Aftonbladet den 17 mars 2011.
Den förre riksdagsmannen Rolf Gunnarsson åtalas för försök till köp av sexuell tjänst.
– Han erbjöd mig 1 000 kronor om jag hade sex med honom, säger en prostituerad kvinna i förhör.
Gunnarsson satt i samma taxi som kvinnan, men säger att han skulle till korvkiosken.
M-politikern upptäcktes på Malmskillnadsgatan i Stockholm strax efter midnatt den 16 mars av tre poliser.
Gunnarsson hoppade in i en taxi med en prostituerad kvinna i 50-årsåldern.
Hon säger att hon blev erbjuden 1 000 kronor för att ha sex och att de sedan åkte mot hennes lägenhet.
Polispatrullen stoppade taxin nära kvinnans bostad.
Så här skriver en av poliserna i sin rapport:
”Jag börjar tala med Rolf utanför taxifordonet, vid en busshållplats. Han låtsas vara helt oförstående om varför han stoppas. Rolf uppger att han är reporter, eller har varit, och han gör något reportage om kvinnorna på gatan.”
Enligt polisrapporten blev Gunnarsson senare överbevisad och sa:
– Ja, ja, skicka böter till mig, jag erkänner.
Rolf Gunnarsson har i ett senare förhör tagit tillbaka erkännandet. Han uppger att han hade erkänt för att han var pressad och kände sig hotad.
I förhören medger han att han förstod att kvinnan var prostituerad, men säger att han bara skulle skjutsa henne hem. Han själv skulle till en korvkiosk som låg på samma gata.
Rolf Gunnarsson har suttit i riksdagen för Moderaterna från 1994 fram till valet förra året. Därefter blev han oppositionsråd i landstinget i Dalarna, men hoppade av i våras efter sexköpsrazzian.
Gunnarsson hävdar att han är oskyldig, att han blev illa behandlad och kallar en av poliserna som var med för ”nazipolis”.
Aftonbladet har inte lyckats nå Gunnarsson för en kommentar, men dagen efter polistillslaget sa han om det hela:
– Det är ju klantigt i världsklass.
Den 8 september hålls rättegången.
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation