Resultat torsdag 21/2

1 av 3 | Foto: AP
Vann storslalomguldet.
NYHETER

Curling:

Damer, bronsmatch

Kanada-USA 9-5

Damer, final

Storbritannien-Schweiz 4-3.

Storslalom:

Herrar:

1) Stephan Eberharter, Österrike, 2.23,28 (1.11,98-1.11,30),

2) Bode Miller, USA, 2.24,16 (1.12,89-1.11,27),

3) Lasse Kjus, Norge, 2.24,32 (1.12,79-1.11,53),

4) Benjamin Raich, Österrike, 2.24,40 (1.12,83-1.11,57), 5) Christoph Gruber, do, 2.24,41 (1.12,82-1.11,59), 6) Bjarne Solbakken, Norge, 2.24,50 (1.13,15-1.11,35), 7) Kjetil Andre Aamodt, Norge, 2.24,62 (1.13,14-1.11,48), 8) Massimiliano Blardone, Italien, 2.24,87 (1.12,72-1.12,15), 9) Ivica Kostelic, Kroatien, 2.24,92 (1.13,25-1.11,75), 10) Didier Cuche, Schweiz, 2.25,00 (1.13,25-1.11,75), 11) Michael von Grüningen, Schweiz, 2.25,07 (1.13,27-1.11,80), 12) Thomas Grandi, Kanada, 2.25,24 (1.13,74-1.11,50), 13) Fredrik Nyberg, Sverige, 2.25,29 (1.13,41-1.11,88), 14) Didier Dafago, Schweiz, 2.25,54 (1.13,74-1.11,80), 15) Frederic Covili, Frankrike, 2.25,65 (1.13,70-1.11,95, 16) Dane Spencer, USA, 2.25,68 (1.14,03-1.11,65), 17) Marco Büchel, Liechtenstein, 2.25,89 (1.13,67-1.12,22), 18) Jernej Koblar, Slovenien, 2.26,36 (1.13,15-1.13,21), 19) Thomas Vonn, USA, 2.26,46 (1.14,59-1.11,87), 20) Kenneth Sivertsen, Norge, 2.26,51 (1.14,16-1.12,35), 21) Joel Chenal, Frankrike, 2.27,08 (1.13,76-1.13,32), 22) Alessandro Roberto, Italien, 2.27,53 (1.14,65-1.12,88), 23) Achim Vogt, Liechtenstein, 2.27,58 (1.14,84-1.12,74), 24) Patrik Järbyn 2.27,66 (1.14,95-1.12,71), 25) Stanley Hayer, Tjeckien, 2.27,83 (1.14,69-1.13,14), 26) Giorgio Rocca, Italien, 2.27,85 (1.14,91-1.12,94), 27) Markus Ganahl, Liechtenstein, 2.27,92 (1.14,70-1.13,22), 28) Mitja Kunc, Slovenien, 2.28,17 (1.14,95-1.13,22), 29) Ross Green, Storbritannien, 2.29,31 (1.15,90-1.13,41), 30) Cristian Javier Simari Birkner, Argentina, 2.29,79 (1.16,00-1.13,79).

Nordisk kombination:

Herrar, backhoppning K120

1) Samppa Lajunen, Finland, 123,8 p (126,5 m)

2) Ronny Ackermann, Tyskland, 119,9 (124,5)

3) Jaakko Tallus, Finland, 119,0 (122,5)

4) Daito Takahashi, Japan, 114.4 (122,0), 5) Mario Stecher, Österrike, 113,5 (120,0), 6) Christoph Bieler, do, 112,7 (118,5), 7) Jens Salumae, Estland, 111,8 (119,0), 8) Marcel Höhlig, Tyskland, 111,6 (118,0), 9) Michael Gruber, Österrike, 110,5 (117,5), 10) Petr Smejc, Tjeckien, 110,4 (117,0).

Ishockey, damer:

Bronsmatch

Finland-Sverige 1-2

(0-2, 1-0, 0-0)

Första perioden: 0-1 (05.08) Evelina Samuelsson (Gunilla Andersson), 0-2 (17.15) Evelina Samuelsson (Kristina Bergstrand) spel fem mot fyra.

Andra perioden: 1-2 (11.35) Hanne Sikio (Emma Laaksonen, Kirsi Hanninen).

Skott: 33-20 (12-11, 11-3, 10-6)

Utv, Finland: 4x2. Sverige: 8x2.

Domare: Laura Vanderhorst.

Publik: 6 298.

Final

Kanada-USA 3-2

(1-0, 2-1, 0-1)

Första perioden: 1-0 (1.45) Caroline Ouellette (Cherie Piper).

Andra perioden: 1-1 (1.59) Katie King (Cammi Granato, Tara Mounsey) spel fem mot fyra, 2-1 (4.10) Hayley Wickenheiser (Danielle Goyette), 3-1 (19.59) Jayna Hefford (Becky Kellar, Therese Brisson).

Tredje perioden: 3-2 (16.27) Karyn Bye (Tara Mounsey, Jenny Potter) spel fem mot fyra.

Skott: 29-27 (9-11, 10-9, 10-7).

Domare: Stacey Livingston, USA.

Utv, Kanada: 13x2. USA: 6x2.

Publik: 8 599.

Skidor - längd:

Damer, 4 x 5 km

1) Tyskland, Manuela Henkel/Viola Bauer/Claudia Künzel/Evi Sachenbacher, 49.30,6

2) Norge, Marit Björgen/Bente Skari/Hilde G Pedersen/Anita Moen, 49.31,9

3) Schweiz, Andrea Huber/Laurence Rochat/Brigitte Albrecht Loretan/Natascia Leonardi Cortesi, 50.03,6

4) Helena Balatkova/Kamila Rajdlova/Katerina Neumannova/Katerina Hanusova, Tjeckien, 50.35,2, 5) Jelena Kalugina/Svetlana Nagejkina/Vera Zjatikova/Natalja Zjatikova, Vitryssland, 50.37,9, 6) Marianna Longa/Gabriella Paruzzi/Sabina Valbusa/Stefania Belmondo, Italien, 50.38,6, 7) Kati Sundqvist/Satu Salonen/Riitta Liisa Lassila/Kaisa Varis, Finland, 50.45,5, 8) Sara Renner/Milaine Theriault/Amanda Fortier/Beckie Scott, Kanada, 50.49,6, 9) Petra Majdic/Teja Gregorin/Andreja Mali/Natasa Lacen, Slovenien, 51.19,6, 10) Kanoko Goto/Madoka Natumi/Nobuko Fukuda/Sumiko Yokoyama, Japan, 51.35,7, 11) Svetlana Desjevych/Jelena Antonova/Oxana Jatskaja/Svetlana Sjisjkina, Kazakstan, 51.52,2, 12) Sverige, Lina Andersson/Elin Ek/Jenny Olsson/Anna Dahlberg, 52.40,4, 13) Wendy Wagner/Nina Kemppel/Barbara Jones/Aelin Peterson, USA, 53.23,4

Konståkning:

Damer, friåkning

1) Sarah Hughes, USA, 3,0 (2,0/1,0), 2) Irina Slutskaja, Ryssland, 3,0 (1,0/2,0), 3) Michelle Kwan, USA, 3,5 (0,5/3,0), 4) Sasha Cohen, USA, 5,5 (1,5/4,0), 5) Fumie Suguri, Japan, 8,5 (3,5/5,0), 6) Maria Butyrskaja, Ryssland, 8,5 (2,5/6,0), 7) Jennifer Robinson, Kanada, 11,0 (4,0/7,0), 8) Julia Sebestyen, Ungern, 11,0 (3,0/8,0), 9) Viktoria Voltjkova, Ryssland, 16,0 (6,0/10,0), 10) Silvia Fontana, Italien, 17,5 (5,5/12,0).

Medaljligan

?efter 65 grenar