Resultat tisdag 19/2

1 av 4 | Foto: AP
Skakade Kanada - i två perioder.
NYHETER

Skidor - längd:

Herrar, 1,5 km, sprint, final

1) Tor Arne Hetland, Norge, 2.56,9,

2) Peter Schlickenrieder, Tyskland, 2.57,0,

3) Cristian Zorzi, Italien, 2.57,2,

4) Björn Lind, Sverige, 2.58,1.

B-final

1) Freddy Schwienbacher, Italien, 2.56,1, 2) Trond Iversen, Norge, 2.56,6, 3) Tobias Angerer, Tyskland, 2.58,0, 4) Hannu Manninen, Finland, 2.59,5.

Semifinal, heat 1

1) Schlickenrieder 3.09,9, 2) Lind 3.10,4, 3) Iversen 3.10,5, 4) Manninen 3.14,1.

Heat 2

1) Zorzi 2.59,9, 2) Hetland 2.59,9, 3) Schwienbacher 3.00,2, 4) Angerer 3.00,4, 5) Janusz Krezelok, Polen, 3.00,6.

Kvartsfinal, heat 1

1) Lind 3.02,2, 2) Manninen 3.02,4, 3) Martin Koukal, Tjeckien, 3.02,6, 4) Haavard Bjerkeli, Norge, 3.05,8.

Heat 2

1) Schlickenrieder 2.55,0, 2) Iversen 2.56,8, 3) Matej Soklic, Slovenien, 2.57,1, 4) Trond Einar Elden, Norge, 2.58,1.

Heat 3

1) Angerer 2.51,4, 2) Zorzi 2.52,1, 3) Markus Hasler, Lichtenstein, 2.53,3, 4) Silvio Fauner, Italien, 2.53,9.

Heat 4

1) Hetland 2.57,2, 2) Schwienbacher 2.57,7, 3) Krezelok 3.00,7. Peter Larsson, Sverige, diskv.

Övr sv plac: 18) Thobias Fredriksson 2.54,45, 26) Jörgen Brink 2.56,84.

Damer, 1,5 km, sprint, final

1) Julia Tjepalova, Ryssland, 3.10,6,

2) Evi Sachenbacher, Tyskland, 3.12,2,

3) Anita Moen, Norge, 3.12,7,

4) Claudia Kuenzel, Tyskland, 3.13,3.

Semifinal, heat 1

1) Moen 3.23,8, 2) Künzel 3.24,5, 3) Gabriella Paruzzi, Italien, 3.25,3, 4) Beckie Scott, Kanada, 3.25,4.

Heat 2

1) Tjepalova 3.18,2, 2) Sachenbacher 3.18,5, 3) Maj Helen Sorkmo, Norge, 3.19,4, 4) Andreja Mali, Slovenien, 3.19,8, 5) Sara Renner, Kanada, 3.20,0.

Kvartsfinal, heat 1

1) Künzel 3.15,1, 2) Paruzzi 3.16,2, 3) Madoka Natumi, Japan, 3.17,5, 4) Katerina Neumannova,

Tjeckien, 3.18,9.

Heat 2

1) Scott 3.15,8, 2) Anita Moen, Norge, 3.15,9, 3) Anke Reschwamm, Tyskland, 3.15,9, 4) Jelena

Buruchina, Ryssland, 3.19,3.

Heat 3

1) Mali 3.14,8, 2) Tjepalova 3.14,9, 3) Ljubov Jegorova, do, 3.16,0, 4) Manuela Henkel, Tyskland, 3.16,3.

Heat 4

1) Sachenbacher 3.40,2, 2) Renner 3.42,4, 3) Sorkmo 3.44,2, 4) Elina Pienimäki, Finland, 4.01,5.

Sv plac: 28) Lina Andersson 3.22,65, 33) Anna Dahlberg 3.25,32, 35) Elin Ek 3.25,93, 37) Anna-Carin Olofsson 3.28,07.

Freestyle:

Herrar, hopp, final

1) Ales Valenta, Tjeckien, 257,02 (127,04-129,98),

2) Joe Pack, USA, 251,64 (129,49-122,15),

3) Alexej Gritjin, Vitryssland, 251,19 (129,71-121,48),

4) Jeff Bean, Kanada, 250,97 (128,60-122,37), 5) Stanislav Kravtjuk, Ukraina, 246,30 (125,49-120,81), 6) Brian Currutt, USA, 245,19 (123,93-121,26), 7) Dmitrij Dasjinskij, Vitryssland, 244,29 (127,04-117,25), 8) Andy Capicik, Kanada, 243,78 (117,18-126,60), 9) Jeret Peterson, USA, 238,05 (112,56-125,49), 10) Dmitrij Rak, Vitryssland, 226,34 (98,41-127,93), 11) Steve Omischl, Kanada, 222,04 (100,34-121,70), 12) Eric Bergoust, USA, 218,49 (130,38-88,11).

Skridsko:

Herrar 1.500 m

1) Derek Parra, USA, 1.43,95,

2) Jochem Uytdehaage, Holland, 1.44,57,

3) Ådne Söndrål, Norge, 1.45,26,

4) Joey Cheek, USA, 1.45,34, 5) Ids Postma, Holland, 1.45,41, 6) Nick Pearson, USA, 1.45,51, 7) Jan Bos, Holland, 1.45,63, 8) Lee Kyu-Hyuk, Sydkorea, 1.45,82, 9) Rintje Ritsma, Holland, 1.45,86, 10) Jevgenij Lalenkov, Ryssland, 1.45,97.

Ishockey, damer:

Semifinal

Kanada-Finland 7-3

(2-1, 0-2, 5-0)

USA-Tre Kronor 4-0

(2-0, 1-0, 1-0)

Första perioden: 1-0 (17.16) Cammi Granato (Tara Mounsey, Krissy Wendell), 2-0 (19.32) Katie King (Karyn Bye, Aj Mleczko).

Andra perioden: 3-0 (8.57) Cammi Granato (Jenny Potter, Tara Mounsey) i spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 4-0 (12.58) Natalie Darwitz (Krissy Wendell, Cammi Granato).

Skott: 32-10 (9-3, 13-5, 10-2)

Utv, USA: 7x2. Sverige: 6x2.

Domare: Jacqui Palm, Kanada.

Publik: 7 738.

5:e-6:e plats

Ryssland-Tyskland 5-0

(2-0, 1-0, 2-0)

7:e-8:e plats

Kina-Kazakstan 2-1

(1-0, 0-0, 0-1, 1-0)

Bob, damer:

Slutställning

slutställning: 1) Jill Bakken/Vonetta Flowers, USA II, 1.37,76 (48,81-48,95), 2) Sandra Prokoff/Ulrike Holzner, Tyskland I, 1.38,06 (49,10-48,96), 3) Susi-Lisa Erdmann/Nicole Herschmann, Tyskland II, 1.38,29 (49,19-49,10), 4) Francoise Burdet/Katharina Sutter, Schweiz, 1.38,34 (49,28-49,06), 5) Jean Racine/Gea Johnson, USA I, 1.38,73 (49,31-49,42), 6) Eline Jurg/Nannet Kiemel, Holland I, 1.39,18 (49,64-49,54), 7) Gerda Weissensteiner/Antonella Bellutti, Italien, 1.39,21 (49,66-49,55), 8) Viktoria Tokovaja/Kristina Bader, Ryssland, 1.39,27 (49,72-49,55), 9) Christina Smith/Paula McKenzie, Kanada, 1.39,35 (49,60-49,75), 10) Ilse Broeders/Jeanette Pennings, Holland II, 1.39,37 (49,70-49,67)...14) Karin Olsson/Lina Engren, Sverige, 1.40,30 (50,37-49,93).

Konståkning:

Damer korta programmet

1) Michelle Kwan, USA, 0,5, 2) Irina Slutskaja, Ryssland, 1,0, 3) Sasha Cohen, USA, 1,5, 4) Sarah Hughes, do, 2,0, 5) Maria Butyrskaja, Ryssland, 2,5, 6) Julia Sebestyen, Ungern, 3,0, 7) Fumie Suguri, Japan, 3,5, 8) Jennifer Robinson, Kanada, 4,0, 9) Sarah Meier, Schweiz, 4,5, 10) Vanessa Gusmeroli, Frankrike, 5,0.

Curling:

Damer damer särspel

Sverige-Storbritannien 4-6

Storbritannien-Tyskland 9-5

Storbritannien till semifinal mot Kanada.

Medaljligan

...efter 53 grenar.