertsen, Norge, 1.41,70, 26) Jürgen Hasler, Liechtenstein, 1.41,76, 27) Jakub Fiala, USA, 1.41,84, 28) Andrej Jerman, Slovenien, 1.41,85, 29) Scott Macartney, USA och Marco Buechel, Liechtenstein, båda 1.41,86.

Snowboard:

Halfpipe, damer, final:

1) Kelly Clark, USA, 47,9

2) Doriane Vidal, 43,0

3) Fabienne Reuteler, Schweiz, 39,7

4) Kjersti Buaas Oe, Norge, 37,3, 5) Shannon Dunn-Downing, USA, 6) Tricia Byrnes, do, 36,4, 7) Nici Pederzolli, Österrike, 35,7, 8) Yoko Miyake, Japan, 33,7, 9) Minna Hesso, Finland, 31,9, 10) Lisa Therese Wiik, Norge, 28,9, 11) Nicola Thost, Tyskland, 27,7, 12) Michiyo Hashimoto, Japan, 26,6.

Sv plac: 21) Anna Hellman 19,6, 22) Janet Jonsson 16,4. Båda utslagna i kvalet.

Skridsko:

Damer, 3.000 m:

1) Claudia Pechstein, Tyskland, 3.57,70 (v-rek)

2) Renate Groenewold, Holland, 3.58,94

3) Cindy Klassen, Kanada, 3.58,97

4) Anni Friesinger, Tyskland, 3.59,39, 5) Tonny de Jong, Holland, 4.00,49, 6) Maki Tabata, Japan, 4.03,63, 7) Jennifer Rodriguez, USA, 4.04,99, 8) Kristina Groves, Kanada, 4.06,44, 9) Emese Hunyady, Österrike, 4.06,55, 10) Clara Hughes, Kanada, 4.06,57.

Ishockey, herrar:

Österrike-Tyskland 2-3

Lettland-Slovakien 6-6

Rodel:

Herrar, singel, e andra åket: 1) Armin Zöggeler, Italien, 1.29,067, 2) Georg Hackl, Tyskland, 1.29,108, 3) Markus Prock, Österrike, 1.29,338, 4) Adam Heidt, USA, 1.29,410, 5) Karsten Albert, Tyskland, 1.29,485, 6) Albert Demtjenko, Ryssland, 1.29,488, 7) Wilfried Huber, Italien, 1.29,665, 8) Denis Geppert, Tyskland, 1.29,720, 9) Reinhold Rainer, Italien, 1.29,728, 10) Markus Kleinheinz, Österrike, 1.29,732.

Sv plac: 22) Bengt Walden 1.30,644, 29) Anders Söderberg 1.31,852.