Köp Plus här
Publicerad: 2004-01-07
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Mijailovic - en förvirrad förlorare

POLISEN Som 17-åring högg 25-åringen ner sin far efter ett familjebråk. Fadern fick ett tiotal hugg över ansiktet och kroppen. Domstolen dömde honom till skyddstillsyn med särskild föreskrift att underkasta sig psykiatrisk behandling.Mijailo Mijailovic sa i ett förhör dagen efter knivattacken:– Det är konstigt att det inte har hänt tidigare.

Sökte hjälp men ingen tog hans hot på allvar

25-årige Mijailo Mijailovic var en förvirrad förlorare, en ung man i samhällets marginal, en sådan som det finns tusentals av i Sverige.

Han hade talat om att han ville döda någon, men hur många förlorare av hans sort har inte gjort det? Det var hotelser som få, om någon, tog på riktigt allvar. I alla fall inte samhället.

För om rättsapparaten – domstolar, polis – verkligen hade trott att Mijailovic var farlig, fanns flera tillfällen och gott om tid att agera.

Som 17-åring högg han ju ner sin far efter ett familjebråk. Ett tiotal hugg över ansiktet och kroppen på fadern var i sig ett bevis på att Mijailovic behövde vård. Och vård fick han på sätt och vis: domstolen dömde honom till skyddstillsyn med särskild föreskrift att underkasta sig psykiatrisk behandling.

Rimlig dom

Domen var naturligtvis rimlig, särskilt med tanke på vad Mijailo Mijailovic sa i ett förhör dagen efter knivattacken:

– Det är konstigt att det inte har hänt tidigare.

Han sa att han tyckte att det var skönt i häktet. Där fick han ro. ”Här är bättre än hemma, här är lugnt. Jag har till och med kunnat läsa en bok.”

Men det gick med Mijailovic som med så många andra unga män som mår dåligt: samhället ingrep, men ingrep bara till hälften.

Tre gånger dömdes han till skyddstillsyn. Han ansågs vara för sjuk för fängelse och för frisk för tvångsvård.

Tyckte livet var meningslöst

Enligt flera utredningar pratade Mijailovic om att hans liv var så meningslöst att han lika gärna kunde döda en annan människa.

– Jag ska mörda er allihop. Jag ska mörda era barn, sa han till en krögare som anmälde honom för utpressning.

Då hade Mijailovic haft en tid av lugn i sitt liv. Han hade hjälpt krögaren på hans restaurang, och han hade hjälpt honom privat när krögaren byggde ett hus.

Men förhållandet spårade ur, då Mijailovic tycks ha blivit mer och mer imponerad av den kriminalla världen. När Mijailovic hade hotat krögaren gjorde polisen husrannsakan hemma hos honom. Man fann kaststjärnor, en finkalibrig pistol, en batong och en rånarluva.

Tillverkade kaststjärnor

– Min son har tillverkat rånarluvan och kaststjärnorna själv, han har lekt med dem. Han har sett för mycket videofilmer, sa pappan till polisen.

Även denna gång sa Mijailovic att han trivdes i häktet.

– Det här är mitt hem där jag trivs bra och slipper betala hyra och mat, sa han.

Han dömdes till skyddstillsyn och vård.

Nästa gång han dömdes var 2001. Då hade han under flera månader förföljt två unga systrar. Han kunde ringa hem till dem dygnet runt. Först hade han sin uppmärksamhet på den äldre av dem, sedan blev han fixerad vid den yngre.

Han ville att hon skulle föda hans barn.

När hon inte svarade som Mijailovic ville hotade han att våldta och kidnappa henne.

När det blev rättegång sa Mijailovic:

– Jag minns inget av de här händelserna.

Han dömdes till skyddstillsyn.

Sökte hjälp

Han var en våldsam ung man, men en våldsam ung man som sökte hjälp.

17-årig kontaktade Mijailo Mijailovic själv socialtjänsten. Han sa att han inte längre orkade bo hemma. Han fick en plats på ett ungdomshem.

Enligt tidigare uppgifter i Svenska Dagbladet vårdades han i september på psykiatrisk klinik. Han skrev ut den femte september, fem dagar före mordet på Anna Lindh.

Efter mordet sökte han på nytt hjälp på en psykiatrisk klinik. Han blev då nekad eftersom det saknades plats.

Mijailo Mijailovic var en ung man som man tidigt kunde se riskerade att få stora problem: Han föddes i Sverige, skickades som sexåring till morföräldrarna i Serbien där han gick i skola. Kom 13-årig tillbaka till Sverige då han nästan glömt bort svenska språket.

Ensam i skolan. Kunde få plötsliga raseriutbrott. Hoppade av gymnasiet.

Sedan kom den upprepade brottsligheten.

Kunde han fått hjälp tidigare och kunde Anna Lindhs liv därmed ha sparats?

”Borde ha fått vård”

Inte ens när han misskötte kontakterna med dem som skulle vårda honom följde några konsekvenser för Mijailovic. Han tilläts fortsätta att driva. Redan när han greps sa Jerzy Sarnecki, kriminolog vid Stockholms universitet:

– Det är märkligt (att Mijailovic fortsatte att vara fri efter att ha knivhuggit sin far). De borde ha förstått att något är fundamentalt fel. Han borde fått vård utanför hemmet.

När Mijailo Mijailovic greps för mordet på Anna Lindh begärde han att få filmstjärnan Tom Cruise som advokat.

Peter Kadhammar

Läs också:

  "Det är en stor lättnad" Statsministern har hela tiden trott att mordet klaras upp
  25-åringen ska undersökas Kan slippa fängelse och dömas till vård
  ”Viktigt att få veta om erkännandet” Vännen och prästen Thorbjörn Larsson: Bra för barnen att inte leva i ovisshet
  Mordet på Anna Lindh Händelsen - steg för steg
  Mijailovic - en förvirrad förlorare Sökte hjälp men ingen tog hans hot på allvar
  25-åringen har erkänt Lindh-mordet Inget politiskt motiv till dådet

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Så firade Loreen storsegern i natt

  Så var finalen i Eurovision Song Contest 2012 i Baku Nöjesbladets Markus Larsson rapporterade direkt.  

Maten som ger dig platt mage

  Från degig till stenhård – så lyckades Cecilia, 33, efter graviditeten Experten: Rätt kost är nyckeln Det ska du äta – och undvika

Gubbdiscot visar att äldst kan bäst

  De här coola gubbarna rockar loss som om döden inte fanns Och vilken takt de har! Men plötsligt stjäl någon showen...
  Succén ”oj, vilken vecka!” Se hela programmet här.  

När hjärtat går sönder

  Stor artikelsamling: Sviken av den du älskar mest – läsare berättar sina öden   Så går du vidare   Psykologen: Krisens faser  
  ”Jag övergavs – strax före förlossningen" Maja väntade deras kärleksbarn – då stack nyblivna frun
  Dumpad? Så går du vidare NU Hur ska ni nu förhålla er till varandra  

Kost vs träning

  Så får du bäst och snabbast resultat   Minska stress   Gå ner i vikt   Få en platt mage   Bli av med celluliter

TV: Se när brassarna leker med Danmark

  Danmark-Brasilien 1-3 Tung EM-uppladdning för det danska laget Blev utspelade och fick stjärnmålvakten skadad i matchen,  

Hulk imponerade – inför Mourinho

  Real-tränaren på plats i Tyskland – och fick se stjärnan briljera med mål och framspelning.  

”Vi har tagit en timeout”

Läs hela intervjun med Camilla Henemark i Aftonbladets pappersutgåva i morgon, söndag. ”Jag har fått en sista chans i livet.”

Kålles uppdrag: Ena sargat fack

  LO: Vi vill bli friare från S Unik enkät i Aftonbladet  

Köp kamera - spara 1195 kr!

  Köp Canonpaketet idag - du hittar den och flera andra kameraerbjudanden här.

New York för alla smaker

  Shoppingtripp, budgetresa eller första gången? Hitta rätt guide för just din resa – och få kändisarnas allra bästa tips på köpet!

110 dödade i massaker

Vi ger en timlön för Syriens barn

De finaste vita klänningarna

  Ute i sista minuten? - här är Sofis modes tips på studentklänningar. Bara ett klick bort!.  

Fuska fram solbrännan

  Snygg bränna snabbt!   Steg för steg   Proffstips   Årets 12 bästa brun utan sol-produkter
  Naken misär avslöjar allt Fotografen Boris Mikhailov visar det vi ofta blundar för
  Grekland kan kastas ur Euron Varnande exempel för Italien, Spanien och Portugal?
  Topless drottning gör britter upprörda Tryck på tröja väcker känslor

Sofias intima gest som alla missade

  oj, vilken vecka! ”Känns flörtig - förstår att folk reagerar” Händelsen med Sofia Hellqvist och Madeleines pojkvän förbryllar...
  "Jag gick ner 24 kg med vanlig mat" Se Karins otroliga förvandling.
  Skadeoro för Spanien Fabregas har ådragit sig en lårskada.  
  Mest Mini för pengarna Heta Suzuki Swift Sport utmanar Mini Cooper S  
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
  Läs Klick! direkt på skärmen! Prova Plus – 1 kr första månaden.
  Hon kan göra dig till miljonär Baddräkts- modellen håller kurser.
  Nu kommer den första OLED-tv:n   4 mm tjock   55 tum   9000 euro.
  Funderar på att lämna Real Madrid ”Jag vill spela mer fotboll.”  
  12 bra tips i Las Palmas Guide till Gran Canarias huvudstad  
  Monsterfisk strandade Fiskare i Kina trodde inte sina ögon.
BILDSPEL: Fartyget där du kan spela ishockey ombord Här är 15 andra galna aktiviteter till sjöss.  
  GTA-skaparnas nya flopp Respekterar inte klassiska hjälten.  
  Vann på V75 - vill till Elitloppet Kusken: ”Satt bara och åkte”.  
  Undersköna Cinque Terre 5 magiska byar i Italien att njuta av.
  Peugeot 208 – bäst i klassen? Så bra är blivande storsäljaren  
  Dax att boka sommarens semesterresa nu   Turkiet 14 dgr 2750 kr   Rhodos 7 dgr 2995 kr
  Erotiska filmer för par Sexologen sätter plus på 10 e-rullar.
  Läkare mot alla odds Elly i "Unga läkare" kom inte in i Sverige.
  ”Hur blir vi lättast gravida?” Linn svarar på läsarnas frågor.  
  Experten: Så slipper du ryggsmärtorna Testa enkla övningarna i dag.

När hjärtat går sönder

  Stor artikelsamling: Sviken av den du älskar mest – läsare berättar sina öden   Så går du vidare   Psykologen: Krisens faser  
  ­ Test: Sex billiga stativhögtalare Fullt ös i bokhyllan
  Testa du också! Nike Free från 699:- Hitta dem och många fler löparskor till superpriser - alltid fri frakt och fri retur i Sportbladets shop.
  Slipp komma för fort Tekniken som gör dig uthålligare i sängen.
  Betyg på dagens alla filmer TV-Guiden ger dig de bästa tipsen.
  Rankad som en av världens bästa ”Ett levande bevis på...”  
  Här skapas nya stjärnor Då föddes bilden av Cannesfestivalen.
  Lack, läder och kortkort Herzigova vet hur man får uppmärksamhet.  
  Nakenklänningen gick hem! Så stal Rihanna all uppmärksamhet.  

Gå ner 1 kg i veckan

  Så tappar du extrakilon innan sommaren Gör som tusentals andra: fixa formen med succémetod.
  Stärk din bäckenbotten Förebygg läckage, fem övningar  
  Isbjörnsungen charmar hela världen Anori är Knuts halvsyster
  Här spelar stjärnorna i höst Siffrorna avslöjar 20 spelares val.  
  Oj, vad vågat, Carrie! Skådisen visar allt i sin superkorta galastass.  
  Eurovisionens baksida Förskönad bild av Azerbajdzjan.  
  Spöa Glenn – och få en iPad Här är EM:s hetaste spel.
  Upptäck Greklands nya öar Expertens betyg på årets charternyheter: ”I mina ögon vackraste ön”  
  Grilla burgare med chipotle: Starka machosmaker på grillen
  ”Därför är vi otrogna” Svenska kvinnor berättar.
  Lite för mycket av det goda, Miley - iklädd endast en kavaj.  
  Begagnatguide: Heta BMW 3-serie • Prislista • Vanliga fel • Utmanare - därför är det fyndläge  
  TEST: Ögonkrämer Så effektiva är de  
  Upp till 50% rabatt på tillbehör till iPad, iPhone eller iPod här.
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Jim Jaber

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 12-05-27
Sök på Aftonbladet