Resultat söndag 17/2

1 av 2 | Foto: AP
Vann super-G.
NYHETER

Curling:

Finland-USA 6-4

Storbritannien-Frankrike 7-3

Damer

Frankrike-Schweiz 3-7

Tyskland-Sverige 4-5

Kanada-Norge 9-4

Japan-Ryssland 7-6

USA-Storbritannien 6-5

Norge-Danmark 9-4

Skidor - längd:

Herrar, 4x10 km:

1) Anders Aukland/Frode Estil/Kristen Skjeldal/Thomas Alsgaard, Norge, 1:32:45.5,

2) Fabio Maj/Giorgio di Centa/Pietro Piller Cottrer/Cristian Zorzi, Italien, 1:32:45.8,

3) Jens Filbrich/Andreas Schlütter/Tobias Angerer/Rene Sommerfeldt, Tyskland, 1:33:34.5,

4) Alexander Marent/Michail Botvinov/Gerhard Urain/Christian Hoffmann, Österrike, 1:34:04.9, 5) John Bauer/Kris Freeman/Justin Wadsworth/Carl Swenson, USA, 1:34:05.5, 6) Sergej Novikov/Michail Ivanov/Vitalij Denisov/Nikolaj Boltjakov, Ryssland, 1:34:50.1, 7) Martin Koukal/Jiri Magal/Lukas Bauer/Petr Michl, Tjeckien, 1:35:31.3, 8) Alexandre Rousselet/Christophe Perrillat/Vincent Vittoz/Emmanuel Jonnier, Frankrike, 1:35:50.8, 9) Raul Olle/Andrus Veerpalu/Jaak Mae/Meelis Aasmä, Estland, 1:36:07.0, 10) Wilhelm Aschwanden/Reto Burgermeister/Patrik Mächler/Gion Andrea Bundi, Schweiz, 1:37:26.4, 11) Kuisma Taipale/Karri Hietamäki/Teemu Kattilakoski/Sami Repo, Finland, 1:37:41.8, 12) Masaaki Kozu/Hiroyuki Imai/Mitsuo Horigome/Katsuhito Ebisawa, Japan, 1:37:50.5, 13) Urban Lindgren/Mathias Fredriksson/Niklas Jonsson/Morgan Göransson, Sverige, 1:37:59.5, 14) Andrej Golovko/Pavel Riabinine/Nikolaj Tjebotko/Andrej Nevzorov, Kazakstan, 1:38:20.8, 15) Roman Virolainen/Nikolaj Semenjako/Alexander Sannikov/Sergej Dolidovitj, Vitryssland, 1:42:12.0.

Super-G, damer:

1) Daniela Ceccarelli, Italien, 1.13,59,

2) Janica Kostelic, Kroatien, 1.13,64,

3) Karen Putzer, Italien, 1.13,86,

4) Alexandra Meissnitzer, Österrike, 1.13,95, 5) Hilde Gerg, Tyskland, 1.13,99, 6) Michaela Dorfmeister, Österrike, 1.14,08, 7) Carole Montillet, Frankrike, 1.14,28 8) Renate Götschl, Österrike, 1.14,44, 9) Corinne Rey Bellet, Schweiz, 1.14,73, 10) Melanie Suchet, Frankrike, 1.14,83, 11) Martina Ertl, Tyskland, 1.14,84, 12) Pernilla Wiberg, Sverige, 1.14,89, 13) Isolde Kostner, Italien, 1.14,99, 14) Kirsten L Clark, USA, 1.15,13, ,15) Carolina Ruiz Castillo, Spanien, 1.15,17, 16) Jonna Mendes, USA, 1.15,25, 17) Kathleen Monahan, USA, 1.15,59, 18) Genevieve Simard, Kanada, och Cathrine Borghi, Schweiz, båda 1.15,62, 20) Melanie Turgeon, Kanada, 1.15,76, 21) Mojca Suhadolc, Slovenien, 1.15,90, 22) Ingrid Jacquemod, Frankrike, 1.16,17, 23) Petra Haltmayr, Tyskland, 1.16,25, 24) Spela Bracun, Slovenien, 1.16,35, 25) Lucie Hrstkova, Tjeckien, 1.16,56, 26) Warwara Zelenskaja, Ryssland, 1.16,62, 27) Janette Hargin, Sverige, 1.16,75, 28) Chimene Alcott, Storbritannien, 1.17,34, 29) Alexandra Munteanu, Rumänien, och Jenny Owens, Australien, båda 1.17,84.

Ishockey, damer:

Ryssland-Kina 4-1

(0-1, 3-0, 1-0)

Första period: 0-1 (01.12) Xiuqing Yang.

Andra perioden: 1-1 (02.07) Larisa Mishina (Jelena Bialkovskaja), 2-1 (04.29) Katerina Patjevitj (Zjanna Stjeltjkova) spel fem mot fyra, 3-1 (04.49) Tatjana Burina (Katerina Smolentseva, Svetlana Trefilova).

Tredje perioden: 4-1 (12.05) Tatjana Tsareva (Katerina Patjevitj) spel fem mot fyra.

Skott: 41-31 (12-12, 11-9, 18-10).

Utv, Ryssland: 7x2. Kina: 7x2, 1x10.

Domare: Laura Vanderhorst.

Publik: 5 719.

Tyskland-Kazakstan 4-0

(1-0, 3-0, 0-0)

Första perioden: 1-0 (15.27) Michaela Lanzl (Christina Oswald, Maritta Becker).

Andra perioden: 2-0 (02.21) Claudia Grundmann (Anja Scheytt), 3-0 (04.49) Maritta Becker i spel fyra mot fem, 4-0 (15.50) Maritta Becker (Nina Ziegenhalzer, Michaela Lanzl) spel fem mot fyra.

Skott: 20-26 (5-11, 9-9, 6-6).

Utv, Tyskland: 8x2. Kazakstan: 5x2.

Domare: Krista Knight.

Publik: 7 773.

Bob, herrar, tvåa:

slutställning

1) Tyskland I (Christoph Langen/Markus Zimmermann), 3.10,1, 2) Schweiz I (Christian Reich/Steve Anderhub), 3.10,20, 3) Schweiz II (Martin Annen/Beat Hefti), 3.10,62, 4) USA I (Todd Hays/Garrett Hines), 3.10,65, 5) Kanada I (Pierre Lueders/Giulio Zardo), 3.10,73, 6) Tyskland II (Rene Spies/Franz Sagmeister), 3.10,84, 7) Österrike I (Wolfgang Stampfer/Martin Schützenauer), 3.11,16, 8) Italien I (Günther Huber/Antonio Tartaglia), 3.11,64, 9) USA II (Brian Shimer/Darrin Steele), 3.11,93, 10) Storbritannien I (lee Johnston/Marcus Adam), 3.12,27, 11) Lettland I (Sandis Prusis/Marcis Rullis) och Italien II (Fabrizio Tosini/Cristian la Grassa), båda 3.12,60, 13) Frankrike I (Bruno Mingeon/Emanuel Hostache) och Lettland II (Gatis Guts/Intars Dicmanis), båda 3.12,68, 15) Ryssland II (Jevgenij Popov/Pjotr Makartjuk), 3.12,71.

Ishockey, herrar:

Sverige-Tjeckien 2-1

(1-0, 1-1, 0-0)

Första perioden: 1-0 (04.45) Kim Johansson (Nicklas Lidström, Niklas Sundström) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2-0 (05.14) Mats Sundin (Ulf Dahlén, Daniel Alfredsson), 2-1 (10.23) Jiri Dopita,

Skott: 22-38 (8-8, 10-14, 4-12).

Utv, Sverige: 5x2. Tjeckien: 5x2.

Domare: Stephen Walkom.

Publik: 8 599.

Kanada-Tyskland 3-2

(0-0, 3-0, 0-2)

Andra perioden: 1-0 (08.59) Joe Sakic (Simon Gagne), 2-0 (14.23) Paul Kariya (Owen Nolan) spel fem mot fyra, 3-0 (18.25) Adam Foote (Ed Jovanovski, Joe Nieuwendyk).

Tredje perioden: 3-1 (07.36) Andreas Loth (Mark MacKay, Mirko Ludemann), 3-2, (13.51) Jochen Hecht (Christoph Schubert, Tobias Abstreiter) spel fem mot fyra.

Skott: 37-20 (10-8, 17-4, 10-8).

Utv, Kanada: 5x2. Tyskland: 1x2, 1x5 + matchstraff.

Domare: Bill McCreary.

Publik: 6 425.

Grupp C

Sverige 2 2 0 0 7 3 4

Tjeckien 2 1 0 1 9 4 2

Kanada 1 0 0 1 2 5 0

Tyskland 1 0 0 1 2 8 0

Konståkning - isdans:

isdans, ställning e orginaldans

1) Marina Anissina/Gwendal Peizerat, Farnkrike, 1,0, 2) Irina Lobatsjeva/Ilja Averbuch, Ryssland, 2,0, 3) Barbara Fusar-Poli/Maurizio Margaglio, Italien, 3,0, 4) Shae-Lynn Bourne/Victor Kraatz, Kanada, 4,0, 5) Margarita Drobiatzko/Povilas Vanagas, Litauen, 5,0, 6) Galit Chait/Sergej Sachnowski, Israel, 6,0, 7) Albena Denkova/Maxim Staviski, Bulgarien, 7,0, 8) Kati Winkler/Rene Lohse, Tyskland, 8,0, 9) Tatjana Navka/Roman Kostomarov, Ryssland 9,0, 10) Elena Grusjina/Ruslan Gontsjarov, Ukaraina, 10,0.

Obligatoriska programmet

Skridsko:

Damer 1.000 m:

1) Chris Witty, USA, 1.13,83 (v-rek), 2) Sabine Völker, Tyskland, 1.13,96, 3) Jennifer Rodriguez, USA, 1.14,24, 4) Marianne Timmer, Holland, 1.14,45, 5) Anni Friesinger, Tyskland, 1.14,47, 6) Monique Garbrecht-Enfeldt, do, 1.14,60, 7) Aki Tonoike, Japan, 1.14,64, 8) Andrea Nuyt, Holland, 1.14,65, 9) Catriona LeMay-Doan, Kanada, 1.14,72, 10) Chiara Simionato, Italien, 1.14,84.

Nordisk kombination:

OS lag, backhoppning K120+skidor 4x5 km, slutställning:

1) Finland (Jari Mantila, Hannu Manninen, JaakkoTallus, Samppa Lajunen), 48.42,2,

2) Tyskland (Björn Kircheisen, Georg Hettich, Marcel Höhlig, Ronny Ackermann) 48.49,7

3) Österrike (Christoph Bieler, Michael Gruber, Mario Stecher, Felix Gottwald) 48.53,2

4) USA (Todd Lodwick, Bill Demong, Johnny Spillane, Matt Dayton) 49.54,1, 5) Norge (Sverre Rotevatn, Lars Andreas Östvik, Jan Rune Grave, Kristian Hammer) 51.22,1, 6) Frankrike (Frederic Baud, Ludovic Roux, Kevin Arnould, Nicolas Bal) 51.35,5, 7) Schweiz (Andreas Hurschler, Ronny Heer, Jan Schmid, Ivan Rieder) 52.07,9, 8) Japan (Kenji Ogiwara, Gen Tomii, Satoshi Mori, Daito Takahashi) 52.26,5, 9) Tjeckien (Milan Kucera, Lukas Hermansky, Pavel Churavy, Petr Smejc) 53.28,8.

Medaljligan

...efter 43 grenar.