I kväll ryker Jan Guillou ihop med nya jämställdhetsministern Jens Orback.
Hos Liza Marklund i TV 4.
- Jens Orback är en tjusputte, säger Jan
Guillou.
Aftonbladet har som enda tidning varit med vid inspelningen av sista delen av Liza Marklunds serie om våld mot kvinnor, "Lite stryk får de tåla", som visas i kväll på TV 4.
Där möts bland andra Amelia Adamo, Thomas Bodström, Jan Guillou, Gudrun Schyman, Dominika Peczynski och Jens Orback.
Jan Guillou går till attack mot flera av de andra gästerna.
- Jag vill bara vända debatten ryggen. Jag vill inte prata med människor som tycker att jag har en skuld i mäns våld mot kvinnor. Jag är lika skyldig till bankrån som till kvinnomisshandel, säger han i programmet.
Jens Orback, som tidigare motsatt sig allt tal om att alla män skulle ha en kollektiv skuld för våldet mot kvinnor, uttrycker sig nu på ett annat sätt.
- De män som inte tar ansvar och säger ifrån när de ser kränkningar av kvinnor ska känna skuld, säger han.
Jan Guillou replikerar:
- Det där är bara politiskt mambojambo-snack, säger han och kallar Orback för politiskt korrekt "tjusputte".
De borgerliga politiker som deltar i debatten, Fredrik Reinfeldt (m) och Johan Pehrson (fp) vill öka straffen för män som slår sina kvinnor.
- Varför vill ni män så gärna tala om brott? Det är inte bara en grupp kriminella det gäller, det handlar om ett grundmönster i samhället, det ligger i mansrollen, säger Gudrun Schyman (v).
Schyman, som får debattens enda applåder, ger heller inte mycket för regeringssamarbetet på kvinnofridsområdet.
- Jag tycker att ni är tröga, säger hon till justitieminister Thomas Bodström (s).
Fotnot: Debatten "Lite stryk får de tåla" sänds i kväll klockan 21.00 på TV 4.
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation