Polisen i Södertälje fick en oväntad överraskning.
In på stationen kom en 36-årig man med 200 000 kronor.
– Jag har dåligt samvete. Jag har tjänat de här pengarna svart, sa han.
36-åringen ringde på dörren till Södertälje polisstation på kvällen förra lördagen. Med sig hade han en påse med drygt 200 000 kronor i kontanter staplade i buntar.
– Det stämmer att en person dök upp här med en större summa pengar. Han hade jobbat svart, sa han, och ville inte ha dem kvar, säger stationsbefäl Michael Mathisen.
Polisen gjorde en anmälan med rubriceringen skattebrott.
Enligt uppgift till Aftonbladet vägrade mannen att säga var pengarna kom ifrån och vilken arbetsplats han skulle ha tjänat dem på. 36-åringen ville heller inte se när pengarna räknades och när han erbjöds ett kvitto tackade han nej.
– Vi måste nu ta reda på var pengarna kommer ifrån, om det ens är hans pengar, säger Michael Mathisen.
Pengarna är nu beslagtagna av polisen då utredningen pågår.
Om polisen inte kan styrka att pengarna är olagligt intjänade kan de komma att återlämnas till 36-åringen – om han själv vill ha tillbaka dem.
– Något liknande har jag aldrig varit med om förut, säger Mathisen.
Efter att anmälan tagits upp skjutsades mannen till S:t Görans psykmottagning, enligt uppgifter till Aftonbladet.
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation