Köp Plus här
Publicerad: 2008-04-22
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
panelen Abdi Mohammed, Mattias Gevcen, Soma Kamkar och Andjelika Kostuma utgör Vivallaskolans elev-panel som under veckan ska tycka till om planerna för den nya svenska skolan. panelen Abdi Mohammed, Mattias Gevcen, Soma Kamkar och Andjelika Kostuma utgör Vivallaskolans elev-panel som under veckan ska tycka till om planerna för den nya svenska skolan. Foto: christer pöhner

”Betygen gör att man kämpar”

TV: Vivallaskolan

"Det får mig att kämpa på"
Välkommen till Vivallaskolan

Läs mer om skoluppropet

  ”Jag uppmanar alla politiker att skriva på” Carin Jämtin (s) stöder Vivallaelevernas upprop för en långsiktig skolpolitik
  Så blir skolan – om eleverna får bestämma "Skolan borde hålla öppet längre"
  ”Skolan måste bli mer lustfylld” Professor i pedagogik: Nationella prov är bra - men det räcker inte.
Aftonbladet.se granskar Elevranking viktigare än forskningen Regeringens skolpolitik bygger mer på elevernas resultat i andra länder än skolforskning
  Mobiler beslagtas – men stöket är kvar Lagen ger lärare rätt att ta elevernas mobiler
  ”Vi säger till varandra” Eleverna i klass 9 E: Det har blivit lugnare på skolan.
  Lärarna stöder elevernas upprop Lärarförbundets ordförande Eva-Lis Preisz skriver på
  ”Björklund struntar i vetenskapen” Forskare kritiserar regeringens övertro på betygen
  ”Betygen gör att man kämpar” Eleverna i klass 9 E säger ja till betyg, men inte från sexan.
  ”Politiker, kom överens - för vår skull” Eleverna på Vivallaskolan i Örebro kräver att politikerna enar sig om skolpolitiken i Sverige.
  Klass 9E bloggar inifrån skolan ”Vi har faktiskt ganska kul i vår klass”

Eleverna i klass 9 E säger ja till betyg, men nej till betyg redan i sexan

ÖREBRO Betyg är bra och gör att man skärper sig.

Det menar eleverna i klass 9E på Vivallaskolan i Örebro.

– Det är bra att man får veta hur man ligger till, säger Mattias Gevcen, 15.

Det är mindre än två månader kvar tills niondeklassarna på Vivallaskolan i Örebro lämnar grundskolan.

Betygen är i fokus.

– Lärarna sätter press på oss varje dag. De säger att vi inte får tappa orken, att vi måste klara det här sista, säger Mattias Gevcen.

– Det kan bli tjatigt, men det de säger är egentligen något bra, säger Abdi Mohammed.

Båda tycker att betyg är viktigt. Klasskamraten Andjelika Kostuma håller med. Varför?

Abdi: Betygen handlar om min framtid. De ger mig möjligheter. Om jag slarvar nu så kommer det att kosta mig i framtiden, jag kommer få ett dåligt jobb. Bra betyg kan ge mig status i livet.

– Innan vi fick de första betygen i åttan visste jag att jag låg bra till, men inte hur bra. När vi sedan fick betyg märkte jag att mina kompisars syn ändrades. De blev förvånade över hur bra jag var. Nu kommer de till mig med frågor. Betygen har gett mig en slags status.

– Om det inte fanns betyg, hur skulle det då bli rättvist när man söker till gymnasiet? Om de börjar lotta och en idiot kommer före dig, det går ju bara inte. Det är orättvist.

Andjelika: När vi skulle få betygen i åttan såg jag fram emot det. Då var det inte lika nervöst som nu.

– Betygen gör att man kämpar mer och blir nöjd med sin insats.

– Oftast vet man ungefär vilket betyg man ska få. Innan terminen är slut har vi utvecklingssamtal. Lärarna skriver ner hur man ligger till och om man måste göra något extra för att nå målen.

Mattias: Det är bra att man får veta hur man ligger till och vad man kan förbättra.

– De som inte ligger så bra till jobbar mer för att klara sig.

Varför pluggar ni? För betygen eller för att lära er saker?

Abdi: Ibland pluggar jag dagen före provet och får ändå minst VG, men dagen efter kommer jag inte ihåg någonting. Men nu har jag börjat ge det mer tid så att jag ska minnas längre. Jag försöker lära mig det viktigaste, själva handlingen, och inte enskilda siffror.

Andjelika: Det kan vara många som tänker så. Men att plugga är ju framförallt en förberedelse inför gymnasiet. Det är viktigt att börja plugga redan i sjuan. Vissa tror att man kan strunta i sjuan och åttan och komma ikapp i nian. Men det går inte, lärarna kollar igenom alla tre åren.

Abdi: Det håller jag inte med om, att de kollar från sjuan. Det blir bara det man gjort sista tiden som avgör betygen. De säger att de ser till hur du har utvecklat dig och att det inte bara är proven som är viktiga. Men oftast är det bara provresultaten som leder till betygen.

Mattias: Vissa bryr sig inte om att dyka upp på lektionerna, men de får ändå bra betyg på grund av proven.

Andjelika: Jo, så kan det vara. Men å andra sidan lär man sig mer om man är med på lektionerna och det leder till bättre betyg.

Hur känns det när ni får lägre betyg än ni räknat med?

Abdi: Det är plågsamt. Det händer mig ibland. Man tänker att allt är kört om man inte får rätt betyg. Egentligen har man ju fler chanser, men det känns inte så just då.

Andjelika: Man kan bli besviken, men samtidigt får det en att kämpa mer.

Ingen överraskning

Alla tre har bra betyg. De är säkra på att komma in på sina förstahandsval till gymnasiet. Men hur är det för dem som alltid får dåliga betyg?

Mattias: De tar det inte som någon överraskning, de visste att det skulle bli så. Men har man för många IG så kanske man inte orkar jobba upp det.

Abdi: Problemet ligger ofta längre tillbaka. Om man inte från början säger att utbildningen är viktig så kan det vara svårt att göra nåt åt det. Man kanske förstår det senare, men då är det försent. Det är viktigt att alla, lärare, föräldrar visar hur viktigt det är med utbildning. Men nu är det ingen som säger det i förskolan eller på mellanstadiet.

Vad tycker ni om den nya betygsskalan från A till F som regeringen föreslår?

Abdi: Det är förvirrande. Nu har man börjat förstå vad som krävs för att nå olika mål. Sen när man väl har förstått det och kommer till gymnasiet så kommer ett nytt betygssystem och nya betygskriterier, det är förvirrande. Det är som om man måste börja från början.

Mattias: Men i dag kan lärarna säga att man har VG+, men det står inte i betygen. Därför är det bättre med fler steg som de nu föreslår.

Andjelika: Jag håller med Mattias.

Regeringen vill ha betyg från sexan. Vad tycker ni om det?

Abdi: Det är för tidigt. Hela mellanstadiet var ju mest ett skämt. Man lekte hela tiden. Istället för betyg tidigt så är det bättre att man får höra hur viktigt det är att studera.

Andjelika: Det är bättre att man hänger med på lektionerna i början och sen får betyg i sjuan eller åttan.

Mattias: På mellanstadiet leker man mest och har roligt. Då skulle betygen störa.

Abdi: Om betygen kommer för plötsligt kan det blir en katastrof. I alla fall en generation kommer att bli förstörd. De kanske får sämre självförtroende. Det är bättre att först förklara hur viktig utbildningen är. Sedan kan man börja ge betyg.

Barnombudsmannen vill att ni ska få rätt att överklaga era betyg. Är det en bra idé?

Mattias: Ja, om man tycker att man förtjänar bättre.

Andjelika: Om man får ett sämre betyg än vad man tycker man är värd så kan man gå till läraren och sätta sig ned och diskutera.

Abdi: Man kan gå till flera lärare och fråga. Om alla säger samma sak, då har man fått rätt betyg.


Vivallaskolans klasspanel

Varje dag den här veckan kommer Abdi, Andjelika, Mattias och Soma kommentera aktuella skolfrågor.

Abdi Mohammed, 15.

Abdi Mohammed, 15.   Abdi Mohammed, 15.

Familj: Mamma, pappa, en bror och fyra systrar.

Bor: Vivalla, Örebro.

Favoritämne: Matte.

Hatämne: Språk.

Fritidsintressen: Fotboll, kampsport, musik.

Andjelika Kastuma, 15

Andjelika Kastuma, 17.   Andjelika Kastuma, 17. Foto: Johanna Melén

Familj: Mamma, pappa, två bröder, en kanin.

Bor: Vivalla, Örebro.

Favoritämne: Alla ämnen, särskilt idrott.

Hatämne: Inget.

Fritidsintressen: Fotboll, kompisar, musik.

Mattias Gevcen, 15

Mattias Gevcen, 16.   Mattias Gevcen, 16. Foto: Johanna Melén

Familj: Mamma, två bröder.

Bor: Vivalla, Örebro.

Favoritämne: No.

Hatämne: Franska.

Fritidsintressen: Data (”men jag är ingen nörd”), fotboll, musik.

Soma Kamkar, 15.

Soma Kamkar, 15.   Soma Kamkar, 15.

Familj: Mamma, pappa, en bror.

Bor: Vivalla, Örebro.

Favoritämne: Svenska.

Hatämne: Matte.

Fritidsintressen: Vara med min bästis Ronja.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

Liveblogg: New Jersey-NY Rangers

BLOGG: Sportbladets Per Bjurman – är på plats & följer NHL-cirkusen.

Avslutade med en skrattmatch

Athletic Bilbao-Barcelona 0-3 Pep Guardiolas sista match med Barcelona blev en uppvisning Tog sin 14:e titel under fjärde säsongen.  
Bildextra Guardiolas tränarkarriär i bilder   CL-titlar & ligavinster.

Drömvistelse för Blågults spelare

  Massor av aktiviteter för landslaget och deras familjer på Gotland Pontus Wernbloom till Sportbladet: Tar hellre en kaffe i solen.  
  Allt om Sveriges EM-uppladdning Följ allt om landslaget här!  

Vetenskapen har sagt sitt – hon är vackrast

  Avstånden i ansiktet på engelska Florence, 18, anses helt perfekta Efter undersökningen: ”Jag ser bara mig - inte någon vetenskap”.
  För dig som älskar skvaller och mode Se hela premiärprogrammet.  

Stor guide: Att skilja sig – så går det till

    Pappersarbetet   Bodelningen   Bostaden   Barnen Så går du tillväga – och så vet du om du behöver en advokat.  
  Särboliv – håller kärleken levande En vecka varje månad tillbringar de tillsammans
  12 övningar för ett lyckligare förhållande Så vårdar ni relationen med expertens metoder.

Estelle – och morfar kungen

BILDEXTRA Hovet släpper nu bilderna från prinsessan Estelles dop Karin Magnusson: ”Kungen lika obekväm på bild som Gustav V”.  
­ Bildspel: Här är alla bilderna från dopet   Kyrkan   Familj och gäster   Gästerna   Ceremonin   Kläderna

”Därför låg jag med min chef”

  Tre personer berättar vad som fick de att ta steget   Löneförhöjning?   Bättre arbetstider?   Befordran?

Här är världens mest attraktiva befolkning

  Sugen på en semesterflört – hit ska du Under- sökning: Här finns störst chans möta kärleken.  

Fånga kärleken redan till helgen

  15 flirtsäkra tips som ger resultat Dejtingcoachens bästa knep: Så får du ditt span på fall  
  Så fann vi kärleken 6 par berättar hur de hittade varandra på otippade ställen.

TV: Vår son föddes död

  Makarna Birro var med om allas mardröm, TVÅ gånger - Markus Birro "Jag klarade inte av att höra Dantes hjärtslag".
  På middag hos Hannah & Amanda Se hela programmet här. 0

De finaste vita klänningarna

  Ute i sista minuten? - här är Sofis modes tips på studentklänningar. Bara ett klick bort!.  

Fuska fram solbrännan

  Snygg bränna snabbt!   Steg för steg   Proffstips   Årets 12 bästa brun utan sol-produkter

Rasa 4 kg till midsommar

VIKTKLUBB Tappa extrakilon med vanlig mat Gör som tusentals svenskar - testa populära metoden idag.

Bilderna som avslöjar den sinnessjuka lyxen

  OMG Världsstjärnan säljer sin makalösa kåk på den privata ön Men vad avslöjar bilden på hennes badrum? Vi har upptäckt något märkligt...
  "Jag gick ner 24 kg med vanlig mat" Se Karins otroliga förvandling.
  Mourinho avslöjar var han tränar 2016 ”Där min dotter ska plugga.”  
  STORT TEST Bästa stadsjeepen Kia, VW, Audi och Subaru  
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
  "Ska jag fejka orgasm?" Linn ger läsarna råd.  
  Nakenklänningen gick hem! Så stal Rihanna all uppmärksamhet.  
  Hon kan göra dig till miljonär Baddräkts- modellen håller kurser.
BILDEXTRA Knäckt – av sin löspenis ”Skulle män vilja ha mig?”  
  Här är bästa resorna för semestern Solsäkra nu – resor under 3 000 kr.
  Omark nobbar elitserien "Jag är inte sugen på att komma hem".  
  Lyxkryssare och paradisö – i ett Elva däck med all tänkbar lyx.  
  Monsterfisk strandade Fiskare i Kina trodde inte sina ögon.
  Kom till Como! Vykortsvacker natur och mysiga byar i Italien  
  Fick en bonus på 1 000 dollar Polley uppfann fjärrkontrollen.
Bildextra Nya roliga strippar OBS: Grovt språk förekommer.  
  Rankad som en av världens bästa ”Ett levande bevis på...”  
  ”Kan andning räcka?” Malena Ivarsson tipsar.  
  Grilla chipotleburgare: Machosmaker på grillen.
  Kuala Lumpurs guldkorn En av världens billigaste städer, guide  
  Peugeot 208 – bäst i klassen? Så bra är blivande storsäljaren  
  Redo för mc-sommar! Dags för avrostning - så blir du en smart och säker motorcyklist  
  Oj, vad vågat, Carrie! Skådisen visar allt i sin superkorta galastass.  
  Läkare mot alla odds Elly i "Unga läkare" kom inte in i Sverige.
  Experten: Så slipper du ryggsmärtorna Testa enkla övningarna i dag.

När hjärtat går sönder

  Stor artikelsamling: Sviken av den du älskar mest – läsare berättar sina öden   Så går du vidare   Psykologen: Krisens faser  
  Han vill göra som Barcelona 2009 ”Jag tror att det är möjligt.”  
  Test: 10 små systemkameror Hitta en modell som passar dig.
  Grilla burgare med chipotle: Starka machosmaker på grillen
  Fynda snygga In-ear lurar från Skullcandy Halva priset, begränsat antal - först till kvarn!
  Lite för mycket av det goda, Miley - iklädd endast en kavaj.  
  Betyg på dagens alla filmer TV-Guiden ger dig de bästa tipsen.
  Här spelar stjärnorna i höst Siffrorna avslöjar 20 spelares val.  
  Balla och billiga Berlin Resguide till Europas hetaste stad.  

Gå ner 1 kg i veckan

  Så tappar du extrakilon innan sommaren Gör som tusentals andra: fixa formen med succémetod.
  "Gift – men aldrig fått orgasm" Linn ger läsarna råd.  
  Isbjörnsungen charmar hela världen Anori är Knuts halvsyster
  Helgens tyngsta duell Här hittar du oddsen inför mästarfajten.
  Har du psoriasis? Och behandlats med methotrexate? Mejla oss.
  Läs Söndag på skärmen! Prova Plus – bara 1 kr första månaden.
  Svanstedt avslöjar om V75 ”Hästen är bättre än någonsin”.  
  3 länder på 1 vecka Skön resa längs Adriatiska vikens kust   Slovenien   Kroatien   Italien  
  Lohan blottar spirorna - det ska va korta shorts i år.  
  Så förför du med erotisk massage Stor guide med 10 tekniker.
  Nu kommer den första OLED-tv:n   4 mm tjock   55 tum   9000 euro.
  Dax att boka årets semester – sök all inclusive   Sunny beach 7 dgr 2098   Gran Canaria 7 dgr 2198
  Nya Peugeot 208 – bäst i klassen? En blivande storsäljare  
  Upp till 50% rabatt på tillbehör till iPad, iPhone eller iPod här.
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Sandra Bygdén

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 12-05-26
Sök på Aftonbladet