Resultat torsdag 14/2

NYHETER
Mühlegg - i en klass för sig.
Foto: REUTERS
Mühlegg - i en klass för sig.

Nordisk kombination, herrar:

Backhoppning, lag K90

Curling:

Damer, omg 5

Danmark-USA 9-4

Storbritannien- Ryssland 8-5

Schweiz-Japan 8-7

Norge-Tyskland 10-5

Herrar, omg 5

Danmark-Tyskland 6-7

Finland-Frankrike 6-5

Schweiz-USA 2-6

Kanada-Sverige 5-6

Tabell

Kanada 5 4 1

Tyskland 5 4 1

Norge 4 3 1

Sverige 5 3 2

Finland 5 3 2

Schweiz 5 3 2

USA 5 2 3

Storbritannien 4 1 3

Danmark 5 1 4

Frankrike 5 0 5

Damer, omg 6

Ryssland-Danmark 7-5

USA-Schweiz 6-7

Kanada-Storbritannien 9-4

Sverige-Norge 10-3

Tabell

Kanada 5 5 0

Schweiz 5 5 0

Storbritannien 5 3 2

Tyskland 4 3 1

Sverige 5 2 3

Danmark 5 2 3

USA 5 3

Ryssland 5 1 4

Norge 5 1 4

Japan 4 0 4

Skidor:

Herrar, 10+10 km jaktstart

1) Johann Mühlegg, Spanien, 49.20,4,

2) Frode Estil, Norge, och Thomas Alsgaard, do, båda 49.48,9,

4) Per Elofsson, Sverige, 49.52,9, 5) Giorgio di Centa, Italien, 49.53,8, 6) Vitalij Denisov, Ryssland, 49.58,5, 7) Pietro Piller Cottrer, Italien, 50.01,2, 8) Anders Aukland, Norge, 50.10,8, 9) Jaak Mae, Estland, 50.12,1, 10) Michail Botvinov, Österrike, 50.17,2, 11) Rene Sommerfeldt, Tyskland, 50.22,7, 12) Roman Lejbjuk, Ukraina, 50.23,2, 13) Lukas Bauer, Tjeckien, 50.23,3, 14) Vincent Vittoz, Frankrike, 50.26,8, 15) Kris Freeman, USA, 50.32,0, 16) Andrej Nevzorov, Kazakstan, 50.34,7, 17) Sergej Novikov, Ryssland, 50.45,9, 18) Andreas Schlütter, Tyskland, 50.48,2, 19) Fulvio Valbusa, Italien, 50.49,7, 20) John Bauer, USA, 50.49,9, 21) Fabio Maj, Italien, 50.50,8, 22) Andrej Golovko, Kazakstan, 50.55,9, 23) Kristen Skjeldal, Norge, 50.57,6, 24) Tobias Angerer, Tyskland, 50.57,9, 25) Masaaki Kozu, Japan, 51.12,6, 26) Ivan Batory, Slovakien, 51.12,7, 27) Markus Hasler, Liechtenstein, 51.14,3, 28) Mathias Fredriksson, Sverige, 51.19,9, 29) Niklas Jonsson, Sverige, 51.25,1, 30) Alexej Prokurorov, Ryssland, 51.25,2.

Snowboard:

Parallellstorslalom, damer:

1) Maria Kirchgasser, Österrike, 41,44, 2) Karine Ruby, Frankrike, 41,45, 3) Lidia Trettel, Italien, 41,94, 4) Isabelle Blanc, Frankrike, 42,20, 5) Julie Pomagalski, Frankrike, 42,25, 6) Isabella Dal Balcon, Italien, 42,26, 7) Lisa Kosglow, USA, 42,30, 8) Dagmar Mair Unter Der Eggen, Italien, 42,32, 9) Jagna Marczulajtis, Polen, 42,39, 10) Åsa Windahl, Sverige, 42,41.

Övr sv plac: Utslagen: 18) Sara Fischer 43,21.

Parallellstorslalom, herrar:

1) Gilles Jaquet, Schweiz, 35,69, 2) Alexander Maier, Österrike, 36,28, 3) Daniel Biveson, Sverige, 36,42, 4) Richard Richardsson, do, 36,58, 5) Dejan Kosir, Slovenien, 36,71, 6) Jerome Sylvestre, Kanada, 36,86, 7) Matthieu Bozzetto, Frankrike, 36,90, 8) Siegfried Grabner, Österrike, 36,94, 9) Stefan Kaltschütz, do, 36,97, 10) Dieter Krassnig, do, 37,02.

Övr sv plac: 12) Stephen Copp 37,22. Utslagen: 28) Jonas Aspman 38,88.

Alpin kombination, damer:

1) Janica Kostelic, Kroatien, 2.43,28, 2) Renate Götschl, Österrike, 2.44,77, 3) Martina Ertl, Tyskland, 2.45,16, 4) Marlies Öster, Schweiz, 2.46,61, 5) Michaela Dorfmeister, Österrike, 2.46,85, 6) Lindsey C Kildow, USA, 2.48,05, 7) Genevieve Simard, Kanada, 2.48,14, 8) Catherine Borghi, Schweiz, 2.48,79, 9) Jenny Owens, Australien, 2.49,31, 10) Sara-Maude Boucher, Kanada, 2.49,37, 11) Selina Heregger, Österrike, 2.49,69, 12) Alice Jones, Australien, 2.50,22, 13) Julia Mancuso, USA, 2.51,33, 14) Chimene Alcott, Storbritannien, 2.51,34, 15) Daniela Ceccarelli, Italien, 2.51,81, 16) Petra Zakourilova, Tjeckien, 2.51,83, 17) Macarena Simari-Birkner, Argentina, 2.52,90, 18) Lucia Recchia, Italien, 2.53,10, 19) Elena Tagliabue, Italien, 2.53,96, 20) Maria Belen Simari-Birkner, Argentina, 2.55,92, 21) Patrizia Bassis, Italien, 2.58,08, 22) Alexandra Munteanu, Rumänien, 2.58,53, 23) Gabriella Martinovova, Tjeckien, 2.58,66, 24) Rowena Bright, Australien, 3.10,68. Janette Hargin, Sverige, Caroline Lalive, USA, Christine Sponring, Österrike, Lucie Hrstkova, Tjeckien, Petra Haltmayr, Tyskland, och Dagny Krisjansdottir, Island, alla bröt.

Ishockey, damer:

Finland-Tyskland 3-1

Kina-USA 1-12

Ishockey, herrar:

Kvalmatch

Match om 9:e plats

Lettland-Ukraina 9-2

(6-0, 3-2, 0-0)

Lettland: Vjatjeslavs Fanduls 2, Leonids Tambijevs, Harijs Vitolins, Aleksandrs Nizivijs, Grigorijs Pantelejevs, Andrejs Maticins, Igors Bondarevs, Aleksandrs Semjonovs.

Ukraina: Dimitrij Christitj, Ihor Tjybirjev.

Match om 11:e plats

Österrike-Schweiz 1-4

(0-0, 0-2, 1-2)

Österrike: Thomas Searle.

Schweiz: Martin Pluss 2, Jean-Jacques Aeschlimann, Julien Vauclair.

Match om 13:e plats

Slovakien-Frankrike 7-1

(1-0, 2-0, 4-1)

Slovakien: Marian Hossa 3, Jozef Stumpel, Michal Hanzus, Jan Pardavy, Rastislav Pavlikovsky.

Frankrike: Maurice Rozenthal.

Skridsko:

Damer, 500 m, final

1) Catriona LeMay Doan, Kanada, 1.14,75 (37,30-37,45), 2) Monique Garbrecht-Enfeldt, Tyskland, 1.14,94 (37,34-37,60), 3) Sabine Völker, do, 1.15,19 (37,62-37,57), 4) Andrea Nuyt, Holland, 1.15,37 (37,54-37,83), 5) Anzjelika Kotjuga, Vitryssland, 1.15,39 (37,73-37,66), 6) Tomomi Okazaki, Japan, 1.15,64 (37,77-37,87), 7) Svetlana Zjurova, Ryssland, 1.15,64 (37,55-38,09), 8) Marianne Timmer, Holland, 1.16,17 (38,30-37,87), 9) Yukari Watanabe, Japan, 1.16,20 (37,98-38,22), 10) Svetlana Kajkan, Ryssland, 1.16,31 (38,05-38,26).

Konståkning:

Herrar, fria programmet

1) Alexej Jagudin, Ryssland, 1,5, 2) Jevgenij Plusjtjenko, do, 4,0, 3) Timothy Goebel, USA, 4,5, 4) Takeshi Honda, Japan, 5,0, 5) Alexander Abt, Ryssland, 7,5, 6) Todd Eldredge, USA, 10,5, 7) Michael Weiss, do, 11,0, 8) Elvis Stojko, Kanada, 11,5, 9) Chengjiang Li, Kina, 12,0, 10) Anthony Liu, Australien, 15,0.

Medaljligan

...efter 27 grenar.