Program Roskilde

NYHETER

Artister: Amber, Amparanoin, Anticon, Audio Bullys, Baba Zula, Bajofondo Tango Club, Karl Bartos, Basement Jaxx, Hasna El Becharia, Beenie Man, Bergman Rock, Bermuda Triangle, Billy Talent, Blackalicious, Blue Foundation, Afel Bocoum, David Bowie (inställt), Broken Social Scene, The Bugs, Chords, Tim Christensen, Cloroform, Graham Coxon, Definite, Diaz, Tina Dickow, Diefenbach, Dizzee Rascal, Dropkick Murphys, Duoud, Thomas Dybdahl, Ekkehard Ehlers, Epo-555, Fatboy Slim, Favelachic, Fermin Muguruza Kontraband, The Fiery Furnaces, Floris, Michael Franti & Spearhead, Franz Ferdinand, Fukt, Geeza, Gisli, Gnawa Diffusion, Go Home Productions, Gísli Feat. Dj Talkback, Ben Harper & The Innocent Criminals, Hatebreed, The Hells, Herencia, The Hives, I Am Kloot, Ill Niño, Infusion, Instinkt, Jaipur Kawa Brass Band, Jokeren, Jomi Massage, Kings Of Leon, Kira And The Kindred Spirits, Habib Koite, Komponent, Korn, Dj Krush, Lfo, Laakso, Lady Saw, Laidback Luke, Lali Puna, Lex Records Presents Sage Francis, Danger Mouse, Prince Po, Boom Bip, Jamie Lidell, Lifesavas, Lupus, Lyrics Born, Cheikh Lô, Mapstation, Petrona Martínez, The Matthew Herbert Big Band, Meshuggah, Mustasch, Mevâdio, Mnemic, Money Your Love, Morbid Angel, Morrissey, The Movement, Murcof, Muse, Ralph Myerz & The Jack Herren Band, N*e*r*d, Nephew, Niarn, Noxagt, Numb, Otto, Silvério Pessoa, Pixel, Pixies, Pluramon Feat. Julee Cruise, Powersolo, Promoe, Puppetmastaz, The Quantic Soul Orchestra, Raised Fist, Redrama, The Renegades Of The Game Boxen, Rent Mel, Ricochets, The Royal Danish Opera, Martin Ryum, Dj S.w., Slipknot (ersätter Bowie) Sahara Hotnights, Oumou Sangaré, Santana, Solution, Savath & Savalas + Prefuse 73, Saybia, Scissor Sisters, Scratch Perverts, The Shins, Silver, Simple Kid, Slow Train, Sly & Robbie Taxi Gang Feat. Bunny Rags, Soilwork, Sportfreunde Stiller, Joss Stone, Sutrapumo, Swan Lee, Jesse Sykes, Syntax, Tv On The Radio, Tartit, Teitur, Tiger Tunes, Traening, Ty, Under Byen, The Untamed, Louie Vega & His Elements Of Life, Luke Vibert, Vive La Fête, The Von Bondies, Bugge Wesseltoft, Wibutee, Wire, Within Temptation, Wu-tang Clan, Wynona, Wäldchengarten, Yerba Buena, Zero 7, Östermalm

Biljetter: 1 275 kr (1 400 kr för camping från 27/6). Barn mellan 10 och 14 år betalar 600 DDK i vuxens sällskap

och här spelar banden...

Band: !!! (US)

Börjar spela: Söndag 04.07.2004 kl.18:00 Odeon

AMBER (DK)

Tisdag 29.06.2004 kl.16:00 Camp Stage

AMPARANOIA (E)

Fredag 02.07.2004 kl.17:00 Ballroom  

AUDIO BULLYS (UK)

Torsdag 01.07.2004 kl.23:00 Metropol

BABA ZULA (TUR)

Lördag 03.07.2004 kl.02:00 Ballroom

AN EVENING WITH BABY WOODROSE (DK)

Söndag 04.07.2004 kl.22:00 Orange

BAJOFONDO TANGOCLUB (ARG)

Fredag 02.07.2004 kl.02:00 Odeon

KARL BARTOS (D)

Lördag 03.07.2004 kl.00:00 Metropol

BASEMENT JAXX (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.22:30 Orange

HASNA EL BECHARIA (ALG)

Fredag 02.07.2004 kl.14:45 Ballroom

BEENIE MAN (JAM)

Lördag 03.07.2004 kl.18:00 Arena

BERGMAN ROCK (S)

Lördag 03.07.2004 kl.22:00 Arena

BERMUDA TRIANGLE (N)

Fredag 02.07.2004 kl.22:00 Metropol

BLACKALICIOUS (US)

Lördag 03.07.2004 kl.18:50 Odeon

BLONDE REDHEAD (US)

Torsdag 01.07.2004 kl.17:30 Odeon

BLUE FOUNDATION (DK/JAP/UK)

Fredag 02.07.2004 kl.20:00 Metropol

AFEL BOCOUM (MALI)

BROKEN SOCIAL SCENE (CAN)

Söndag 04.07.2004 kl.17:00 Pavilion

THE BUG (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.00:00 Pavilion

BURHAN G (DK)

Söndag 04.07.2004 kl.19:00 Metropol

CHORDS (S)

Fredag 02.07.2004 Pavilion

TIM CHRISTENSEN (DK)

Torsdag 01.07.2004 kl.22:30 Arena

CLOROFORM (N)

Söndag 04.07.2004 kl.14:00 Odeon

GRAHAM COXON (UK)

Fredag 02.07.2004 kl.18:00 Odeon

D-SHARP AND MIKE RELM (US)

Lördag 03.07.2004 kl.17:00 Odeon

DEFINITE (N)

Fredag 02.07.2004 Pavilion

DIAZ (N)

Fredag 02.07.2004 Pavilion

TINA DICKOW (DK)

Söndag 04.07.2004 kl.13:00 Pavilion

DIEFENBACH (DK)

Torsdag 01.07.2004 kl.18:30 Pavilion

DIZZEE RASCAL (UK)

Söndag 04.07.2004 kl.17:00 Metropol

DROPKICK MURPHYS (US)

Torsdag 01.07.2004 kl.18:30 Arena

DUOUD (ALG/F)

Fredag 02.07.2004 kl.02:00 Ballroom

THOMAS DYBDAHL (N)

Fredag 02.07.2004 kl.12:00 Odeon

EKKEHARD EHLERS (D)

Fredag 02.07.2004 kl.12:00 Metropol

ELECTRELANE (UK)

Söndag 04.07.2004 kl.19:00 Pavilion

EPO-555 (DK)

FATBOY SLIM (UK)

The funk soul brother!

FAVELACHIC (DK)

Tisdag 29.06.2004 kl.14:45 Camp Stage

FERMIN MUGURUZA KONTRABANDA (E)

Lördag 03.07.2004 kl.19:00 Ballroom

THE FIERY FURNACES (US)

Lördag 03.07.2004 kl.18:00 Pavilion

FLORIS (NL)

Söndag 04.07.2004 kl.11:00 Metropol

FLUKE DJS (UK)

Fredag 02.07.2004 kl.00:00 Metropol

MICHAEL FRANTI & SPEARHEAD (US)

Söndag 04.07.2004 kl.15:00 Orange

FRANZ FERDINAND (UK)

Söndag 04.07.2004 kl.18:30 Arena

FUKT (DK)

Tisdag 29.06.2004 kl.17:15 Camp Stage

GEEZA (DK)

Torsdag 01.07.2004 kl.17:30 Metropol

GISLI (ISL)

Tisdag 29.06.2004 kl.18:30 Camp Stage

GNAWA DIFFUSION (ALG/MAR/F)

Torsdag 01.07.2004 kl.22:30 Ballroom

GO HOME PRODUCTIONS (UK)

Söndag 04.07.2004 kl.01:30 Arena

GÍSLI FEAT. DJ TALKBACK (DK)

Fredag 02.07.2004 Pavilion

BEN HARPER AND THE INNOCENT CRIMINALS (US)

Söndag 04.07.2004 kl.16:30 Arena

HATEBREED (US)

Torsdag 01.07.2004 kl.19:30 Odeon

THE HELLS (UK)

Fredag 02.07.2004 kl.14:00 Odeon

HERENCIA (VE)

Fredag 02.07.2004 kl.21:30 Ballroom

THE HIVES (S)

Fredag 02.07.2004 kl.01:00 Orange

I AM KLOOT (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.15:00 Odeon

IGGY & THE STOOGES (US)

Lördag 03.07.2004 kl.19:30 Orange

ILL NIÑO (US)

Fredag 02.07.2004 kl.18:00 Arena

INFUSION (AUS)

Fredag 02.07.2004 kl.02:00 Metropol

INSTINKT (DK)

Fredag 02.07.2004 kl.12:30 Ballroom

JAIPUR KAWA BRASS BAND (IND)

Torsdag 01.07.2004 kl.18:00 Ballroom

JOKEREN (DK)

Söndag 04.07.2004 kl.14:00 Arena

JOMI MASSAGE (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.12:45 Pavilion

KINGS OF LEON (US)

Lördag 03.07.2004 kl.20:00 Arena

KIRA AND THE KINDRED SPIRITS (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.21:00 Odeon

HABIB KOITÉ (MALI)

KOMPONENT PRESENTS (DK)

KORN (US)

Torsdag 01.07.2004 kl.22:00 Orange

DJ KRUSH (JAP)

Fredag 02.07.2004 kl.17:00 Metropol

LFO (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.22:00 Metropol

LAAKSO (S)

Onsdag 30.06.2004 kl.15:00 Camp Stage

LADY SAW (JAM)

Lördag 03.07.2004 kl.16:30 Ballroom

LAIDBACK LUKE (NL)

Lördag 03.07.2004 kl.02:00 Metropol

LALI PUNA (D)

Lördag 03.07.2004 kl.16:00 Pavilion

AVRIL LAVIGNE (CAN)

Fredag 02.07.2004 kl.22:00 Arena

LEX RECORDS PRESENTS DANGER MOUSE, DJ BUDDY PEACE, PRINCE PO (UK/US)

Fredag 02.07.2004 kl.01:00 Pavilion

JAMIE LIDELL (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.19:00 Metropol

LIFESAVAS (US)

Lördag 03.07.2004 kl.17:50 Odeon

LOVE SHOP (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.01:00 Odeon

LUPUS (DK)

Måndag 28.06.2004 kl.14:45 Camp Stage

CHEIKH LÔ (SEN)

Söndag 04.07.2004 kl.19:15 Ballroom

MAPSTATION (D)

Fredag 02.07.2004 kl.15:15 Metropol

PETRONA MARTINEZ (COL)

Söndag 04.07.2004 kl.12:30 Ballroom

THE MATTHEW HERBERT BIG BAND (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.15:00 Metropol

MESHUGGAH (S)

Fredag 02.07.2004 kl.17:00 Orange

MEVÂDIO (DK)

Mandag 28.06.2004 kl.17:15 Camp Stage

MNEMIC (DK)

Torsdag 01.07.2004 kl.18:00 Orange

MONEY YOUR LOVE (DK)

Onsdag 30.06.2004 kl.16:30 Camp Stage

MORBID ANGEL (US)

Lördag 03.07.2004 kl.17:30 Orange

MORRISSEY (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.00:00 Arena

THE MOVEMENT (DK)

Mandag 28.06.2004 kl.21:00 Camp Stage

MURCOF (MEX)

Fredag 02.07.2004 kl.14:25 Metropol

MUSE (UK)

Söndag 04.07.2004 kl.20:30 Arena

MUSTASCH (S)

Fredag 02.07.2004 kl.00:00 Arena

RALPH MYERZ & THE JACK HERREN BAND (N)

Söndag 04.07.2004 kl.21:00 Metropol

N*E*R*D (US)

Fredag 02.07.2004 kl.20:00 Arena

NEPHEW (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.13:00 Odeon

NIARN (DK)

Fredag 02.07.2004 Pavilion

NOXAGT (N)

Onsdag 30.06.2004 kl.18:00 Camp Stage

NUMB (JAP)

Fredag 02.07.2004 kl.18:30 Metropol

OTTO (BRA)

Fredag 02.07.2004 kl.23:45 Ballroom

SILVÉRIO PESSOA (BRA)

Fredag 02.07.2004 kl.19:15 Ballroom

PIXEL (DK)

Fredag 02.07.2004 kl.12:45 Metropol

PIXIES (US)

Fredag 02.07.2004 kl.22:00 Orange

PLURAMON FEAT. JULEE CRUISE (D/US)

Fredag 02.07.2004 kl.21:00 Pavilion

POWERSOLO (DK)

Söndag 04.07.2004 kl.03:30 Arena

PROMOE (S)

Fredag 02.07.2004 Pavilion

PUPPETMASTAZ (D)

Lördag 03.07.2004 kl.23:00 Odeon

THE QUANTIC SOUL ORCHESTRA (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.23:45 Ballroom

RAISED FIST (S)

Söndag 04.07.2004 kl.12:00 Odeon

REDRAMA (FIN)

Fredag 02.07.2004 Pavilion

THE RENEGADES OF THE GAME BOXEN (A/S)

Fredag 02.07.2004 kl.13:40 Metropol

RENT MEL (DK)

Fredag 02.07.2004 Pavilion

RICOCHETS (N)

Torsdag 01.07.2004 kl.22:30 Pavilion

THE ROYAL DANISH OPERA (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.13:00 Arena

MARTIN RYUM (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.12:00 Pavilion

DJ S.W. (NL)

Söndag 04.07.2004 kl.10:00 Metropol

SAHARA HOTNIGHTS (S)

Torsdag 01.07.2004 kl.20:30 Arena

OUMOU SANGARÉ (MALI)

Torsdag 01.07.2004 kl.20:15 Ballroom

SANTANA (US)

Söndag 04.07.2004 kl.17:00 Orange

SAYBIA (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.02:00 Arena

SCISSOR SISTERS (US)

Söndag 04.07.2004 kl.00:00 Arena

SCRATCH PERVERTS (UK)

Torsdag 01.07.2004 kl.19:30 Metropol

THE SHINS (US)

Lördag 03.07.2004 kl.22:00 Pavilion

SILVER (N)

Fredag 02.07.2004 kl.14:00 Arena

SIMPLE KID (IRL)

Söndag 04.07.2004 kl.15:00 Pavilion

SLIPKNOT (US)

Fredag 02.07.2004 kl.19:00 Orange

SLOW TRAIN (UK/DK)

Lördag 03.07.2004 kl.17:00 Metropol

SLY & ROBBIE TAXI GANG FEAT. BUNNY RUGS (JAM)

Fredag 02.07.2004 kl.02:00 Arena

SOILWORK (S)

Lördag 03.07.2004 kl.03:00 Odeon

THE SOLUTION (S/US)

Söndag 04.07.2004 kl.20:30 Odeon

SPORTFREUNDE STILLER (D)

Fredag 02.07.2004 kl.20:00 Odeon

JOSS STONE (UK)

Torsdag 01.07.2004 kl.21:30 Odeon

SUTRAPUMO (DK)

Onsdag 30.06.2004 kl.13:30 Camp Stage

SWAN LEE (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.16:00 Arena

JESSE SYKES (US)

Fredag 02.07.2004 kl.17:00 Pavilion

TV ON THE RADIO (US)

Torsdag 01.07.2004 kl.20:30 Pavilion

TARTIT (MALI)

TEITUR (FO)

Fredag 02.07.2004 kl.19:00 Pavilion

TIGER TUNES (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.14:00 Pavilion

TRAENING (DK)

Mandag 28.06.2004 kl.19:45 Camp Stage

TY (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.02:00 Pavilion

UNDER BYEN (DK)

Fredag 02.07.2004 kl.22:00 Odeon

THE UNTAMED (DK)

Mandag 28.06.2004 kl.16:00 Camp Stage

LOUIE VEGA & HIS ELEMENTS OF LIFE (US)

Lördag 03.07.2004 kl.21:30 Ballroom

LUKE VIBERT (UK)

Lördag 03.07.2004 kl.20:30 Metropol

VIVE LA FÊTE (B)

Fredag 02.07.2004 kl.23:00 Pavilion

THE VON BONDIES (US)

Söndag 04.07.2004 kl.16:00 Odeon

BUGGE WESSELTOFT (N)

Fredag 02.07.2004 kl.16:00 Odeon

WIBUTEE (N)

Söndag 04.07.2004 kl.17:00 Ballroom

WIRE (UK)

Fredag 02.07.2004 kl.00:00 Odeon

WITHIN TEMPTATION (NL)

Fredag 02.07.2004 kl.16:00 Arena

WU-TANG CLAN (US)

Söndag 04.07.2004 kl.19:30 Orange

WYNONA (DK)

Lördag 03.07.2004 kl.20:00 Pavilion

WÄLDCHENGARTEN (DK)

Måndag 28.06.2004 kl.18:30 Camp Stage

YERBA BUENA (US)

Söndag 04.07.2004 kl.14:45 Ballroom

ZERO 7 (UK)

Söndag 04.07.2004 kl.15:00 Metropol

ÖSTERMALM (S)

Tisdag 29.06.2004 kl.21:00 Camp Stage

ROSKILDEFESTIVALEN

ROSKILDE, DANMARK 1-4 JULI