Resultat onsdag 13/2

1 av 4 | Foto: AP
Amman hoppade bäst - igen.
NYHETER

Backhoppning:

K120, final:

1) Simon Ammann, Schweiz, 281,4 p (132,5 m_133,0 m),

2) Adam Malysz, Polen, 269,7 (131,0_128,0),

3) Matti Hautamäki, Finland, 256,0 (127,0_125,5),

4) Sven Hannawald, Tyskland, 255,3 (132,5_131,0), 5) Stefan Horngacher, Österrike, 247,2 (125,0_124,0), 6) Andreas Küttel, Schweiz, 245,6 (125,0_122,0), 7) Kazuyoshi Funaki, Japan, 245,5 (126,5_121,0), 8) Martin Koch, Österrike, 244,5 (126,0_121,5), 9) Janne Ahonen, Finland, 241,5 (124,0_123,5), 10) Martin Schmitt, Tyskland, 240,4 8 (126,0_119,5), 11) Robert Kranjec, Slovenien, 237,6 8 (122,0_122,5), 12) Stephan Hocke, Tyskland, 236,9 (125,0_120,5), 13) Peter Zonta, Slovenien, 234,2 (124,0_120,0), 14) Martin Höllwarth, Österrike, 233,3 (123,5_117,5), 15) Primoz Peterka, Slovenien, 233,0 (123,0_119,5).

Curling:

Herrar, omg 4

Finland-Schweiz 6- 5

Tyskland-USA 9- 8

Storbritannien-Norge 6- 7

Sverige-Danmark 9- 5

Herrar, omg 5

Sverige-Schweiz 7-8

Kanada-Frankrike 8-1

Norge-USA 6-5

Storbritannien-Tyskland 7-6

Damer, omg 4

Tyskland-Japan 5-3

USA-Kanada 4-6

Norge-Schweiz 5-7

Sverige-Danmark 9-11

Kombination:

Herrar, störtlopp/slalom

1) Kjetil Andre Aamodt, Norge, 3.17,56,

2) Bode Miller, USA, 3.17,84,

3) Benjamin Raich, Österrike, 3.18,26,

4) Rainer Schönfelder, do, 3.18,67, 5) Lasse Kjus, Norge, 3.19,80, 6) Paul Accola, Schweiz, 3.22,26, 7) Patrick Staudacher, Italien, 3.22,47, 8) Jean-Philippe Roy, Kanada, 3.22,68, 9) Jernej Koblar, Slovenien, 3.23,47, 10) Stanley Hayer, Tjeckien, 3.24,44, 11) Kilian Albrecht, Österrike, 3.24,95, 12) Borek Zakouril, Tjeckien, 3.25,20, 13) Alessandro Fattori, Italien, 3.25,57, 14) Andrej Filischkin, Ryssland, 3.28,14, 15) Ross Green, Storbritannien, 3.29,11, 16) Stefan Georgiev, Bulgarien, 3.29,39 17) Darin McBeath, Kanada, 3.29,57, 18) Pavel Tjestakov, Ryssland, 3.30,18, 19) Jakub Fiala, USA, 3.30,43, 20) Jan Holicky, Tjeckien, 3.31,15, 21) Antoine Deneriaz, Frankrike, 3.31,97, 22) Sergeij Komarov, Ryssland, 3.32,03, 23) Nicolas Arsel, Argentina, 3.36,58, 24) Ivan Heimschild, Slovakien, 3.36,78, 25) Nikolaj Skriabin, Ukraina, 3.41,06, 26) AJ Bear, Australien, 3.41,40.

Skidskytte:

Herrar, 10 km sprint

1) Ole Einar Björndalen, Norge, 24.51,3 (0),

2) Sven Fischer, Tyskland, 25.20,2 (1),

3) Wolfgang Perner, Österrike, 25.44,4 (0),

4) Ricco Gross, Tyskland, 25.44,6 (1), 5) Wolfgang Rottmann, Österrike, 25.48,8 (2), 6) Pavel Rostovtsev, Ryssland, 25.50,1 (1), 7) Victor Majgurov, Ryssland, 25.50,9 (0), 8) Frode Andresen, Norge, 25.51,5 (2), 9) Raphael Poiree, Frankrike, 25.56,9 (2) 10) Ludwig Gredler, Österrike, 26.04,3 (2) 11) Oleg Ryzjenkov, Vitryssland, 26.05,5 (0) 12) Vadim Sasjurin, Vitryssland, 26.09,9 (0) 13) Halvard Hanevold, Norge, 26.12,5 (0) 14) Zdenek Vitek, Tjeckien, 26.14,0 (1) 15) Michael Greis, Tyskland, 26.18,4 (2)

Sv plac: 17) Björn Ferry 26.30,5 (2), 28) Carl Johan Bergman 26.47,1 (1), 63) Henrik Forsberg 28.04,0 (6), 78) Tord Wiksten 29.39,5 (4).

Damer, 7,5 km sprint

1) Kati Wilhelm, Tyskland, 20.41,4 (0),

2) Uschi Disl, do, 20.57,0 (1),

3) Magdalena Forsberg, Sverige, 21.20,4 (1)

4) Liv Grete Poiree, Norge, 21.24,1 (1), 5) Florence Baverel-Robert, 21.27,9 (0), 6) Galina Koukleva, Ryssland, 21.32,1 (0), 7) Sandrine Bailly, Frankrike, 21.35,7 (1), 8) Olga Pylova, Ryssland, 21.44,2 (1), 9) Corinne Niogret, Frankrike, 21.50,3 (0), 10) Andreja Grasic, Slovenien, 21.55,6 (1), 11) Irina Nikoultkina, Bulgarien, 21.57,0, (2), 12) Katrin Apel, Tyskland, 22.01,7 (3), 13) Martina Jasicova, Slovakien, 22.11,9 (0), 14) Olga Nazarova, Vitryssland, 22.14,9 (1), 15) Ekaterina Dafovska, Bulgarien, 22.17,7 (2).

Ishockey, damer:

Ryssland-Kanada 0-7

Sverige-Kazakstan 7-0

Ishockey, herrar:

Schweiz-Vitryssland 2-1

Frankrike-Ukraina 2-4

Rodel:

Damer, singel, omg 3, 4, final

1) Sylke Otto, Tyskland, 2.52,464 (43,356, 43,076, 42,940, 43,092), 2) Barbara Niedernhuber, do, 2.52,785 (43,346, 43,134, 43,215, 43,090), 3) Silke Kraushaar, do, 2.52,865 (43,294, 43,224, 43,195, 43,152), 4) Angelika Neuner, Österrike, 2.54,162 (43,683, 43,440, 43,601, 43,438), 5) Becky Wilczak, USA, 2.54,254, (43,509, 43,481, 43,420, 43,844), 6) Lilija Ludan, Ukraina, 2.54,499 (43,800, 43,623, 43,565, 43,511), 7) Sonja Manzenreiter, Österrike, 2.54,537 (43,864, 43,540, 43,585, 43,548), 8) Ashley Hayden, USA, 2.54,658, (43,765, 43,645, 43,428, 43,820), 9) Anna Orlova, Lettland, 2.54,739 (43,795, 43,658, 43,642, 43,644), 10) Iluta Gaile, do, 2.55,073 (43,779, 43,791, 43,656, 43,847).

Skridsko:

Damer, 500 m, dag 1

Shorttrack:

Damer 1.500 m, final.

1) Ko Gi-Hyun,Sydkorea, 2.31,581, 2) Choi Eun-Kyung, do, 2.31,610, 3) Evgenia Radanova, Bulgarien, 2.31,723, 4) Yang A Yang, Kina, 2.31,791, 5) Alanna Kraus, Kanada, 3.05,002. Yang S Yang, Kina, diskv.

Herrar 1.000 m försök.

Herrar 5.000 m stafett, semifinaler

Medaljligan

...efter 23 grenar.