Glöm krogen.
Höstragget finns i vänskapskretsen.
Och bästa dejten har ni i skogen.
Stockholms lite drygt 80000 innerstadssinglar har tröttnat på att vara ensamma. De har också ledsnat på krogdejtandet.
I stället har naturen blivit deras nya favoritmiljö, visar en färsk undersökning från dejtingsajten Match.com.
- Det hänger delvis ihop med hälsotrenden. Singlarna vill bort både från vardagsstressen och den ohälsosamma krogmiljön, säger Helena Ehnbom, kärleksdirektör på Match.com.
Nästan hälften av Stockholms singelmän och en tredjedel av singelkvinnorna har som målsättning att inleda ett nytt förhållande i höst.
Men endast två procent uppger att de kommer att leta på krogen.
- Hösten inbjuder till intimitet. Man söker sig till aktiviteter där man lätt kan knyta kontakter med folk, säger Linn Heed, Aftonbladets relationsexpert.
Och när det kommer till första dejten är det promenader som gäller.
Enligt Linn Heed är naturen en given plats för att lyckas:
- I naturen blir situationen mer naken och avklädd. Det är lättare att lära känna varandra och att ta spontana initiativ.
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation