1990 – Italien

Grupp A

NYHETER

Italien–Österrike 1–0

Schillaci 78

Tjeckoslovakien–USA 5–1

Skuhravy 25, 78, Bilek (pen)39, Hasek 50, Luhovy 90

Caligiuri 61

Italien–USA 1–0

Giannini 11

Tjeckoslovakien–Österrike 1–0

Bilek (pen)30

Italien–Tjeckoslovakien 2–0

Schillaci 10, Baggio 78

Österrike–USA 2–1

Ogris 51, Rodax 63

Murray 82

Italien 3 3 0 0 4– 0 6

Tjeckoslov. 3 2 0 1 6– 3 4

Österrike 3 1 0 2 2– 3 2

USA 3 0 0 3 2– 8 0

Italien och Tjeckoslovakien till åttondel. 

Grupp B

Kamerun–Argentina 1–0

Omam-Biyik 65

Rumänien–Sovjetunionen 2–0

Lacatus 41, (pen)54

Argentina–Sovjetunionen 2–0

Troglio 27, Burruchaga 79

Kamerun–Rumänien 2–1

Milla 76,86

Balint 87

Sovjetunionen–Kamerun 4–0

Protasov 21, Zygmantovich 29, Zavarov 52, Dobrovolsky 63

Argentina–Rumänien 1–1

Monzon 60

Balint 65

Kamerun 3 2 0 1 3– 5 4

Rumänien. 3 1 1 1 4– 3 3

Argentina 3 1 1 1 3– 2 3

Sovjet 3 1 0 2 4– 4 2

Kamerun, Rumänien och Argentina (som en av fyra bästa treor) till åttondel.

Grupp C

Brasilien–Sverige 2–1

Brasilien: Careca 40, 62.

Sverige: Brolin 79.

Laget (4–4–2): Thomas Ravelli, IFK Göteborg – Roland Nilsson,Sheffield W, Peter Larsson, Ajax, Roger Ljung, Young Boys (73. Glenn Strömberg, Atalanta), Stefan Schwarz, Malmö FF – Anders Limpár, Cremonese, Jonas Thern, Benfica, Klas Ingesson, IFK Göteborg, Joakim Nilsson, Malmö FF – Tomas Brolin, IFK Norrköping, Mats Magnusson, Benfica (46. Stefan Pettersson, Ajax).

Skottland–Sverige 2–1

Skottland: McCall 10, Johnston (str) 83.

Sverige: Strömberg 85.

Laget (4–4–2): Ravelli – R Nilsson, Larsson (75. Strömberg), Glenn Hysén, Liverpool, Schwarz – Limpár, Thern,Ingesson, J Nilsson – Brolin, Pettersson (63. Johnny Ekström, Cannes).

Costa Rica–Sverige 2–1

Costa Rica: Flores 75, Medford 87.

Mål: Ekström 31.

Laget 3–5–2): Ravelli – R Nilsson, Hysén, Schwarz – Pettersson, Strömberg (82. Leif Engkvist, Malmö FF), Larsson, Ingesson, J Nilsson – Brolin (34. Mats Gren, Grasshoppers), Ekström.

Costa Rica–Skottland 1–0

Cayasso 50

Brasilien–Costa Rica 1–0

Müller 33

Brasilien–Skottland 1–0

Müller 82

Brasilien 3 3 0 0 4– 1 6

Costa Rica. 3 2 0 1 3– 2 4

Skottland 3 1 0 2 2– 3 2

Sverige 3 0 0 3 3– 6 0

Brasilien och Costa Rica till åttondel.

Grupp D

Colombia–Förenade arabemiraten 2–0

Redin 50, Valderrama 87

Västtyskland–Jugoslavien 4–1

Matthäus 28,63, Klinsmann 40, Völler 70

Jozic 55

Jugoslavien–Colombia 1–0

Jozic 73

Västtyskland–Förenade arab. 5–1

Völler 35, 74, Klinsmann 37, Matthäus 47, Bein 58

K.I.Mubarak 46

Colombia–Västtyskland 1–1

Rincon 92

Littbarski 89

Jugoslavien–Förenade arabemiraten 4–1

Susic 4, Pancev 8, 46, Prosinecki 90

Jumaa 23

Västtyskland 3 2 1 0 10– 3 5

Jugoslavien 3 2 0 1 6– 5 4

Colombia 3 1 1 1 3– 2 3

Förenade 3 0 0 3 2– 11 0

Västtyskland, Jugoslavien och Colombia (som en av fyra bästa treor) till åttondel. 

Grupp E

Spanien–Uruguay 0–0

Belgien–Sydkorea 2–0

Degryse 52, De Wolf 64

Spanien–Sydkorea 3–1

Michel 24, 62, 81

Hwang Bo-Kwan 43

Belgien–Uruguay 3–1

Clijsters 15, Scifo 23, Ceulemans 47

Bengoechea 72

Spanien–Belgien 2–1

Michel (pen)27, Gorriz 39

Vervoort 30

Uruguay–Sydkorea 1–0

Fonseca 92

Spanien 3 2 1 0 5– 2 5

Belgien. 3 2 0 1 6– 3 4

Uruguay 3 1 1 1 2– 3 3

Sydkorea 3 0 0 3 1– 6 0

Spanien, Belgien och Uruguay (som en av fyra bästa treor) till åttondel. 

Grupp f

England–Holland 0–0

Egypten–Irland 0–0

England–Irland 1–1

Lineker 8

Sheedy 72

Egypten–Holland 1–1

Abdelghani (pen)82

Kieft 58

England–Egypten 1–0

Wright 58

Holland–Irland 1–1

Gullit 10

Quinn 71

England 3 1 2 0 2– 1 4

Irland 3 0 3 0 2– 2 3

Holland 3 0 3 0 2– 2 3

Egypten 3 0 2 1 1– 2 2

England, Irland och Holland (som en av fyra bästa treor efter lottning med Irland) till åttondel. 

Åttondelsfinaler

Kamerun–Colombia 2–1

Milla 106, 109

Redin 116

Tjeckoslovakien–Costa Roca 4–1

Skuhravy 11, 62, 82, Kubic 78

Gonzalez 55

Argentina–Brasilien 1–0

Caniggia 81

Västtyskland–Holland 2–1

Klinsmann 50, Brehme 84

R.Koeman (pen)88

Irland–Rumänien 5–4

(0–0, straffar)

Italien–Uruguay 2–0

Schillaci 65, Serena 83

Jugoslavien–Spanien 2–1

Stojkovic 77, 92

Salinas 83

England–Belgien 1–0

Platt 119

Kvartsfinaler

Argentina–Jugoslavien 3–2

(Efter förlängning och straffar, ställningen 0–0 vid full tid och förlängning)

Straffsparksläggningen:

Argentina: Serrizuela – mål, Burruchaga – mål, Maradona – miss, Troglio – miss, Dezotti – mål.

Jugoslavien: Stojkovic – miss, Prosinecki – mål, Savicevic – mål, Brnovic – miss, Hadzibegic – miss.

Italien–Irland 1–0

Italien: Schillaci 37.

Västtyskland–Tjeckoslovakien 1–0

Västtyskland: Matthäus (str) 24.

England–Kamerun 3–2

(Efter förlängning, 2–2 vid full tid)

England: Platt 25, Lineker (str) 82, (str) 105.

Kamerun: Kunde (str) 62, Ekeke 65.

Semifinaler

Argentina–Italien 5–4

(Efter förlängning och straffar, ställningen 1–1 vid full tid och förlängning)

Argentina: Caniggia 67.

Laget: Goycoechea, Ruggeri, Simon, Olarticoechea, Serrizuela, Giusti, Burruchaga, Basualdo (Batista), Calderon (Troglio), Caniggia, Maradona.

Italien: Schillaci 17.

Laget: Zenga, Baresi, Bergomi, De Agostini, Ferri, Maldini, Donadoni, De Napoli, Giannini (Baggio), Vialli (Serena), Schillaci.

Straffsparksläggningen:

Argentina: Serrizuela – mål, Burruchaga – mål, Olarticoechea – mål, Maradona – mål.

Italien: Baresi – mål, Baggio – mål, De Agostini – mål, Donadoni – miss, Serena – miss.

Västtyskland–England 5–4

(Efter förlängning och straffar, ställningen 1–1 vid full tid och förlängning)

Västtyskland: Brehme 59.

Laget: Illgner, Brehme, Kohler, Augenthaler, Buchwald, Berthold, Hässler (Reuter), Thon, Matthäus, Klinsmann, Völler (Riedle).

England: Lineker 80.

Laget: Shilton, Pearce, Walker, Butcher (Steven), Parker, Wright, Waddle, Platt, Gascoigne, Lineker, Beardsley.

Straffsparksläggningen:

England: Lineker – mål, Beardsley – mål, Platt – mål, Pearce – miss, Waddle – miss.

Västtyskland: Brehme – mål, Matthäus – mål, Riedle – mål, Thon – mål.

Bronsmatch

Italien–England 2–1

Italien: Baggio 70, Schillaci (str) 85.

England: Platt 80.

Final

Västtyskland–Argentina 1–0

Västtyskland: Brehme (str) 85.

Laget: Illgner, Brehme, Kohler, Augenthaler, Buchwald, Berthold, (Reuter), Hässler, Littbarski, Matthäus, Klinsmann, Völler.

Argentina: Goycoechea, Ruggeri (Monzon), Simon, Lorenzo, Serrizuela, Sensini, Burruchaga (Calderon), Basualdo, Troglio, Dezotti, Maradona.

Domare: Edgardo Codesal Mendez, Mexiko.

Publik: 73 603.

I en diskussion om vilket VM som är bäst genom tiderna, så kommer garanterat inte detta att nämnas. Fotbollen ansågs ha tagit ett steg tillbaka, inte ens Brasilien verkade vilja bjuda upp till gladfotboll. Men en vinnare blev det förstås. Västtyskland tog sin tredje titel.