Resultat onsdag 20/2

1 av 2 | Foto: AP
Gled fortast.
NYHETER

Curling:

Damer, semifinaler

Herrar, semifinaler

Sverige-Kanada 4-6

Norge-Schweiz 7-6.

Skeleton:

Herrar, final

1) Jim Shea, USA, 1.41,96

2) Martin Rettl, Österrike, 1.42,01

3) Gregor Staehli, Schweiz, 1.42,15

4) Clifton Wrottesley, Irland, 1.42,57, 5) Lincoln Dewitt, USA, 1.42,83, 6) Jeff Pain, Kanada, 1.42,92, 7) Chris Soule, USA, 1.42,98, 8) Kazuhiro Koshi, Japan, 1.43,02, 9) Wilfried Schneider, Tyskland, 1.43,14, 10) Duff Gibson, Kanada, 1.43,16.

Damer, final

1) Tristan Gale, USA, 1.45,11

2) Lea Ann Parsley, do, 1.45,21

3) Alex Coomber, Storbritannien, 1.45,37

4) Diana Sartor, Tyskland, 1.45,53, 5) Maya Pedersen, Schweiz, 1.45,55, 6) Lindsay Alcock, Kanada, 1.45,69, 7) Jekaterina Mironova, Ryssland, och Steffi Hanzlik, Tyskland, båda 1.45,95, 9) Dany Locati, Italien, 1.46,65, 10) Michelle Kelly, Kanada, 1.47,32.

Slalom:

Damer

1) Janica Kostelic, Kroatien, 1.46,10 (52,14/53,96)

2) Laure Pequegnot, Frankrike, 1.46,17 (52,32/53,85)

3) Anja Pärson, Sverige, 1.47,09 (52,57/54,52)

4) Ylva Nowén, Sverige, 1.47,18 (53,08/54,10), 5) Martina Ertl, Tyskland, 1.47,82 (54,08/53,74), 6) Monika Bergmann, Tyskland, 1.47,98 (54,18/53,80), 7) Vanessa Vidal, Frankrike, 1.48,11 (53,70/54,41), 8) Henna Raita, Finland, 1.48,40 (54,75/53,65), 9) Natasa Bokal, Slovenien, 1.49,94 (55,02/54,92), 10) Nicole Gius, Italien, 1.51,01 (55,57/55,44), 11) Claudia Riegler, Nya Zeeland, 1.51,19 (55,17/56,02), 12) Nika Fleiss, Kroatien, 1.51,27 (55,39/55,88), 13) Anna Ottosson, Sverige, 1.51,77 (55,32/56,45), 14) Noriyo Hiroi, Japan, 1.51,98 (56,35/55,63), 15) Maria Jose Rienda Contreras, Spanien, 1.52,11 (56,18/55,93), 16) Kumiko Kashiwagi, Japan, 1.52,41 (56,14/56,27), 17) Alenka Dovzan, Slovenien, 1.52,65 (55,73/56,92), 18) Silke Bachmann, Italien, 1.52,94 (55,69/57,25), 19) Emma Carrick-Anderson, Storbritannien, 1.53,79 (56,25/57,54), 20) Spela Pretnar, Slovenien, 1.54,09 (55,16/58,93), 21) Eva Kurfuerstova, Tjeckien, 1.54,19 (56,79/57,40), 22) Susanne Ekman, Sverige, 1.54,32 (57,10/57,22), 23) Ana Jelusic, Kroatien, 1.55,01 (57,42/57,59), 24) Vicky Grau, Andorra, 1.55,16 (58,13/57,03), 25) Jeannette Korten, Australien, 1.56,10 (57,85/58,25), 26) Carolina Ruiz Castillo, Spanien, 1.56,22 (57,72/58,50), 27) Emily Brydon, Kanada, 1.58,19 (58,58/59,61), 28) Nadejda Vassileva, Bulgarien, 1.59,04 (59,59/59,45), 29) Vanessa Rakedjian, Armenien, 1.59,12 (58,59/1.00,53), 30) Julia Siparenko, Ukraina, 2.00,50 (59,63/1.00,87).

Ishockey, herrar:

Kvartsfinaler

Sverige-Vitryssland 3-4 (1-2, 1-0, 1-2)

Första perioden: 1-0 (3.10) Nicklas Lidström (Kim Johnsson/Michael Nylander) sple fem mot fyra, 1-1 (7.47) Oleg Romanov (Igor Matusjkin/Alexej Kalyuzjnij) spel tre mot fyra, 1-2 (9.33) Dimitrij Dudik (Andrej Kovalev/Andrej Rasolko) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 2-2 (10.14) Michael Nylander (Mats Sundin, Nicklas Lidström).

Tredje perioden: 2-3 (2.47) Andrej Kovalev, 3-3 (7.54) Mats Sundin, 3-4 (17.36) Vladimir Kopat (Oleg Antonenko, Vadim Bekbulatov).

Skott: 47-19 (22-10, 12-5, 13-4)

Utv, Sverige: 4x2. Vitryssland: 7x2.

Domare: Bill McCreary, Kanada.

Publik: 7 240.

Tjeckien-Ryssland 0-1 (0-0, 0-1, 0-0)

Andra perioden: 0-1 (4.48) Maxim Afinogenov (Alexej Zjamnov, Andrej Nikolisjin).

Skott: 41-27 (16-8, 9-10, 16-9)

Domare: Stephen Walkom, USA.

Publik: 7 240.

USA-Tyskland 5-0

(1-0, 4-0, 0-0)

Första perioden: 1-0 (13.06) Jeremy Roenick (Brian Rafalski, Doug Weight) i spel fem mot tre.

Andra perioden: 2-0 (0.46) Chris Chelios, 3-0 (9.42) Tony Amonte (Jeremy Roenick), 4-0 (10.14) John LeClair (Phil Housley, Mike Modano), 5-0 (11.47) Brett Hull (Mike Modano, John LeClair).

Skott: 33-28 (13-9, 12-10, 8-9)

Utv, USA: 2x2. Tyskland: 4x2, 1x5, 1 matchstraff.

Domare: Ulf Rådbjer, Sverige.

Publik: 8 599.

Finland-Kanada 1-2

(0-1, 1-1, 0-0)

Första perioden: 0-1 (3.00) Joe Sakic (Simon Gagne).

A ndra perioden: 0-2 (15.49) Steve Yzerman (Mario Lemieux), 1-2 (16.09) Niklas Hagman (Tomi Kallio, Olli Jokinen).

Skott: 19-34 (5-15, 8-14, 6-5)

Utv, Finland: 1x2. Kanada: 1x2.

Domare: Dennis Larue, USA.

Publik: 8 599.

Skidskytte:

Herrar, 4 x 7,5 km

1) Norge (Halvard Hanevold, Frode Andresen, Egil Gjelland, Ole Einar Björndalen) 1.23.42,3 (8)

2) Tyskland (Ricco Gross, Peter Sendel, Sven Fischer, Frank Luck) 1.24.27,6 (10)

3) Frankrike (Gilles Marguet, Vincent Defrasne, Julien Robert, Raphael Poiree) 1.24.36,6 (6)

4) Ryssland (Victor Majgurov, Sergej Rozjkov, Sergej Tjepikov, Pavel Rostovtsev) 1.24.54,4 (9), 5) Tjeckien (Petr Garabik, Ivan Masarik, Roman Dostal, Zdenek Vitek) 1.26.36,1 (12), 6) Österrike 1.26.58,9 (9), 7) Ukraina 1.27.02,2 (14), 8) Vitryssland 1.27.12,0 (13), 9) Polen 1.27.35,4 (8), 10) Slovenien 1.28.23,6 (18), 11) Estland 1.28.38,2 (12), 12) Finland 1.28.52,7 (16), 13) Japan 1.29.04,4 (16), 14) Sverige (Carl Johan Bergman, Henrik Forsberg, Tord Wiksten, Björn Ferry) 1.29.52,8 (11), 15) USA 1.30.27,1 (20).

Skridsko:

Damer 1.500 m

1) Anni Friesinger, Tyskland, 1.54,02

2) Sabine Völker, do, 1.54,97

3) Jennifer Rodriguez, USA, 1.55,32

4) Cindy Klassen, Kanada, 1.55,59, 5) Chris Witty, USA, 1.55,71, 6) Claudia Pechstein, Tyskland, 1.55,93, 7) Tonny de Jong, Holland, 1.56,02, 8) Amy Sannes, USA, 1.56,29, 9) Maki Tabata, Japan, 1.56,35, 10) Varvara Barysjeva, Ryssland, 1.56,44.

Short Track:

Herrar 1.500 m

A-finalen: 1) Apolo Anton Ohno, USA, 2.18,541, 2) Li Jiajun, Kina, 2.18,731, 3) Marc Gagnon, Kanada, 2.18,806, 4) Fabio Carta, Italien, 2.18,947, 5) Bruno Loscos, Frankrike, 2.19,587, Kim Dong-Sung, Sydkorea, diskv.

B-finalen: 6) Rusty Smith, USA, 2.27,155, 7) Wei Guo, Kina, 2.27,376, 8) Cees Juffermans, Holland, 2.27,611, 9) Martin Johansson, Sverige, 2.28,559, 10) Steven Bradbury, Australien, 2.28,604, 11) Miroslav Boiadjiev, Bulgarien, 2.29,307.

Damer 3.000 m stafett

A-finalen: 1) Min-Kyung Choi/Min-Jin Joo/Hye-Won Park/Eun-Kyung Choi, Sydkorea, 4.12,793, 2) Yang Yang (A)/Yang Yang (S)/Chunlu Wang/Dandan Sun, Kina, 4.13,236, 3) Isabelle Charest/Marie-Eve Drolet/Amelie Goulet-Nadon/Alanna Kraus, Kanada, 4.15,738, 4) Chikage Tanaka/Yuka Kamino/Atsuko Takata/Ikue Teshigawara, Japan, 4.21,107.

B-finalen: 5) Marta Capurso/Mara Zini/Evelina Rodigari/Marinella Canclini, Italien, 4.20,014, 6) Jevgenia Radanova/Marina Georgieva/Anna Krasteva/Daniela Vlaeva, Bulgarien, 4.20,703, 7) Julie Goskowicz/Caroline Hallisey/Amy Peterson/Erin Porter, USA, 4.20,730, 8) Yvonne Kunze/Christin Priebs/Ulrike Lehmann/Aika Klein, Tyskland, 4.22,222.

Medaljligan

?efter 60 grenar