Köp Plus här
Publicerad: 2011-04-06
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

”Avgå, Maud”

Riksdagsledamoten Abir Al-Sahlani kräver att centerledaren går så snabbt som möjligt

Hon har suttit längst av alla partiledare i landet.

Men stödet för hennes parti har rasat.

Nu kräver riksdagsledamoten Abir Al-Sahlani (C) Maud Olofssons avgång – och hon får stöd av partikamraten Fredrick Federley.

Men Maud Olofsson har inga planer på att lämna sin post. Inte så länge hon har kul.

Redan i februari skrev Aftonbladet om att stödet för centerpartiets ordförande Maud Olofsson sviktar. Partiets mål i valet förra hösten var 15 procent men i stället var det snubblande nära att partiet åkte ut ur riksdagen trots moderata stödröster.

Hård kritik

I valanalysen blev kritiken hård och precis som hos Socialdemokraterna restes krav på förnyelse.

– I valrörelsen 2002 var Maud stark och en tydlig dragare men 2010 var hon absolut ingen tillgång för partiet. Hon har suttit i tio år som partiledare vilket är oerhört tufft, så det är inte konstigt att hon passerat bäst före-datumet, sa ett centerpartistiskt kommunalråd då.

Maud Olofsson befinner sig för tillfället i Abu Dhabi på energiministermöte, men hälsar via sin pressekreterare, Johanna Martin, att hon sitter kvar så länge hon tycker att det är kul och har medlemmarnas förtroende. Att det förekommer en diskussion tycker hon inte är konstigt:

– Det är naturligt att det kommer en diskussion av personfrågan och det har Maud Olofsson ingenting emot, säger Martin till TT.

Stämma i september

I september håller partiet stämma men tidigare har källor inom partiet trott att ett partiledarbyte snarare kommer vid en extrastämma 2012.

Och enligt valberedningens ordförande, Stefan Tornberg, är partiledardiskussionen inte aktuell i dagsläget.

– Inga sådana förslag har kommit in till valberedningen, säger han till TT.

Valberedningen har inlett sitt arbete, men just nu handlar det inte om personer utan om hur man ska gå till väga för att få en öppen process.

De hetaste kandidaterna att ta över partiledarposten i centern är it- och regionsminister Anna-Karin Hatt och riksdagsledamoten Annie Johansson. I veckan gick Hatt ut i en något visionär dabattartikel i DN som kan tolkas som att hon skickar signaler om att hon vill vara drivande i partiets förändringsarbete.

”Så snabbt som möjligt”

Att center-riksdagsledamoten Abir Al-Sahlani nu blir den förste som öppet kräver Maud Olofsson avgång kan tyda på att Centerpartiet går mot ledarskifte redan i september.

I SVT:s Aktuellt säger hon att bytet bör ske så snabbt som möjligt för att den nya partiledaren ska kunna leda förändringsprocessen i partiet.

Al-Sahlani får ett helhjärtat stöd av riksdagsledamoten Fredrick Federley.

– Det handlar inte om förtroendet för Maud Olofsson utan om att det behövs ny energi i partiet, säger han.

I höst

Liksom Al-Sahlani hänvisar Federley till beslutet att ta fram ett nytt partiprogram till den extra stämman 2013.

– Den nya partiledaren måste få ha ett ord med i laget, säger han.

Dessutom menar han att det är viktigt att den stämman handlar om partiets ideologi och att de politiska frågorna inte får skymmas av ett partiledarval. Därför bör Maud Olofsson avgå i höst, anser han.

Federley varnar för "ett klassiskt Center-scenario", där en partiledare klamrar sig fast vid makten för länge och så småningom tvingas bort. Så skedde med både Thorbjörn Fälldin och Olof Johansson, vilket skapade mycket bitterhet, enligt Federley.

Även Centerpariets ungdomsförbund vill byta ut partiledaren, men har inte bestämt sig för när de vill att det ska ske.

– Vi vill ha en ny partiledare i valet 2014, men har inte låst oss för om det ska ske 2011 eller 2012. Men den nya partiledaren måste ha ordentligt med tid på sig innan valet, säger CUF:s ordförande Magnus Andersson till TT.

Har en favorit

I motsats till Al-Sahlani har Federley en egen favorit till efterträdare – Annie Johansson.

– Hon sopade mattan med alla i antalet kryss i senaste valet och hon får det att skina i folks ögon. Hon går hem hos alla och skulle bli en sammanhållande kraft, säger han.

– Den frågan får jag ta ställning till när den blir aktuell. Det är en oerhört komplicerad fråga, inte minst utifrån personliga aspekter, säger Annie Johansson till TT.

Centerkvinnorna ger Olofsson stöd

Maud Olofsson får stöd från Annika Qarlsson, förbundsordförande för Centerkvinnorna. Hon står inte bakom kraven på att byta partiledare.

– Jag tycker att det arbete som vi har gjort efter valet visar att hon har stöd i rörelsen, säger hon till TT.

Att avgångskraven förs fram nu är märkligt, tycker  Qarlsson.

– Forum och möjligheterna att föra fram det tidigare har funnits. Därför känns det väldigt konstigt att det kommer upp som det gjorde i dag. Jag känner inte igen mig i det här kravet, säger hon.


En kvinna kan ta över

Det råder inte brist på efterträdare och de främsta utmanarna är kvinnor.

Bäst till anses Annie Johansson, 27 år gammal från Värnamo, ligga. Hon kryssades in i riksdagen 2006 och blev snabbt en av partiets ledande profiler. Senast ansvarade hon för partiets valanalysgrupp.

Där finns också Anna-Karin Hatt, som var statssekreterare i samordningskansliet under förra mandatperioden och som efter valet utsågs till IT-och regionminister. Hon anses vara Maud Olofssons egen favorit. Nyligen skrev hon en debattartikel om att hon kandiderar till partistyrelsen, vilket av centerpartister uppfattas som att hon vill bli partiledare.

EU-parlamentarikern Lena Ek kan inte heller räknas bort. Hon konkurrerade om posten när Maud Olofsson valdes.

På den manliga sidan finns miljöminister Andreas Carlgren och landsbygdsminister Eskil Erlandsson.

Laddar kommentarer...

Vad tycker du?

Sidor: 1 2 3 4 5
Sortera:

 ...
Skicka Skicka

 ...
Det finns totalt 0 till artikeln.
Sidor: 1 2 3 4 5
Visa antal inlägg:
Kommentering avstängd.

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
  ”Prinsessan kommer att få en fantastisk familj” De officiella lyckönskningarna strömmar in.
  Han håller i dopet Anders Wejryd vigde Victoria och Daniel – nu får han nytt, kungligt uppdrag.
bebisextra Vi är födda samma dag som prinsessan! Läsarnas bilder på bebisar från hela landet
BILDEXTRA Kronprinsessan till Karolinska i natt Se alla bilder från natten när prinsessan kom till världen
LEDARE Ett stort grattis ”Trots allt ett mirakel”  
kultur natalia kazmierska Välkommen baby Bernadotte! Underliga plikter väntar dig  

En prinsessa är född

Med den lilla flickans ankomst har det svenska kungahuset har fått en generation till. Klockan 16 kan du chatta med kungahus- kännaren framför andra, Herman Lindqvist. /Karin Magnusson
Gläds du med Victoria och Daniel?
Se resultat
­ Ca 14.30: Domen mot Zlatan kommer Med mot Juventus eller inte?  
Foto: PATRICK TRÄGÅRDH

”Snömannen” blev
jagad på sjukhuset

  Uppgifter till Aftonbladet: Paparazzi försökte ta bilder på mystiske ”Snömannen” Ryckte upp dörrar in till flera patienter på vårdavdelningen.

Drömmen om hyreshuset
sprack – flydde till skogs

  Därför rämnade tillvaron för 44-åringen: Nära vän: ”Ringde och berättade att han skulle bli försatt i konkurs”.

En tv-dag att minnas

  Nya Aftonbladet TV-Guide recenserar "Game of thrones"-premiären   Tablåer   Film   Serier   Sport   Nyheter   Krönikor   Play   Listor
Foto: SCANPIX

Flera skadade
i bussolycka

  Linjebuss med mestadels skolbarn körde av vägen En person uppges vara allvarligt skadad.

Avslöjade sina vänsterideal, svepte vodkan och skrev på

  Så vann Pontus Wernbloom allas hjärtan Sportbladets Michael Wagner om:   Övergången – Wernbloom var inte CSKA:s förstaval bland svenskar   Detaljer kring kontraktsskrivningen – det hände och sades.  

Gå ner 5 kilo på 5 veckor

  Så lätt lyckas du med nya smarta LCHQ-metoden Tvåbarnsmamman Lisa, 28, gick ner 13 kilo: ”Jag kommer aldrig att äta vanligt igen”

Avslöjad: Volvos nya V40-modell

  Polsk biltidning har läckt Volvos bilder – två veckor före den riktiga premiären  

kommer våren till dig

  Håll ut, våren är nära Redan i veckan kan den vara här för att stanna.  
PROGNOS Så blir vädret hos dig – unik 13-dygns prognos.
  Sugen på vår redan nu?   Kolla in weekendresor ner i Europa.

Frölunda kan tappa succén

AVSLÖJAR: Frederik Andersen på väg bort från elitserien ”De är medvetna om att han har spelat väldigt bra”.  

Försvunnen 38-åring hittad död

  Kvinna från Tranås försvann på tisdagskvällen Söktes med helikoptrar, polispatruller och orienterare.

Här är Löfvens
nya supergäng

  S-ledarens nya lag består av trygga talanger – och en saftig skräll Aftonbladet kan avslöja vilka som blir Socialdemokraternas nya ansikten  
LEDARE Det här är bara början, Löfven ”Upprustningen av den socialdemokratiska organisationen måste fortsätta”  

Lillian: Så stavade jag bort 38 kilo

  Gå dig stark & slank med stavar Experten lär dig rätt teknik. Stava rätt – så här gör du.

Singelhoroskopet 23-29/2

  Singel på jakt efter kärlek? Spana in vad stjärnorna siar om:
  Hetaste stjärntecknet för dig!   Veckans dejtingtips!   Bästa dag!

Nya monster-mobilen
– kommer utklassa allt

Prisjakt Pryl LG avslöjade sin nya värstingtelefon Optimus 4X HD har gigantisk skärm och otrolig prestanda.

Dödlig kombo piller bakom Whitneys död

  Nu avfärdas enligt uppgift att Whitney Houston drunknade Cocktail av Valium, Xanax och alkohol hittades på hotellrummet  

luft

BILDEXTRA: Blågults dress för sommarens EM-fest är klar Sportbladets modeexpert sätter   på landslagströjor – från Italia-90 till årets.  
Sätt plus på landslagets nya tröja
Se resultat

”Överlevde två gånger”

  Rosangela, 42, var dödsdömd av alla – hade 70-procentiga bränn- skador ”Han sprutade bensin rätt i ansiktet på mig och tände på.”
  ”Det var mitt eget fel – jag höll nog med” Eszter, 22, Upp- sala, våldtogs när hon var 17
  ”En dag skar han upp mig från mungipan” Nur, 17, Kairo, gifte sig för att få ett hem
  ”Min son blev som sin far – han slog mig” Akhtar, 35, La- hore, slogs blodig av sin familj
  ”Ska aldrig berätta hur hon kom till” Blessing, 27, Jo- hannesburg, gra- vid efter våldtäkt
  Våldet mot kvinnor är en världsepidemi Debattörerna: Det är farligare än cancer, trafikolyckor och krig  

TV: Skrällaget chockade Bayern

  Basel-Bayern München 1-0 Slog ut Man United – nu är Basel på väg mot en ny skräll Inhoppare frälste succelaget.  
  Gubbiga Inters usla form fortsätter ”Vi förtjänade inte detta”.  
  Så var CL-matcherna Sportbladets Fredrik Jönsson rapporterade.  

Husen som gud glömde

  KARTSPECIAL: Sveriges mest kända spökslott   Såg puckelryggig dvärg   Hörde steg och röster   Vandrar runt med huvudet under armen
  ”Grå gubben” och ”Vita frun”   En förbannelse sedan 1500-talet.

”Hjälp, det kokar i mitt underliv!”

  Vi testar vagina-spa som ska göra underverk i underlivet Dessutom: världens 10 knäppaste behandlingar - tjursperma, elefantspa, höbad...
  Jenny gick ner 16 kg - på 8 månader Så enkelt kan du nå din målvikt.
  Anmäler Cityfans för skämtsången Kräver att Uefa straffar klubben.  
BILDEXTRA Hångel- fest och bikiniparty Kändisar på stranden.  
  Bästa ljudet i vardagsrummet Test: 6 kompakta högtalare.
  Så enkelt sparar du ihop 56 000 kr Strunta i plastkassarna.
  Thailand – 6 100 kr Åk på drömresan till paradisstränderna.
  Hattar till barnkalaset: Skriv ut och pyssla själv!
  Britneys plan: domare i X factor ”Vill visa att hon är tillbaka.”  
  Vinterns härligaste svall Fixa glansigare och tjockare hår.  
  Chelsea kan dumpa rebellerna Abramovitj: ”Trött gnället”.  
  Läs Söndag på skärmen! Prova Plus – bara 1 kr första månaden.
  Laga de underbara minipajerna Med smak av kantareller och ost.
  V75-vinnaren mystiskt död Ägaren om tragedin: ”En chock”.  
  Trött på vintern? Här kan du söka bland alla resor – billigast är en vecka i solen under 2 500 kr.
  Vårens hetaste trender Så blir du rätt i vår.
  Perrellis ex: ”Det är för jävligt” Starkt kritisk till nya kärleken

TEST: Bästa concealern

  Trolla bort skavankerna Här är våra fem favoriter. Bye bye mörka påsar under ögonen.  
  Här är vårens it-plagg Säsongens alla modemåsten!  
  Så bra är de senaste premiärerna Läs Klas Lindbergs recensioner.
  Just nu: Charter till sol och bad En hel vecka – under 2 700 kronor.
  Så botar du svullen mage Nio olika orsaker.
  Sköna, varma Koh Samui Över 165 tips till paradisön i Thailand.
  Träna rätt – för din ålder Shirin Djavidi tipsar om bästa träningsformerna ålder 20 till 80 år.
  Pyssla fram kalaset själv! 7 söta mallar att skriva ut.
  Lången: ”Dif ser håglösa ut” Tips match för match plus Bomben.  
  Gräver fram 300 likdelar   Tolv kroppar   Blodiga kvinnokläder
  Så går du ner 5 kg - på 5 veckor Testa enkla succémetoden redan i dag.

Tänd kärleksglöden igen

  Är förhållandet i dvala?   Relationcoachens tips   6 enkla metoder som boostar passionen.  
  Ribéry vägrade skaka hand ”Är vi på ett flickinternat?”  
  Omtalade svenska sexscener BILDEXTRA: 16 scener vi minns.  
  160 bästa tipsen till London Staden som har allt – och lite till.
  Gräddigt firande! 9 tårtor att fira lillsessan med.
Aftonbladet Offert – vad behöver du hjälp med?
  Städhjälp Rent hem – billigare än någonsin
  Hantverkare Spara tusen- lappar med ROT
  Flytthjälp Flytta dina saker tryggt och säkert
  Hög slitz och djup urringning - Rihannas nya stil förbryllar alla  
  Gör det förbjudna – då gör tränaren det totalt oväntade…
  Stjärnans tunga fuskanklagelse ”Det finns inga bevis”·  
  TEST: Nattkräm ”Åh, den här krämen är helt fantastisk”  
  Lever du med en psykopat?   Här är 8 utmärkande drag.
  Sugen på Stellan i hjälteroll? TV-Guiden har de bästa filmtipsen.
  Varför så sorgen, Posh? Beckham i svart stämning.  
  En dag med nya GT-R Nissan har finslipat sin sportbil.  
  Prova en underbar valnötstoast Med smak av honung och päron.
  På cykel mellan vingårdarna i Kalifornien Full rulle mellan vinrankorna i Napa Valley  
  Se på tungan om du är sjuk 9 åkommor – så ser du skillnad.
  Fergies genomskinliga klänning Visar under- kläderna för alla!  
  Schlagermat framför TV:n: Ladda med mackor och texmex.
  Lyxjeeparna - fräckast i stan Range Rover Evoque mot Audi Q3 - brittisk stil mot tyskt stål  
  Charmiga Playa del Carmen Resguide till Mexikos hetaste.
Bildextra Nya roliga strippar OBS: Grovt språk förekommer.  
  Superpris på Blu-Ray spelare - köp för endast 499 kr!
Blocket Jobb
Senast inkomna jobb på Blocket Jobb:
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Efter rekordvinsten – nu får du 10 gratisspel Firar 67-miljonersvinsten med gratisspel. Hämta här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Mattias Wikdahl

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet