Förra året anmäldes 1502 brott som fick koden 0913 (bedrägeri med hjälp av Internet). Under årets tre första kvartal anmäldes 4209 brott med koden 0913.
Enligt Rikskriminalen är de vanligaste internetbrotten bedrägerier, sexuella trakasserier, mobbning och stalkning (medveten och upprepad förföljelse och bevakning av en person).
Internetbankerna är en vanlig måltavla för brottslingar som använder nätet. Enligt Finansinspektionen (FI) förlorade tio svenska bankkunder pengar på grund av internetbrott 2005. Förra året steg siffran till 294. Enligt FI har kunderna gjort en förlust på åtta miljoner kronor.
Bedrägerierna på internet handlar inte bara om köpare som blir blåsta på tusenlappar för varor de aldrig får.
Hundratals svenskar har också blivit drabbade av internationella bedragare som utnyttjar svagheter hos bankerna.
För mängder av svenskar är det i dag helt naturligt att sälja och köpa allt från barnvagnar till bilar på sajter som Blocket, Tradera och Eniro Köp&Sälj. Affärerna avslutas i de allra flesta fall till de inblandades belåtenhet, men det finns också exempel där svenskar i stället för att få pengar för till exempel en bil får en skuld till en bank på tiotusentals kronor.
Så här går bedrägerierna till:
En helt vanlig Svensson lägger ut sin begagnade bil på en köp-och-sälj-sajt för 100000 kronor. En utländsk man ringer och säjer att han vill ha bilen och att han skickar en check. När checken dyker upp ett par dagar senare visar den sig vara på 180000 kronor och säljaren ringer naturligtvis upp och frågar varför. Svaret blir att de överskjutande pengarna ska gå till en ”agent” som åtagit sig att hämta bilen och att pengarna ska överlämnas tillsammans med bilen. Köparen uppmanar också säljaren att kontakta honom när checksumman kommit in på hans konto.
Om den svenska banken inte gör en fullständig kontroll av checken, vilket skett vid upprepade tillfällen, kan bedrägeriet fullbordas. Då pengarna gått in på säljarens konto får han beskedet att agenten vill ha pengarna omedelbart och han uppmanas skicka dem via Western Union, Forex eller MoneyGram.
När pengarna gått i väg försvinner köparen som en morgondimma. I stället hör säljarens bank av sig och påpekar att checken saknar täckning och att säljaren nu har en skuld till banken på 80000 kronor.
Kriminalinspektör Berndt Bergström vid Dalapolisen har det senaste året tagit del av omkring 50 fall av det här slaget. I en del har bedrägeriet fullbordats, medan det i andra har stoppats sedan banken direkt kontrollerat checken. Runt om i Sverige rör det sannolikt om hundratals liknande fall.
– De här bedrägerierna rör allt från skogsmaskiner för hundratusentals kronor till begagnade barnvagnar, säger han.
Barnvagnar?
– Ja, det var någon som begärde 1500 spänn för en barnvagn och blev erbjuden 8000. Även i det fallet skulle den överskjutande delen gå till en agent som skulle åka runt och samla ihop inköpen, berättar han.
På sitt tjänsterum har Berndt Bergström en hel låda med checkar, kuvert och annan bevisning från bedrägerierna. I två fall har polisen till och med säkrat DNA från frimärkena på kuverten. Id-handlingar som bedragarna använt har spårats till London, men visat sig vara förfalskade. Än så länge har ingen gripits för de här internetbedrägerierna i Sverige.
Berndt Bergström efterlyser mer sunt förnuft hos alla som handlar med människor de aldrig träffat förut och särskilt när förutsättningarna för affärerna är så märkliga som i de här fallen.
– Men de största bovarna tycker jag är bankerna som lämnar ut pengar utan att kontrollera om checkarna är riktiga. Bankerna brukar visserligen informera om faran med utländska checkar, men den som får in pengar på sitt konto förutsätter att banken gjort en riktig kontroll.
När det gäller råd till alla som funderar på att handla på nätet hänvisar Berndt Bergström till en lapp som sitter ovanför hans skrivbord.
”I denna värld är det inte de kriminella som är grunden till problemet. Det är snarare offren som sitter och väntar på att bli lurade som skapar ett utbud.”