Årets Dagstidning digitalt. Årets Nyhetssajt.
Startsidan / Nyheter

Fängslad al-Qaidaman skållades av medfångar

Skadades svårt – får ärr för livet

En brittisk al-Qaidaledare skadades svårt när hans medfångar hällde kokande olja och vatten över honom.

Han fördes till sjukhus med svåra brännskador men har nu återvänt till fängelset.

Dhiren Barot, 35, dömdes till 30 års fängelse i november förra året för att ha planerat att spränga så kallade ”smutsiga bomber” i USA och Storbritannien.

En ”smutsig bomb”, är en bomb med konventionella sprängämnen packad med radioaktiva ämnen som gör området där den placeras obeboeligt för lång tid framöver.

 

Ärr för livet

  Enligt åklagaren i fallet var det inte troligt att den radioaktiva bomben direkt skulle döda någon – däremot skapa skräck, panik och kaos.

Barot fördes till sjukhus under tung bevakning av helikoptrar och beväpnade poliser. Idag, fem dagar senare, fördes han tillbaka. Enligt brittiska The Sun har har brännskador som kommer att ge ärr för livet.

Polisen kom Barot på spåren efter ett tillslag mot ett hus i Pakistan. Han planer fanns på en bärbar dator som polisen beslagtog. I ett senare tillslag mot Barots lägenhet i nordvästra London hittades fler bevis – bland annat böcker om hantering av farliga kemikalier.

  • Skriv ut
Olof Jönsson

Läs tidigare artiklar

Erkänner terrorplaner i Storbritannien och USA Dhiren Barot, 34, skulle spränga New York-börsen och Världsbanken i luften

Han planerade spränga London i luften Nu kan han dömas till livstids fängelse

Terrorister rekryterar i brittiska skolor Säkerhetstjänsten: Vi känner till ett 30-tal terrorplaner

"Bombbilen var i Skottland" En av bombmännen kan vara identifierad - liknar känd al-Qaidakoppling

SENASTE NYTT

Nyheter

Visa fler
Om Aftonbladet

Aftonbladet TV

Nöjesbladet FILM

Populära bildspel via Shootitlive