Resultat måndag 11/2

1 av 3 | Foto: AP
Föll mot USA.
NYHETER

Curling:

Herrar omg 1

Finland-Danmark 9-3

Tyskland-Frankrike 9-5

Kanada-Storbritannien 6-4

USA- Sverige 10-5

Herrar omg 2

Damer omg 1

Ryssland-Tyskland 5- 8

Sverige-Kanada 4- 5

Schweiz-Danmark 9- 8

Storbritannien-Norge 10- 6

Rodel:

Herrar, final

1) Armin Zöggeler, Italien, 2.57,941,

2) Georg Hackl, Tyskland, 2.58,270,

3) Markus Prock, Österrike, 2.58,283,

4) Adam Heidt, USA, 2.58,606, 5) Albert Demtjenko, Ryssland, 2.58,996, 6) Karsten Albert, Tyskland, 2.59,046, 7) Dennis Geppert, do, 2.59,154, 8) Markus Kleinheinz, Österrike, 2.59,211, 9) Wilfried Huber, Italien, 2.59,319, 10) Rainer Margreiter, Österrike, 2.59,637.

Svenska placeringar:

23) Bengt Waldén 3.01,286, 28) Anders Söderberg 3.02,214.

Snowboard:

Halfpipe, herrar, final

1) Ross Powers, USA, 46,1 p

2) Danny Kass, do, 42,5

3) Jarret Thomas, do, 42,1

4) Giacomo Kratter, Italien, 42,0, 5) Takaharu Nakai, Japan, 40,7, 6) Tommy Czeschin, USA, 40,6, 7) Heikki Sorsa, Finland, 40,4, 8) Markku Koski, do, 39,0, 9) Trevor Andrew, Kanada, 38,6, 10) Daniel Franck, Norge, 37,4, 11) Magnus Sterner, Sverige, 36,6, 12) Jan Michaelis, Tyskland, 0,2.

Övr sv plac (utslagna i kvalet): 24) Stefan Karlsson 30,4, 25) Tomas Johansson 30,1.

Skidskytte:

Damer, 15 km

1) Andrea Henkel, Tyskland, 47.29,1 (1)

2) Liv-Grete Skjelbreid-Poiree, Norge, 47.37,0 (1)

3) Magdalena Forsberg, Sverige, 48.08,3 (2)

4) Olga Pyleva, Ryssland, 48.14,0 (2), 5) Ekaterina Dafovska, Bulgarien, 48.15,5 (1), 6) Olga Nazarova, Vitryssland, 48.29,9 (1), 7) Martina Glagow, Tyskland, 48.34,2 (1), 8) Svetlana Isjmuratova, Ryssland, 48.45,0 (2), 9) Martina Jasicova, Slovakien, 48.47,5 (2), 10) Albina Achatova, Ryssland, 49.06,1 (2), 11) Florence Baverel, Frankrike, 49.10,2 (2), 12) Uschi Disl, Tyskland, 49.43,4 (4), 13) Katja Holanti, Finland, 49.52,3 (2), 14) Sona Mihokova, 50.00,7 (3), 15) Ribo Sun, Kina, 50.04,7 (1).

Herrar, 20 km

1) Ole Einar Björndalen, Norge, 51.03,3, (2),

2) Frank Luck, Tyskland, 51.39,4 (0),

3) Victor Majgurov, Ryssland, 51.40,6 (1),

4) Ricco Gross, Tyskland, 51.58,7 (2), 5) Halvard Hanevold, Norge, 52.16,3 (0), 6) Pavel Rostovtsev, Ryssland, 52.33,5 (1), 7) Frode Andresen, Norge, 52.39,1 (3), 8) Sergej Tjepikov, Ryssland, 52.44,2 (1), 9) Vadim Sasjurin, Vitryssland, 52.52,6 (0), 10) Raphael Poiree, Frankrike, 52.52,9 (2), 11) Ludwig Gredler, Österrike, 53.19,3 (2), 12) Sergei Rozjkov, Ryssland, 53.43,8 (0), 13) Marko Dolenc, Slovenien, 53.45,8 (2), 14) Jeremy Teela, USA, 53.56,5 (2), 15) Paavo Puurunen, Finland, 54.15,7 (3).

Sv plac: 38) Björn Ferry 56.20,7 (4), 40) Carl Johan Bergman 56.24,5 (3), 47) Henrik Forsberg 57.22,0 (6), 55) Tord Wiksten 58.02,3 (2).

Skridsko:

Herrar, 500 m, dag 1

1) Casey FitzRandolph, USA, 34,42, 2) Hiroyasu Shimizu, Japan, 34,61, 3) Kip Carpenter, USA, 34,68, 4) Gerard van Velde, Holland, 34,72, 5) Lee Kyu-Hyuk, Sydkorea, 34,74, 6) Mike Ireland, Kanada, 34,77, 7) Joey Cheek, USA, 34,78, 8) Erben Wennemars, Holland, och Toyoki Takeda, Japan, båda 35,00, 10) Dmitrij Lobkov, Ryssland, 35,09.

Ishockey, damer:

SverigeRyssland 3-2

(2-0, 1-2, 0-0)

Första perioden: 1-0 (8.14) Ann-Louise

Edstrand (Maria Roth, Erika Holst), 2-0 Lotta Almblad (Josefin Pettersson, Joa Elfsberg).

Andra perioden: 3-0 (24.11) Kristina

Bergstrand, 3-1 (25.07) Jekaterina Patjkevitj, 3-2 (36.04) Larisa Misjina (Olga Permjakova).

Skott: 44-14 (13-2, 15-7, 16-5).

Utv, Sverige: 2x2. Ryssland: 5x2.

Kanada-Kazakstan 7-0

Ishockey, herrar:

Ukraina-Schweiz 5-2

Vitryssland-Frankrike 3-1

Konståkning:

Par, fria programmet, slutställning

1) Jelena Berezjnaja/Anton Sicharulidze, Ryssland, 1,5, 2) Jamie Sale/David Pelletier, Kanada, 3,0, 3) Xue Shen/Hongbo Zhao, Kina, 4,5, 4) Tatiana Totmjanina/Maxim Marinin, Ryssland, 6,0, 5) Kyoko Ina/John Zimmerman, USA, 7,5, 6) Maria Petrova/Aleksej Tichonov, Ryssland, 9,0, 7) Dorota Zagorska/Mariusz Siudek, Polen, 11,0, 8) Katerina Berankova/Otto Dlabola, Tjeckien, 11,5, 9) Qing Pang/Jian Tong, Kina, 14,0, 10) Jacinthe Lariviere/Lenny Faustino, Kanada, 16,5.