Femtonårings hjärtinfarkt kan ha orsakats av p-piller

NYHETER

En 15-årig flicka misstänks ha drabbats av hjärtinfarkt sedan hon ätit p-piller.

Läkaren som behandlade henne har anmält det inträffade till Läkemedelsverkets biverkningsenhet, skriver Nerikes Allehanda i sin nätupplaga.

Flickan blev akut dålig. Hon hade domningssymtom och har kvarstående synrubbningar.

Flickan har ärftlig migrän, en riskfaktor vid p-pilleranvändning.

– Men fallet måste utredas för att vi ska se om det är okända riskfaktorer som uppdagats. I så fall måste vi agera, säger professor Ingemar Persson på Läkemedelsverkets biverkningsenhet, till NA.

Persson framhåller att dagens p-piller är förenade med avsevärt mindre risker än tidigare generationers.

15-åringen var frisk innan hon drabbades av infarkten, men har ärftlighet för migrän.

Hon fördes till sjukhus efter att en morgon ha fallit ihop i duschen, haft domningssymtom och synbortfall. Läkarna misstänkte att hon hade ett migränanfall och hon fick medicin för det. Huvudvärken och domningarna försvann, men inte synbortfallet.

När flickan på nytt fördes till sjukhus visade undersökningen infarktförändringar.

TT