Resultat tisdag 12/2

1 av 2 | Foto: REUTERS
Bente Skari spurtade hem segern.
NYHETER

Backhoppning:

Herrar K120, kval

1) Adam Malysz, Polen, 120,8 p (123,5 m),

2) Robert Kranjec, Slovenien, 119,1 (122,0),

2) Sven Hannawald,Tyskland, 119,1 (122,0),

4) Roberto Cecon, Italien, 118,0 (125,0), 5) Matti Hautamäki, Finland, 117,3 (121,0), 6) Masahiko Harada, Japan, 116,1 (119,5), 7) Veli-Matti Lindström, Finland, 114,3 (121,0), 8) Alan Alborn, USA, 114,1 (119,5), 9) Kazuyoshi Funaki, Japan, 112,4 (118,0), 10) Robert Mateja, Polen, 111,4 (118,0).

Alpint

Damer, störtlopp

1) Carole Montillet, Frankrike, 1.39,56

2) Isolde Kostner, Italien, 1.40,01

3) Renate Götschl, Österrike, 1.40,39

4) Hilde Gerg, Tyskland, 1.40,49, 5) Corinne Rey-Bellet, Schweiz, 1.40,54, 6) Selina Heregger, Österrike, 1.40,56, 7) Sylviane Berthod, Schweiz, 1.40,67, 8) Melanie Turgeon, Kanada, 1.40,71, 9) Michaela Dorfmeister, Österrike, 1.40,83 10) Regina Häusl, Tyskland, 1.40,84, 11) Jonna Mendes, USA, 1.40,97, 12) Kirsten Clark, USA, 1.41,03, 13) Ingeborg Helen Marken, Norge, 1.41,08, 14) Pernilla Wiberg, Sverige, 1.41,09, 15) Melanie Suchet, Frankrike, 1.41,15, 16) Picabo Street, USA, 1.41,17, 17) Patrizia Bassis, Italien, 1.41,56, 18) Brigitte Obermoser, Österrike, 1.41,64, 19) Catherine Borghi, Schweiz, 1.41,88, 20) Daniela Ceccarelli, Italien, 1.42,03, 21) Varvara Zelenskaja, Ryssland, 1.42,43, 22) Spela Bracun, Slovenien, 1.42,48, 23) Ingrid Jacquemod, Frankrike, 1.42,70, 24) Lucia Recchia, Italien, 1.42,80, 25) Janette Hargin, Sverige, 1.42,83, 26) Sibylle Brauner, Tyskland, 1.42,97, 27) Alice Jones, Australien, 1.43,07, 28) Mojca Suhadolc, Slovenien, 1.43,10, 29) Jenny Owens, Australien, 1.44,15, 30) Gabriela Martinovova, Tjeckien, 1.44,25.

Curling:

Damer omg 2

Sverige–Storbrtannien 7–4

Damer omg 3

Tyskland-Danmark 9- 5

USA-Sverige 6- 5

Storbritannien-Japan 9- 1

Kanada-Ryssland 7- 6

Herrar omg 3

Danmark-Schweiz 6- 10

Finland-Kanada 4- 9

Sverige-Storbritannien 7- 2

Frankrike-Norge 2- 9

Freestyle:

Herrar, puckelpist

1) Janne Lahtela, Finland, 27,97 p,

2) Travis Mayer, USA, 27,59,

3) Richard Gay, Frankrike, 26,91,

4) Jonny Moseley, USA, 26,78, 5) Tapio Luusua, Finland, 26,67, 6) Scott Bellavance, Kanada, 26,55, 7) Ryan Johnson, Kanada, 26,55, 8) Mikko Ronkainen, Finland, 26,49, 9) Jeremy Bloom, USA, 26,19, 10) Sami Mustonen, Finland, 26,08, 11) Cedric Regnier-Lafforgue, Frankrike, 25,63, 12) Laurent Niol, do, 25,00, 13) Fredrik Fortkord, Sverige, 24,89, 14) Johann Gregoire, Frankrike, 22,77, 15) Stephane Rochon, Kanada, 19,80, 16) Yugo Tsukita, Japan, 15,81.

Övr sv plac: 22) Patrik Sundberg 23,16.

Skidor:

Damer, 10 km klassiskt

1) Bente Skari, Norge,28.05,6

2) Olga Danilova, Ryssland, 28.08,1

3) Julia Tjepalova, Ryssland, 28.09,9

4) Larisa Lazutina, Ryssland, 28.21,6, 5) Stefania Belmondo, Italien, 28.45,8, 6) Beckie Scott, Kanada, 28.49,2, 7) Ljubov Jegorova, Ryssland, 28.50,7, 8) Hilde G Pedersen, Norge, 28.56,2, 9) Satu Salonen, Finland, 29.02,3 10) Petra Majdic, Slovenien, 29.03,9 11) Anita Moen, Norge, 29.15,5, 12) Viola Bauer, Tyskland, 29.30,0, 13) Irina Terelja, Ukraina, 29.35,8, 14) Valentina Sjevtjenko, Ukraina 29.42,7, 15) Sara Renner, Kanada, 29.46,7, 16) Svetlana Nagejkina, Vitryssland, 29.48,4, 17) Natascia Leonardi Cortesi, Schweiz, 29.57,5, 18) Lina Andersson, Sverige, 30.00,1, 19) Aurelie Storti, Frankrike, 30.00,2, 20) Manuela Henkel, Tyskland, 30.00,5, 21) Elin Ek, Sverige, 30.02,3, 22) Marianna Longa, Italien, 30.04,0 23) Svetlana Sjisjkina, Kazakstan, 30.06,7, 24) Jenny Olsson, Sverige, 30.09,5, 25) Milaine Theriault, Kanada, 30.12,6, 26) Oxana Jatskaja, Kazakstan, 30.13,9, 27) Tina Bay, Norge, 30.16,3, 28) Kamila Rajdlova, Tjeckien, 30.17,9, 29) Vera Zjatikova, Vitryssland, 30.20,5, 30) Kati Sundqvist, Finland, 30.24,0... 42) Anna Dahlberg, Sverige, 31.01,7.

Herrar, 15 km klassiskt

1) Andrus Veerpalu, Estland, 37.07,4

2) Frode Estil, Norge, 37.43,4

3) Jaak Mae, Estland, 37.50,8

4) Anders Aukland, Norge, 38.08,3, 5) Per Elofsson, Sverige, 38.10,8, 6) Erling Jevne, Norge, 38.13,6, 7) Vitalij Denisov, Ryssland, 38.17,9, 8) Magnus Ingesson, Sverige, 38.38,5, 9) Reto Burgermeister, Schweiz, 38.49,2, 10) Sergej Novikov, Ryssland, 38.49,3, 11) Michail Ivanov, Ryssland, 38.51,3, 12) John Bauer, USA, 38.55,7, 13) Roman Virolainen, Vitryssland, 39.02,4, 14) Axel Teichmann, Tyskland, 39.05,3, 15) Andreas Schlütter, Tyskland, 39.19,2, 16) Patrick Weaver, USA, 39.24,4, 17) Urban Lindgren, Sverige, 39.24,8, 18) Andrej Golovko, Kazakstan, 39.28,1, 19) Masaaki Kozu, Japan, 39.28,3, 20) Odd-Björn Hjelmeset, Norge, 39.31,4, 21) Ivan Batory, Slovakien, 39.32,0, 22) Kris Freeman, USA, 39.34,3, 23) Alexander Marent, Österrike, 39.36,2, 24) Martin Bajcicak, Slovakien, 39.39,4, 25) Vasilij Rotjev, Ryssland, 39.42,1, 26) Freddy Schwienbacher, Italien, 39.44,9, 27) Morgan Göransson, Sverige, 39.45,7, 28) Cristian Saracco, Italien, 39.48,4, 29) Jiri Magal, Tjeckien, 39.48,6, 30) Kuisma Taipale, Finland, 39.50,3.

Ishockey:

Damer:

USA-Tyskland 10-0

Finland-Kina 4-0

Herrar:

Slovakien-Österrike 2-3

Tyskland-Lettland 4-1

Skridsko:

Herrar, 500 m, dag 2

1) Casey Fitzrandolph, USA, 69,23 (34,42/34,81)

2) Hiroyasu Shimizu, Japan, 69,26 (34,61/34,65)

3) Kip Carpenter, USA, 69,47 (34,68/34,74)

4) Gerard van Velde, Holland, 69,49 (34,72/34,77), 5) Lee Kyu-Hyuk, Sydkorea, 69,59 (34,74/34,85), 6) Joey Cheek, USA, 69,60 (34,78/34,82), 7) Michael Ireland, Kanada, 69,60 (34,77/34,83), 8) Toyoki Takeda, Japan, 69,81 (35,00/34,81), 9) Jan Bos, Holland, 69,86 (35,14/34,72), 10) Erben Wennemars, do, 69,89 (35,00/34,89).

Rodel:

Damer, singel, omg 1, 2

Konståkning:

Herrar, korta programmet

1) Alexej Jagudin, Ryssland, 0,5 p, 2) Takeshi Honda, Japan, 1,0, 3) Timothy Goebel, USA, 1,5, 4) Jevgenij Plusjtjenko, Ryssland, 2,0, 5) Alexander Abt, do, 2,5, 6) Chengjiang Li, Kina, 3,0, 7) Elvis Stojko, Kanada, 3,5, 8) Michael Weiss, USA, 4,0, 9) Todd Eldredge, do, 4,5, 10) Anthony Liu, Australien, 5,0.

Med medaljligan

..efter 18 grenar: