Svenska singlar är snåla.
Åtminstone när det gäller att hitta den rätta.
Var fjärde kille – och mer än hälften av tjejerna – vill inte lägga ett rött öre för att få kontakt.
Dejtingsajten Parship har gjort en undersökning bland 1 500 av Sveriges singlar för att ta reda på hur mycket pengar de faktiskt är beredda att investera för att träffa den rätta.
Resultatet: svenska singlar är näst intill sjukligt snåla. Inte bara när det gäller att lätta på plånboken utan också på att bjuda på sig själva.
– De är både snåla och lata. 80 procent förlitar sig på ödet och tror att kärleken bara ska hända av sig själv, säger Christer Carlberg, nordisk chef för Parship.
– Chanserna att träffa någon försämras avsevärt om man bara sitter och väntar på att någon annan ska ta kontakt. Man måste vara generös som person, annars händer det inget, säger han.
Men det finns undantag. Sju procent av männen är beredda att punga ut med mer än 7 500 kronor för att bjuda sitt hjärtas dam på en resa och fyra procent kan tänka sig att köpa blommor och presenter för tusentals kronor för att snärja den han vill ha.
Marcus Falck, 23, håller med om att singelsvenskarna är lite väl passiva i jakten på kärlek.
– Många kompisgäng sitter nog helst i en soffa och tar ingen kontakt själva, säger han.
Den senaste månaden har han haft ett par dejter med en tjej.
– Första gången vi var ute och käkade tog jag notan, men gången efter det insisterade hon på att betala.
Kompisen Fredrik Dahlman, 21, tycker att det är helt okej att köpa drinkar till tjejer när han går ut.
– Det är klart att man kan bjuda på en eller två, säger han.
Men alla tjejer blir inte förtjusta över att få gratisdricka.
Annika Nilsson, 24, kan tänka sig att köpa en öl till någon, men vill helst inte själv ta emot någon.
– Ofta känns det inte bra, det är lite för mycket raggning över det hela, säger hon.
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation