Resultat måndag 18/2

1 av 2 | Foto: REUTERS
Tyskland hoppade bäst.
NYHETER

Backhoppning, herrar:

K120, lag, final

1) Tyskland (Sven Hannawald, Stephan Hocke, Michael Uhrmann, Martin Schmitt) 974,1 p

2) Finland (Matti Hautamäki, Veli-Matti Lindström, Risto Jussilainen, Janne Ahonen) 974,0

3) Slovenien (Damjan Fras, Primoz Peterka, Robert Kranjec, Peter Zonta) 946,3

4) Österrike (Stefan Horngacher, Andreas Widhölzl, Wolfgang Loitzl, Martin Höllwarth) 926,8, 5) Japan (Masahiko Harada, Hiroki Yamada, Hideharu Miyahira, Kazuyoshi Funaki) 926,0, 6) Polen (Robert Mateja, Tomislaw Tajner, Tomasz Pochwala, Adam Malysz) 848,1, 7) Schweiz (Marco Steinauer, Sylvain Freiholz, Andreas Küttel, Simon Ammann) 818,3, 8) Sydkorea (Choi Heung Chul, Choi Yong Jik, Kim Hyun Ki, Kang Chil Gu) 801,6, 9) Norge (Tommy Ingebrigtsen, Lars Bystöl, Anders Bardal, Roar Ljökelsöy) 790,8, 10) Frankrike (Emmanuel Chedal, Remi Santiago, Florentin Durand, Nicolas Dessum) 755,1, 11) USA (Brian Welch, Tommy Schwall, Clint Jones, Alan Alborn) 728,4, 12) Tjeckien (Jan Matura, Michal Dolezal, Jan Mazoch, Jakub Janda) 724,6, 13) Kazakstan (Maxim Polunin, Stanislav Filimonov, Alexander Korobov, Pavel Gaiduk) 621,1.

Curling:

Damer, omg 11

Storbritannien-Tyskland 5- 7

Norge-USA 2- 11

Schweiz-Kanada 7- 6

Damer, omg 12 + ev omspelsmatcher

Danmark-Japan 5-6

Tyskland-Schweiz 4-10

Sverige-Ryssland 9-6

Herrar, omg 12

Sverige-Norge 8-9

Danmark-Kanada 3-8

Tyskland-Schweiz 4-10

Storbritannien-USA 7-6

Tabell:

Kanada 9 8 1

Norge 9 7 2

Schweiz 9 6 3

Sverige 9 6 3

Finland 9 5 4

Tyskland 9 4 5

Danmark 9 3 6

Storbritannien 9 3 6

USA 9 3 6

Frankrike 9 0 9

Ishockey, herrar:

Grupp D

Vitryssland-USA 1-8 (1-0, 0-3, 0-5)

Första perioden: 1-0 (0.20) Dmitrij Pankov (Vladimir Tsyplakov, Oleg Chmyl).

Andra perioden: 1-1 (0.46) Brett Hull (Mike Modano), 1-2 (2.46) John LeClair (Brett Hull, Brian Leetch), 1-3 (7.33) John LeClair (Mike Modano, Brett Hull).

Tredje perioden: 1-4 (4.28) Scott Young (Mike York, Jeremy Roenick), 1-5 (10.45) Adam Deadmarsh (Brian Rolston), 1-6 (12.34) Scott Young (Jeremy Roenick), 1-7 (13.32) Bill Guerin (Tony Amonte), 1-8 (16.26) Bill Gueri (Adam Deadmarsh, Brian Rolston).

Skott: 13-48 (6-15, 3-18, 4-15)

Utv, Vitryssland: 4x2. USA: 4x2.

Publik: 8 599.

Ryssland-Finland 1-3 (1-0, 0-2, 0-1)

Första perioden: 1-0 (7.49) Pavel Bure (Igor Kravtjuk).

Andra perioden: 1-1 (10.57) Teemu Selänne (Ossi Väänänen), 1-2 (16.15) Mikko Eloranta (Juha Ylönen, Sami Kapanen).

Tredje perioden: 1-3 (0.33) Jere Lehtinen (Sami Kapanen, Janne Niinimaa) i spel fem mot fyra.

Skott: 26-29 (11-2, 6-12, 9-15)

Utv, Ryssland: 5x2. Finland: 4x2.

Publik: 6 360.

Tjeckien-Kanada 3-3

(1-1, 1-1, 1-1)

Första perioden: 0-1 (9.11) Mario Lemieux (Scott Niedermayer), 1-1 (18.23) Martin Havlat (Jaromir Jagr).

Andra perioden: 2-1 (3.08) Martin Havlat (Pavel Kubina), 2-2 (18.49) Mario Lemieux (Steve Yzerman).

Tredje perioden: 3-2 (13.17) Jiri Dopita (Roman Hamrlik), 3-3 (16.36) Joe Nieuwendyk (Theo Fleury, Ed Jovanovski).

Skott: 23-36 (6-13, 7-15, 10-8)

Utv, Tjeckien: 3x2. Kanada: 2x2.

Domare: Bill McCreary.

Publik: 8 599.

Sverige-Tyskland 7-1

(0-3, 0-3, 1-1)

Första perioden: 0-1 (4.30) Markus Näslund (Nicklas Lidström, Niklas Sundström) i spel fem mot fyra, 0-2 (6.03) Mats Sundin (Daniel Alfredsson, Ulf Dahlén), 0-3 (9.23) Mikael Renberg (Mattias Öhlund, Marcus Ragnarsson).

Andra perioden: 0-4 (3.05) Mathias Johansson, 0-5 (7.58) Daniel Alfredsson (Mats Sundin), 0-6 (14.49) Markus Näslund (Mattias Öhlund, Marcus Ragnarsson).

Tredje perioden: 0-7 (7.53) Tomas Holmström (Nicklas Lidström, Mats Sundin), 1-7 (18.01) Dennis Seidenberg (Stefan Ustorf) i spel fem mot fyra.

Skott: 20-44 (5-19, 6-14, 9-11)

Utv, Tyskland: 8x2. Sverige: 4x2.

Domare: Rami Savolainen, Finland.

Publik: 6 348.

Tabell - Grupp C

Skidskytte:

Damer, 4 x 7,5 km

1) Tyskland (Katrin Apel, Uschi Disl, Andrea Henkel, Kati Wilhelm) 1.27.55,0 (8)

2) Norge (Ann Elen Skjelbreid, Linda Tjoerhom, Gunn Margit Andreassen, Liv Grete Poiree) 1.28.25,6 (9)

3) Ryssland (Olga Pyljova, Galina Kukleva, Svetlana Isjmuratova, Albina Achatova) 1.29.19,7 (15)

4) Bulgarien (Pavlina Filipova, Irina Nikoultjina, Iva Karagiozova, Jekaterina Dafovska) 1.29.25,8 (13), 5) Slovakien (Martina Jasicova, Anna Murinova, Marcela Pavkovcekova, Sona Mihokova) 1.30.11,5 (9), 6) Slovenien (Lucija Larisi, Andreja Grasic, Dijana Grudicek, Tadeja Brankovic) 1.30.18,0 (13), 7) Vitryssland (Olga Nazarova, Ludmila Lysenko, Jevgenia Kutsepalova, Jelena Chrustaleva) 1.31.01,6 (7), 8) Tjeckien (Katerina Losmanova, Magda Rezlerova, Irena Cesnekova, Eva Hakova) 1.31.07,6 (8), 9) Frankrike (Delphyne Burlet, Florence Baverel-Robert, Sandrine Bailly, Corinne Niogret) 1.31.09,3 (11), 10) Ukraina (Olena Zubrilova, Olena Petrova, Nina Lemesj, Tetjana Vodopjanova) 1.32.00,6 (6), 11) Italien (Michela Ponza, Nathalie Santer, Katja Haller, Saskia Santer) 1.34.03,7 (11), 12) Finland (Katja Holanti, Sanna-Leena Perunka, Anita Nyman, Outi Kettunen) 1.34.18,7 (10), 13) Kina (Yu Shumei, Sun Ribo, Liu Xianying, Kong Yingchao) 1.34.45,6 (9), 14) Japan (Mami Shindo, Tamami Tanaka, Hiromi Suga, Ryoko Takahashi) 1.35.09,8 (16), 15) USA (Andrea Nahrgang, Kara Salmela, Rachel Steer, Kristina Sabasteanski) 1.40.16,0 (19).

Freestyle:

Damer, hopp, final

1) Alisa Camplin, Australien, 193,47

2) Veronica Brenner, Kanada, 190,02

3) Deidra Dionne, Kanada, 189,26

4) Olga Koroljova, Ryssland, 188,37, 5) Li Nina, Kina, 185,23, 6) Anna Zukal, Ryssland, 174,24, 7) Natalja Orechova, Ryssland, 170,54, 8) Lydia Ierodiaconou, Australien, 169,38, 9) Alla Tsuper, Vitryssland, 164,92, 10) Veronika Bauer, Kanada, 153,88, 11) Evelyne Leu, Schweiz, 147,31, 12) Xu Nannan, Kina, 135,96.

Konståkning - isdans:

isdans, slutställning

1) Marina Anissina/Gwendal Peizerat, Frankrike, 2,0, 2) Irina Lobatjeva/Ilja Averbuch, Ryssland, 4,0, 3) Barbara Fusar Poli/Maurizio Margaglio, Italien, 6,0, 4) Shae-Lynn Bourne/Victor Kraatz, Kanada, 8,0, 5) Margarita Drobiazko/Povilas Vanagas, Litauen, 10,0, 6) Galit Chait/Sergej Sakhnovski, Israel, 12,0, 7) Albena Denkova/Maxim Staviyski, Bulgarien, 14,0, 8) Kati Winkler/Rene Lohse, Tyskland, 16,0, 9) Elena Grushina/Ruslan Goncharov, Ukraina, 19,0, 10) Tatjana Navka/Roman Kostomarov, Ryssland, 19,0.

Medaljligan

...efter 43 grenar.