Köp Plus här
Publicerad: 2011-07-27
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:

Stoltenberg: Jag har gråtit

Norges statsminister Jens Stoltenberg håller pressträff direkt från sitt hem i Oslo

Jens Stoltenberg tog under onsdagen emot internationell media i sitt hem.

Han svarade länge på frågor – och berättade om hur han själv sörjt efter terrorattacken.

– Jag har gråtit. Jag har berättat för många att de inte ska tveka att gråta, säger statsministern.

Statsministern började med att tacka för allt stöd han fått från ledare över hela världen. Han har fått motta kondoleanser från världens alla hörn, och har fört vidare de tröstande orden till det norska folket.

Känner solidaritet

– Det är tröstande att veta att vi är bland vänner och känner den djupa solidariteten från hela världen, säger Stoltenberg.

Alla tillgängliga resurser har använts i sök- och räddningsoperationer de senaste dagarna. Nu ska man fortsätta med att visa att man inte låter sig skrämmas av terroristhandlingar.

– Målet är sprida skräck och panik. Vi kommer inte att låta det hända. Vi måste stå fasta i vår övertygelse och värna om våra ideal.

Han fortsätter:

– Bara genom öppen debatt kan vi vinna över terrorism och extremism.

Har gråtit

Stoltenberg har själv sörjt förlusten av liv som drabbat landet, och han har gråtit över dåden.

– Ja, jag har gråtit. Jag har berättat för många att de inte ska tveka att gråta. De ska inte tveka att visa sin sorg.

– Vissa behöver professionell hjälp för att komma över sorgen. Men de flesta behöver bara en vän, någon att prata med eller en kram. Någon som tröstar dem. Det är det viktigaste vi kan göra i Norge nu.

Största utmaning

Aftonbladets Staffan Lindberg ställde frågan vad som varit statsministerns största utmaning under de senaste dagarna.

– Det har varit att i den djupa sorg samtidigt kunna ge människor hopp. Att berätta om att det är en stor tragedi, men samtidigt om att livet måste gå vidare. Att förmedla sorg, men också ett positivt budskap.

Statsministern berättar också att han inte tänker så mycket på terroristen som ligger bakom dåden i Oslo och Utøya.

– Jag tänker på handlingarna han gjorde. De är fruktansvärda. Jag har skapat en distans till den mannen. Det jag ska fokusera är att hjälpa och trösta de som förlorat sina nära och kära. Och vad som också är viktigt: Att hjälpa de som fortfarande finns på sjukhus. Det finns fortfarande många skadade.

Alla slöt upp

Statsministern kände en stark stolthet för hela det norska folket under måndagens manifestation på landets gator. Bara i Oslo slöt 200 000 personer upp.

– När det norska folket så tydligt i måndags gick ut på gatorna och manifesterade sitt starka budskap om tolerans, demokrati och gemenskap – och inte våld. Det visade på stolthet från hela det norska folket, säger Jens Stoltenberg.

Kommer attacken förändra Norge?
– Det kommer vara ett Norge innan och ett Norge efter den 22 juli. Men jag hoppas att Norge efter 22 juli kommer vara mer öppet och tolerant, säger Jens Stoltenberg.

Statsministern fick även en mängd frågor om den pågående utredningen, men upprepade flera gånger att dessa måste besvaras av åklagare och polis.


FÅ SNABBKOLL – Här är huvudartiklarna

Döda och saknade

  De hade aldrig träffat Anders Behring Breivik – ändå bestämde han sig för att döda dem Vi publicerar berättelserna om dem för att visa terrorismens yttersta konsekvenser.
  ”Jag blev så galet rädd” Line, 50, spetsades i bombkaoset i Oslo: ”Det kändes som att huvudet skulle sprängas”
  Planen: rymma Så vill massmördaren Anders Behring Breivik slutföra sina attentat
  Hölls kvar på ön i timmar Polisen var bara sekunder från att skjuta honom – då försökte Breivik förhandla med dem
  Nära avslöjas – flera gånger Skrev i dagboken: ”Tänk om polisen besöker mig de närmaste dagarna. De kommer antagligen få fel uppfattning och tro att jag är terrorist. lol :o)”
  Aftonbladet i ett Oslo i chock ”Jag känner mig inte trygg i Oslo”
BILDSPEL Hela världen sörjer med norska folket Blommor och ljus när världen sörjer tragedin i Norge
  ”Han hade mycket ammunition kvar” Massakern kunde ha kostat ännu fler liv
  Varför tog det så lång tid, polisen? Ändrar sig om tiden efter kritik
  Beväpnad polis slog till mot adress i Oslo Sex personer greps när polis gjorde ny insats – släpptes senare.
  Anders Behring Breivik, 32, erkänner dåden Försvarsadvokaten: Han säger att det var grymt att han behövde utföra handlingarna.
  32-åringen: Lätt att möta döden Anders Behring Breivik förde loggbok – i flera år
BILDEXTRA Här tillverkade han bomben Aftonbladets team har besökt gården.
  ”Han jublade och ropade segerrop” Så lurade mördaren sina offer
  Har licens för två vapen – beskrivs som tystlåten Misstänkte mördaren Anders Behring Breivik, 32, bodde hos mamma
Detta har hänt: Terrordådet i Norge har krävt minst 76 liv Dagen efter erkände Anders Behring Breivik dåden.
Karta Här inträffade dåden Vid regeringskvarteret i Oslo och på ön Utøya.

Läs mer

  Fredag 25/5 Breivik: Polisen gjorde ett bra jobb. (13:46)
  Måndag 16/4 ”Första dagen i rätten var känslosam för många.” (13:44)
  Tisdag 17/4 ”Många blev ledsna över att höra hans inledningstal.” (13:43)
  Onsdag 18/4 ”Det största målet i Norges moderna historia.” (13:40)
  Torsdag 19/4 ”Hans vanligaste kommentar – ingen kommentar.” (13:39)
  Fredag 20/4 ”Man ska vara beredd på att det kommer att bli jobbigt” (13:38)
  Måndag 23/4 ”Tänkte – detta är dagen då jag ska dö.” (13:37)
  Tisdag 24/4 ”När röken skingrades såg jag en enorm ödeäggelse.” (13:35)
  Onsdag 25/4 ”Breivik har tonat ner sitt agerande, slutat hälsa med knuten näve” (13:34)
  Torsdag 26/4 Line, 51, fick en pinne genom huvudet när bomben smällde (13:33)
  Fredag 27/4 ”Breivik kämpade för att hålla tillbaka ett leende” (13:31)
  Torsdag 3/5 ”De undrar varför Breivik ler” (13:30)
  Fredag 4/5 ”Många låg ner när de sköts” (13:29)
  Måndag 7/5 Domaren grät – i rättssalen (13:28)
  Tisdag 8/5 ”Det var otroligt påfrestande för många” (13:26)
  Onsdag 9/5 ”Skrek 'Whoo' vid varje träff” (13:25)
  Torsdag 10/5 Skyddas av polis – efter dödshot (13:24)
  Fredag 11/5 Eivind, 23, räddade tolv ungdomar på Utøya (13:22)
  Måndag 14/5 Hon blev Breiviks sista dödsoffer. (10:54)
  Tisdag 15/5 Överlevande fortsätter att vittna. (10:51)
  Onsdag 16/5 ”Smetade in sig i jord för att rädda sig.” (10:50)
  Måndag 21/5 Breivik fick kommentera vittnesmålen – ville prata i en timme (10:48)
  Tisdag 22/5 ”Breivik har gummipenna som säkerhetsåtgärd” (10:39)
  Onsdag 23/5 ”Henrik offrade sitt liv för mig” (10:37)
  Torsdag 24/5 Breivik: ”Jag anstränger mig för att inte visa känslor i rätten” (10:30)
  Norsk elev gav Breivik stöd i sitt 17 maj-tal Ledare för föräldraföreningen: ”Hon är en reflekterande flicka som kom med några politiska synpunkter” (05:54)
  ”Vi ska aldrig ge upp dina ideal” Målsägarbiträdet grät när han läste upp familjens hälsning till döda dottern (13:04)
  ”De flesta låg på backen när han sköt” Breivik log när bilderna på hans utrustning och vapen visades (06:41)
LIVE-TV: ”Jag fick en pinne genom huvudet” Line, 52, skadades svårt i Oslobomben (09:00)
  Bad offer om ursäkt i rättssalen Breiviks nya framtoning i rätten – ren taktik, tror många (08:17)
  ”Sorgen är lika stor nu som då” Nio månader har gått sedan massakern på Utøya – men inga sår är läkta (14:26)
  ’Jag skulle döda alla’ Utøya blev inte som Breivik tänkt sig – för få dog (07:23)
  Han ska avslöja lögnerna Lyssnar till allt Breivik säger – och larmar åklagaren. (09:12)
  Rättegången mot Breivik – dag 3 Aftonbladets Linda Hjertén rapporterade live inifrån rättssalen i Oslo tingsrätt (07:59)
  Kevin, 23: Jag drömmer om att få träffa Breivik Ung amerikan brevväxlar med massmördaren (18:16)
  Han vill röntga Breiviks hjärna Psykiatriker vill röntga terroristens hjärna (18:15)
  Rättegången mot Breivik – dag 2 Aftonbladets Linda Hjertén rapporterade live (05:53)
  ”Breivik borde få dödsstraff” En av nämndemännen i Breivikrättegången avslöjade sin inställning till massmördaren redan den 23 juli förra året (08:14)
  ”Överlever jag detta kan jag gråta efteråt” Marius Hoft, 18, klamrade sig desperat fast på en klippavsats (06:21)
  Rättegången mot Breivik inleds – dag 1 Aftonbladets Linda Hjertén rapporterade live (06:06)
  DOKUMENT om dådet Klockan 17.59: Ja, god dag, mitt namn är kommendör... (11:48)
SUPERGRAFIK DOKUMENT om dådet Klockan 17.59: Ja, god dag, mitt namn är kommendör... (18:27)
  Skyddas bakom skottsäkert glas Anders Behring Breivik hårdbevakas under rättegången (18:11)
  Breiviks halvsyster hemligt förhörd i USA Hon vittnade frivilligt om sin halvbrors uppväxt. (13:59)
  Breiviks samtal – mitt i massakern på Utøya "Jag vill överlämna mig" (12:04)
  Trerummare – i fängelset Som första fånge någonsin på det norska fängelset får Breivik tre celler (09:56)
  ”Viktigt att man får presentera sig” Breiviks ord i rättssalen (06:40)  
  ”Han är beredd att bli attackerad” Hårdbevakad omhäktningsförhandling mot norske massmördaren (06:34)  
  De vill röntga Breiviks hjärna Rättspsykiatrikernas rapport försenas (10:13)
  Rättegång mot Anders Breivik startar i april Intresset är så stort att man kan behöva bygga en speciell rättegångssal (07:27)
  Psykolog slog larm om Breivik – på 80-talet Pappan: Han skulle ta skada av att bo hos sin mamma (10:10)
  TV: ”Tiden står still” Ön där 67 ungdomar dödades har fastnat i ett fruset ögonblick: 22 juli klockan 17.00 (08:43)
  Breivik varnade kvinna och barn Terroristen säger att han räddade en kvinna med barn innan bomben i Oslo detonerade (00:08)
  Breiviks vänner söks i World of Warcraft Polisen har bett producenten till datorspelet World of Warcraft om hjälp (07:03)
  Här återvänder Breivik till rätten – väntas hålla tal Anders Bering Breivik omhäktas (10:41)
BILDEXTRA Här parkerar han bombbilen Ny bildserie visar hur Breivik placerar ut terrorbomben i Oslo – minut för minut (13:44)
bildextra Här springer Breivik ifrån sin egen bomb Nya bilder från regeringskvarterets övervakningskamera i Oslo (15:02)
  BILDEXTRA: Attentaten mot USA den 11 september 2001 Se historiska fotografier (16:55)
  Breivik parkerade vid mammas hus Utøyamördaren ställde bombbilen utanför sin mors lägenhet i Oslo natten före attacken (09:50)
  Skriver dagbok om sitt nya liv ”Han har börjat skriva i det han kallar för en loggbok, alltså en dagbok” (10:20)
  Nu hedras terroroffren Kronprinsessan på minnesplatsen i Oslo (14:44)
  Han åtalas – för 1 000 mordförsök Lång rättegång väntar (10:18)
  ”Bilderna av döda kommer tillbaka” Woria, 17, överlevde Breiviks massaker – i går var han tillbaka vid gömstället på Utøya (07:15)
  Skriver tal – fyra timmar per dag Så lever Breivik i cellen. (14:55)
  Överlevarna tillbaka – för att ta farväl Offren för massakern besöker Utøya (12:58)
  ”Jag är säker på att du är himlens vackraste ängel” Under torsdagen begravdes det sista offret efter massakern på Utøya (23:05)
LIVE Breiviks samtal blir offentliga Polisen informerar om samtalen till polisen i samband med massakern (16:12)
  Varför, polisen? Norges justitieminister kräver svar på flera frågor om polisinsatsen (23:20)
  Polisen: ”Det finns ingen mer bomb” Uppgavs ha hittat ännu en bomb på Breiviks gård (19:59)
  ”De allra värsta minnena måste byggas bort” AUF-ledaren sörjer alla sina döda vänner på Utøya (07:42)
  15-åriga Karin sista offret Han blev bortkopplad när han ville överlämna sig – kunde fortsätta att skjuta i 28 minuter (07:42)
  Ringde för att ge upp – men ingen svarade Breivik ringde till polisen flera gånger för att överlämna sig (23:16)
  Breivik nära att ta sitt liv Övervägde att begå självmord – sedan ångrade han sig och fortsatte mörda ungdomarna på ön (20:15)
  Han vallades runt i koppel Extremt säkerhetspådrag när Anders Behring Breivik visade hur han utförde massakern (16:03)
  ”Han var inte oberörd under vallningen” Breivik lämnade många nya uppgifter (12:46)
  Befarades spränga Oslos tingsrätt – under häktningen Polisen misstänkte att Anders Behring Breivik svalt en utlösare till en bomb innan han greps (11:00)
  Anzor, 17, greps ihop med Breivik Flydde för sitt liv undan Breivik, men när polis kom till Utøya greps han – för inblandning (10:35)
  Ringde till polisen – för att kapitulera Anders Behring Breivik säger att han flera gånger på Utøya ringde polisen för att kapitulera (07:39)
  Tog omväg – var rädda för Breivik Polisen kunde varit på Utøya 15 minuter tidigare (00:05)
  Försenade – av omvägen Norsk polis åkte 6,4 km längre än de behövde (23:02)
  ”Plötsligt var det tyst – sen sköt han mig” 19 dagar efter massakern bloggar Marte Gustavsen Ødegården, 17, direkt från sjuksängen om mardömmen på Utøya (10:20)
  Breiviks idol: svenska Saga Aftonbladet granskar massmördarens förebilder och miljöerna där han fann näring till sitt hat (19:12)
  Breiviks 100 sista dagar Så levde norske massmördaren tiden förre terrorattentaten (19:56)
  32 unga till sista vilan Gro Harlem Bruntland: ”En tragedi vi bär med oss så länge vi lever” (15:52)
  Så är Breiviks liv i cellen ”Han hade inte räknat med ensamheten.” (08:14)
  ”Hemliga koder i manifestet” Pekar mot adresser i Stockholm. (07:07)
  Samuel såg 20 mördas Överlevde genom att gömma sig uppe i ett träd – är ett av polisens viktigaste vittnen (18:26)
  Han är Breiviks idol ”Fjordman” Hyllas flitigt i Breiviks manifest – nu träder Peder Jensen, 36, fram (07:52)
  Kan ha hört allt polisen sa på ön Breivik hade walkie-talkie med sig under massakern på Utøya (07:31)
  Breivik skrev till Monica på nätet Breivik skickade foton och meddelanden till Playboy-modellen Monica Hansen, 32, på Facebook (21:06)
  Här är Reinfeldt! Terrordåd i Norge – då åker Fredrik Reinfeldt till Turkiet
  Sörjer och leder Statsminister Jens Stoltenberg, 52, har blivit Norges landsfader
  – Ett litet land fyllt av sorg och kärlek Aftonbladets Carina Bergfeldt rapporterar från Norge
  Försenades av bilköerna En bilolycka utanför Oslo kan ha räddat flera liv på Utöya
  Uniformen – en fantasiprodukt Christian Braunstein, pensionerad överstelöjtnant:
  ”Jag pratar – om de avgår” Nya krav från gripne Anders Behring Breivik
  Ångrar att han gjorde ”Dogville” Är Anders Behring Breiviks favoritfilm - kan ha inspirerat till massakern på Utøya
  Plan: Spränga slottet Anders Behring Breivik hade planerat för fler terrordåd:
  Breivik iskall i förhören I går förhördes Breivik för andra gången – frågade hur många han dödat
  Drevs av musiken Breivik vred upp volymen i Ipoden till max för att våga döda
  Bano först att begravas efter terrordådet Bano Rashid blev 18 år.
  Breivik arbetade på manifestet i Sverige Skrev om sitt arbete i ett långt inlägg på högerextremt närforum
Bildextra De hedrar sin vän Bano Anhöriga och vänner samlades på begravningen idag.
  Första begravningen efter Utøya Bano dog när hon hjälpte sina vänner
  Tusentals ville visa sitt stöd på Sergels torg "När ljuset brunnit ut är det i oss själva som lågan måste brinna"
Wolfgang Hansson Unga män med lika terrormanus Slående likheter mellan Breivik och svenske muslimske självmordsbombaren 209
  Mobiler ringer än Anhörigas sista hopp vibrerar i ID- boxarna
  ”Förlusten sitter som is hos oss” Folkets hus i Oslo var helt fullt under minnesstunden för terrorns offren
  Adrian är den ende på bilden som överlever Adrian spelade död när Breivik sköt honom
  Terrorn i bilder Unika bilder visar hur centrala Oslo på ett ögonblick förvandlades till en krigszon
  Breiviks dödsväg Sökte av stora delar av ön Utøya i jakten på offer
Lena Mellin Åkesson tvingad till balansakt Jimmie Åkesson i gråzonen mellan ansvar och att ta avstånd  
  Alla offer är identifierade På fredagskvällen släppte norska polisen 36 offer för terrorattacken.
LEDARE Den ovillige landsfadern ” Ingen machoretorik. Ingen hämnd. Bara solidaritet och omtanke.”  
  ”Nu är jag färdig” Breivik första ord när han greps på ön – gick mot insatsstyrkan
  Terrormanifestet Mattias Gardell granskar Anders Breiviks idévärld  
  Fångades på kamera Minuterna innan Anders Behring Breivik sprängde bomben fastnade han på flera övervakningsfilmer
  Han är fixerad – vid Sverige Säpo analyserar Anders Behring Breiviks hat i manifestet
  Tyst minut i sociala medier Klockan 18 visade användarna respekt för terrorns offer på Facebook och Twitter.
  Båda två överlevde Mamma Gina: Lämnade kontoret i Oslo – sen small bomben
  – Jag trodde att det var en leksakspistol Tore, 23, sprang rakt mot Breivik
  Magasinbytet som räddade hans liv Gärningsmannen stod bara någon meter från honom
  Straffet: fängelse livet ut ”Det vore en fara om han släpps ut”
  Fångarna: Vi ska ta honom Sätter ett pris på Breiviks huvud
  Polisen har släppt ytterligare 24 namn på döda Alla förlorade någon de kände
  Nya polisförhör med Breivik under dagen Polisen: ”Den centrala frågan är just nu om han agerade ensam”.
  ”Jag blev så galet rädd” Line, 50, spetsades i bombkaoset i Oslo: ”Det kändes som att huvudet skulle sprängas”
  Planen: rymma Så vill massmördaren Anders Behring Breivik slutföra sina attentat
  Hölls kvar på ön i timmar Polisen var bara sekunder från att skjuta honom – då försökte Breivik förhandla med dem
  Offren hedras i Stockholm I morgon ska Sergels torg fyllas med ljus för att visa sympati med vårt grannland.
LEDARE Ensam terrorist är också politisk ” I stället är det internet som har gjort det möjligt för dem att komma i kontakt med extrema idéer”  
  Älskad statsminister Så håller Stoltenberg ihop sitt land – leder ett Norge i chock
  Efter bomben i Oslo – statsmakten sprids ut Statsministerns kontor är totalförstört
  Polisen: Så grep vi Breivik på ön Insatsstyrkan berättade detaljerat under en presskonferens hur gripandet gick till
  Över en miljon håller händer för terrorns offer Visa din avsky för våldet – stöd offren i massakern du också.
debatt Ingen går oskadd från ett möte med ondskan Debattören: Norge fortsätter vara ett öppet samhälle – men vi ser oss över axeln  
  Orden som inte vill ta del av våld Frimurarna tar avstånd från Behring Breivik.
  Terrordådets offer – 13 nya namn släppta Totalt dog 76 personer i terrordådet – nu släpps namnen på ytterligare 13 omkomna
  ”Hennes leende kunde lysa upp ett helt rum” Sharidyn fyllde 14 år två dagar innan lägret på Utøya – nu har hennes föräldrar fått dödsbesked
  Stina räddade en femårig pojke "Fyra kulor passerade mitt huvud."
  TV: ”Vi hade fyra sekunder på oss” Stine Brandvik, 17, räddade en liten pojke undan Behring Breiviks kulor – flydde när han laddade om: ”Fyra sekunder är inte länge, men det räckte för att vi skulle hinna ut”
  Här hyllar Helene, 17, sin mor som dödades i massakern Talet fick tusentals personer att tystna.
  ”Mamma var Utøya – Utøya var min mor” 17-åriga Helene Bøtei Olsen höll gripande tal om sin döda mamma, Monica Bøsei
  Kompisen: Jag är så glad att vi sågs innan hon åkte 17-åriga Gizem Dogan är försvunnen. Se hennes vänners hyllningsfilm.
  TV: Nya bilder från explosionen i Oslo Se bilderna från övervakningskameran.
  Stoltenberg: Tveka inte att visa er sorg Jens Stoltenberg berättade under en presskonferens hur han sörjt efter terrorattacken
  Europolstyrka ska sättas in mot hot Högerextrema grupper utreds för att förhindra nya terrordåd
  Polsk man misstänkt i utredningen kring terrordådet Ska ha sålt kemikalier till Behring Breivik – riskerar åtta års fängelse.
  Skickade dödsmanifest till över tusen Detaljerad instruktion hur man öppnar bifogad fil: ”Otroligt skrämmande”.
  Hackare saboterar Breiviks manifest Namnger bajsbilder till "Anders Behring Breivik"
  Äter kebab – då exploderar bomben Övervakningsfilm när bomben smäller.
  Breiviks mamma flyr från sitt hem ”Hon tycker det jobbigt att vara här där alla känner henne. Hennes son har förstört hennes liv.”
  Breivik avslöjad innan han greps Polisen hade namnet redan innan han greps på Utøya
  TV: Här sitter Breivik Ila fengsel Breiviks nya hem
  Greps på två minuter 18.27: Polisens insatsstyrka tvingar ner Breivik på marken
  ”Han är störd” Psykiatern om Breivik: ”Har aldrig råkat på en sådan individ”
  Polisen sprängde på Breiviks gård Många grannar fick panik.
  ”Min första tanke var att tacka nej” Geir Lippestad är djävulens advokat
  Kraven för att prata om terrorcellerna Anders Behring Breivik lovar att berätta om dem – om hans krav tillgodoses
  ”Massakern var Breiviks plan B” Anders Behring Breivik första plan var att spara ihop 25 miljoner kronor för att marknadsföra sitt manifest – förlorade två miljoner på börsen
  Presidenten i brevet: Vi är förkrossade Barack Obama dök oväntat upp vid norska ambassaden
  Offren för terrordådet Polis har släppt namn på fyra terroroffer
  ”Tror han är soldat i början på ett krig” Breiviks advokat om samtalen: ””Han visar ingen empati””
  Kontaktade brittiska högerextremister i English Defence League
  SD-politiker delar Breiviks åsikter ”I ett norskt Norge hade tragedin aldrig hänt.”
  Kan få fängelse resten av livet Maxstraffet i Norge är vanligtvis 21 år – men Breivik riskerar dömas till ”förvaring” på obestämd tid.
  ”Verkar helt oberörd” Anders Behring Breivik njöt av uppmärksamheten i rätten
  Bara dottern är kvar Hanne, 17, räddades av sin bror: ”Gunnar sa 'Jag vet inte vad som händer nu'”
  Nazister planerade dåd i Stockholm Kuppen mot Auschwitz skulle finansiera terrordåd
  Systercell kan finnas i Sverige Anders Behring Breivik hävdar att han varit med och startat en revolutionär tempelorden i London
  Så blev han en terrorist Anders Behring Breivik, 32, beskrivs som ”lugn och snäll” av sin omgivning – samtidigt planerade han i hemlighet hemska terrordåd och skrev ett hatfullt manifest
LEDARE En fascism för vår tid ”Efter 11 september har en ny sorts högerextremism ökat  
  Sorgligt och vackert i Oslo 200 000 människor samlades i manifestation mot våld 23
  Polisen kände till hans kemikalieinköp Visste i mars till att Anders Behring Breivik köpt kemikalier av polsk nätbutik.
  Man i Polen förhörd om bombdådet Uppgavs tidigare ha gripits misstänkt för inblandning.
  Log – när han lämnade rätten Anders Behring Breivik lämnade domstolen i en bepansrad jeep
  Vill straffa ”förrädare” Breivik tillhör ”Tempelherreorden” – med mål att bland annat organisera massiva terrorattentat
Staffan Heimerson ”Ingen slump att han begär öppna dörrar – Linjen från Adolf Hitler till Anders Breivik är uppenbar.”  
EXPERTERNA OM MANIFESTET ”Det perfekta monstret” ”Fascinerade och otäckt – men inga nyheter.”
  ”Han sköt in i rummet” Här barrikaderade ungdomarna in sig i panik
  Simmade från skräckön Flydde tillsammans: ”Om jag blir skjuten, fortsätt bara simma”
  Hans mål: Ett Europa utan islam Anders Behring Breiviks ideal var 1950-talet
  Jens Stoltenbergs tal Sorgen var påtaglig vid minnesgudtjänsten i domyrkan i Oslo
  Tårarna tar aldrig slut Med tomma blicka har de orkat dela med sig av sina berättelser
  Hon var först att möta mördaren Monica Bøsei, 45, blev ett tidigt offer efter att ha varit misstänksam mot den falske polisen på båten
  Nära avslöjas – flera gånger Skrev i dagboken: ”Tänk om polisen besöker mig de närmaste dagarna. De kommer antagligen få fel uppfattning och tro att jag är terrorist. lol :o)”
  Aftonbladet i ett Oslo i chock ”Jag känner mig inte trygg i Oslo”
BILDSPEL Hela världen sörjer med norska folket Blommor och ljus när världen sörjer tragedin i Norge
  ”Han hade mycket ammunition kvar” Massakern kunde ha kostat ännu fler liv
  Varför tog det så lång tid, polisen? Ändrar sig om tiden efter kritik
  Mördaren på Utøya fångad på film Ungdomarna simmar från ön i panik.
  Pappan: ”Är en fullständig chock” Anders Behring Breiviks pappa fick reda på vad som hänt genom nättidningar:
  ”Var ensam gärningsman” Anders Behring Breivik har i förhör erkänt att han ensam genomförde dåden som dödade 92 personer
  Hedra offren i Norge Håll världens medborgare i handen för att visa din avsky mot våldet
  Här går han till attack på ön Arbetade systematiskt.
Bildextra Norge sörjer de omkomna Minnesstunder i Oslo och vid Utøya
  Fick slut på skott – greps odramatiskt Åkte till ön för att förstöra Arbeiderpartiets rekrytering av unga
  De kommer aldrig komma hem igen Fem ungdomar saknas fortfarande
BILDEXTRA Här tillverkade han bomben Aftonbladets team har besökt gården.
  Experterna: Kan ondskan slå till här? Risken för liknande dåd i Sverige.
  ”Vad säger man till en förälder som fått veta att barnet dött?” Psykiatriker Inger Thoen, 73: ”Bara finns där.”
  Thorbjørn förlorade 85 vänner Hans röst spricker när han berättar om mardrömmen
  Pojken klättrar – för sitt liv Flydde när massakern pågick.
  Erkänner terrordåden som dödade 93 Behring Breivik säger att han ensam genomförde och planerade dåden
  Här byggde han bomben – och planerade massakern Polisen misstänker att Anders Behring Breivik planerade och föreberedde fredagens massmord på gården där han drev sin firma
  ”Det är otroligt många som har drunknat” Läs chattet med Aftonbladets Carina Bergfeldt som är på plats vid ön där attacken skedde
  Jörgen gömde sig under buske - såg mördaren skjuta ”Det var kaos. Folk kastade sig i vattnet.”
  Aftonbladet på plats i kriscentret Överlevande är chockade på kriscentret.
  ”Jag såg honom skjuta” Jörgen tog skydd bakom buske
  Knivman greps nära statsministern Polisen grep den beväpnade mannen vid Stoltenbergs besök på Sundvolden
Detta har hänt: Terrordådet i Norge har krävt minst 76 liv Dagen efter erkände Anders Behring Breivik dåden.
  Hon spelade död – för att överleva Prableen Kaur låg gömd bland sina döda vänner på Utøya
  ”Han jublade och ropade segerrop” Så lurade mördaren sina offer
  Norge vaknade i sorg Dödssiffran stiger i Norge – flaggorna svajar på halv stång. ”En otroligt sorgsen stämning.”
  Experten Ulf Åsgård: ”När han börjat skjuta går proppen ur”
  ”Han verkar vilja förklara vad han gjort” Polisen om första förhören.
  Ali Esbati: "Jag trodde det var kört" Fd ordförande för Ung Vänster om dödsskutningen
  Norske statsministern: Paradiset blev till helvete Känner flera av de skadade.
  Har licens för två vapen – beskrivs som tystlåten Misstänkte mördaren Anders Behring Breivik, 32, bodde hos mamma
  Företag sålde sex ton konstgödsel till 32-åringen Kan ha använts för att bygga bomben
  Kan släppas redan om 14 år Så säger norska lagen. ”Kan dömas till förvaring.”
Jan Guillou ”Är han nazist räknas det som en tågolycka” Varför hade skillnaden varit så stor om gärningsmannen varit islamist?
  Vår öppenhet måste värnas Katrine Kielos:
  Vittnen beskriver en andra gärningsman Polisen utreder om flera kan ha varit inblandade. Vittne: ”Är övertygad om att två sköt.”
Bildextra Centrala Oslo liknar mest en krigszon Se bilder från de raserade regeringskvarteren i Oslo efter den kraftiga explosionen.
Bildextra Ungdomarna flydde i panik Se bilder från ön där gärningsmannen gick till attack.
GRAFIK ”Folk låg överallt” Här skedde explosionen mitt i Oslos regeringskvarter
  Nödrop kom på sms Skräckslagna ungdomar på Utøya tog till Twitter.
Just nu JUST NU: Kraftig explosion i Oslo – flera skadade En kraftig explosion i Oslos regeringkvarter har skadat flera personer och byggnader
  BOMBEN EN GÅTA Flera frågor kvarstår om sprängningen i centrala Oslo i går
  Elise, 15, gömde sig under skyttens sten Låg gömd under stenen 32-åringen stod på och avlossade skott efter skott
  Aftonbladets reporter: Det ligger döda överallt Aftonbladet Mattias Carlsson på plats vid Utøya:
  Ungdomarnas larm från ön på twitter: Hjälp oss Flödet på twitter fylldes med rapporter från deltagarna på ön
  ”Såg en sprängd bil utanför byggnaden” Henrik Evertsson, 24: Det är som en krigszon
  Polisen bekräftar att flera är döda och många skadade Står mitt i explosionsområdet och berättar.
  ”Vi kände tryckvågen” Svenskarna flydde i panik.
  ”Polisen sa åt oss att ta oss ur staden” Svenska Hannah, 21, kände explosionen
  Tobias lägenhet spärrades av – bombtekniker undersökte bil ”Polisen sa att om den detonerar blir tryckvågen massiv.”
  Vittnen till attacken i Oslo "Det är sinnessjukt. Aldrig i Oslo"
  Här springer de i panik Kaos och dramatik på Oslos gator.
  Stoltenberg är oskadd "Många är skadade. Mina tankar går till dem"
  Reinfeldt: Vi har erbjudit vår hjälp Den svenske statsministern har erbjudit svensk hjälp till sin norska kollega.
  ”Kastades 2,5 m genom luften” Gråtande människor och panik i Oslo.
  Tidigare terrorhot har skett mot Norge Tre personer greps i början av juli – misstänks ha planerat bombdåd.
  Polis befarar fler bomber Uppmanar folk att hålla sig borta från Oslos centrum.
Bildextra Stor förödelse efter explosionen Bränder, skadade människor och glassplitter i norska huvudstaden.
  Säpo: Ökad bevakning i Sverige Skärpta polisinsatser runt regeringsbyggnaden i Stockholm.
kontakta aftonbladet Är du svensk på plats? Hör av dig   Skriv och berätta   Skicka bild

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

TABLÅ

AFTONBLADET I DAG: 11.00 LIVE-TV: Zlatan & EM-truppen tränar. 12.00 LIVE: V75 från Elitloppshelgen. 12.30 LIVE-TV: Presskonferens från EM-lägret. 21.00 LIVE: Eurovison – följ Loreen i finalen.

Bilderna Leijnegaard skäms gränslöst för

  ”Ser ut som du torkar dig med hälarna” SVT-profilen ångrar sig djupt: ”Skulle inte gått med på detta - det kommer alltid fram”.

Just nu: Följ superhelgen här

  Elitloppshelgen med jackpott Trav365 rapporterar direkt från Solvalla.  
  ”Jag har bra feeling” Publiken får se superstoet på V75.  
  Sportbladets V75-tips Expertens spikar och drag.

Maten som ger dig platt mage

  Från degig till stenhård – så lyckades Cecilia, 33, efter graviditeten Experten: Rätt kost är nyckeln Det ska du äta – och undvika

Estelle – och morfar kungen

BILDEXTRA Hovet släpper nu bilderna från prinsessan Estelles dop Karin Magnusson: ”Kungen lika obekväm på bild som Gustav V”.  
­ Bildspel: Här är alla bilderna från dopet   Kyrkan   Familj och gäster   Gästerna   Ceremonin   Kläderna

TV: Vågade klänningen som stjäl hela showen

  Den tyska tv-kändisen fick inte nog av sig själv på galapremiären i Berlin Går hon runt i gamla VHS-band? ”Har aldrig sett en sådan klänning”.
  För dig som älskar skvaller och mode Se hela premiärprogrammet.  

Lista: Så mycket ska du tjäna egentligen

  näringslivets hemliga lönelistor Sök själv – yrke för yrke   Sjuksköterskor   Snickare   Barnskötare   Företagssäljare   Poliser

BILDSPEL: Se världens enda 5-stjärniga fartyg

  MS Europa är fartyget med de enorma lyx-sviterna   Hytter på 85 kvadratmeter   Egna verandor   Golfområde   Seglar jorden runt.  

110 dödade i massaker

Vi ger en timlön för Syriens barn

Sugen på en semesterflört? Hit ska du åka

  Ny undersökning visar Vackrast - och störst möjligheten till kärlek.  

Mat eller motion?

  Så får du bäst och snabbast resultat   Minska stress   Gå ner i vikt   Få en platt mage   Bli av med celluliter

Hur gillar du omslaget på Wellness?

  Nytt nummer ute nu! Vi vill veta vad du tycker – Rösta här

Förlorade 20 miljoner – på några minuter

Poker Tungt avslöjande från stjärnspelare Så gick det till när han blev av med en förmögenhet.  

Så tappade Karin 24 kg

VIKTKLUBB Hon gick ner i vikt med succémetoden "Jag känner mig snygg och har bättre självförtroende"

Testa i dag - få unik värdecheck

  Gör som tusentals svenskar - kom i form med Viktklubb Just nu - bli medlem och få 150 kr att handla köksprylar för.

Sex – när du är med barn

  STOR GUIDE: Så får ni gravidsexet att fungera när magen växer   Så skyddas fostret   Så njuter ni tillsammans trots gravidkulan  
  BILDSPEL 5 sexställningar för gravida Sexologen tipsar om ställningar som funkar  
  Supertipsen: Så får du henne att komma Så gör du succé i sängkammaren  

De finaste vita klänningarna

  Ute i sista minuten? - här är Sofis modes tips på studentklänningar. Bara ett klick bort!.  

Fuska fram solbrännan

  Snygg bränna snabbt!   Steg för steg   Proffstips   Årets 12 bästa brun utan sol-produkter

TV: Skräms av det plötsliga utbrottet

  Svenska turisten blir helt överrumplad Spana noga in det enorma som händer i bakgrunden...”Det där sa de ingenting om”.

Avslutade med en skrattmatch

Athletic Bilbao-Barcelona 0-3 Pep Guardiolas sista match med Barcelona blev en uppvisning Tog sin 14:e titel under fjärde säsongen.  
Bildextra Guardiolas tränarkarriär i bilder   CL-titlar & ligavinster.
  Naken misär avslöjar allt Fotografen Boris Mikhailov visar det vi ofta blundar för
  Grekland kan kastas ur Euron Varnande exempel för Italien, Spanien och Portugal?
  Topless drottning gör britter upprörda Tryck på tröja väcker känslor

Drömvistelse för Blågults spelare

  Massor av aktiviteter för landslaget och deras familjer på Gotland Pontus Wernbloom till Sportbladet: Tar hellre en kaffe i solen.  
  Allt om Sveriges EM-uppladdning Följ allt om landslaget här!  

Vetenskapen har sagt sitt – hon är vackrast

  Avstånden i ansiktet på engelska Florence, 18, anses helt perfekta Efter undersökningen: ”Jag ser bara mig - inte någon vetenskap”.
  För dig som älskar skvaller och mode Se hela premiärprogrammet.  

Stor guide: Att skilja sig – så går det till

    Pappersarbetet   Bodelningen   Bostaden   Barnen Så går du tillväga – och så vet du om du behöver en advokat.  
  Särboliv – håller kärleken levande En vecka varje månad tillbringar de tillsammans
  12 övningar för ett lyckligare förhållande Så vårdar ni relationen med expertens metoder.

”Därför låg jag med min chef”

  Tre personer berättar vad som fick de att ta steget   Löneförhöjning?   Bättre arbetstider?   Befordran?

Sofias intima gest som alla missade

  oj, vilken vecka! ”Känns flörtig - förstår att folk reagerar” Händelsen med Sofia Hellqvist och Madeleines pojkvän förbryllar...
  "Jag gick ner 24 kg med vanlig mat" Se Karins otroliga förvandling.
  Sverige slipper franske anfallaren Tvingas lämna EM-truppen.  
  Läs Klick! direkt på skärmen! Prova Plus – 1 kr första månaden.
  Vinn 100 000 kronor Tippa Ukraina–Sverige – vinn fantastiska priser.
  12 bra tips i Las Palmas Guide till Gran Canarias huvudstad  
  Slipp komma för fort Tekniken som gör dig uthålligare i sängen.
  Hon kan göra dig till miljonär Baddräkts- modellen håller kurser.
  Res till solen – under 1500 kr Nu är det läge att göra resekap.
  Monsterfisk strandade Fiskare i Kina trodde inte sina ögon.
  Dax att boka sommarens semesterresa nu   Turkiet 14 dgr 2750 kr   Rhodos 7 dgr 2995 kr
  Undersköna Cinque Terre 5 magiska byar i Italien att njuta av.
BILDEXTRA Knäckt – av sin löspenis ”Skulle män vilja ha mig?”  
  Rankad som en av världens bästa ”Ett levande bevis på...”  
  Peugeot 208 – bäst i klassen? Så bra är blivande storsäljaren  
  Här är bästa resorna för semestern Solsäkra nu – resor under 3 000 kr.
  ”Hur blir vi lättast gravida?” Linn svarar på läsarnas frågor.  
  Upptäck Greklands nya öar Expertens betyg på årets charternyheter: ”I mina ögon vackraste ön”  
  Lack, läder och kortkort Herzigova vet hur man får uppmärksamhet.  
  Mourinho avslöjar var han tränar 2016 ”Där min dotter ska plugga.”  
  Läkare mot alla odds Elly i "Unga läkare" kom inte in i Sverige.
  ­ Test: Sex billiga stativhögtalare Fullt ös i bokhyllan
  Experten: Så slipper du ryggsmärtorna Testa enkla övningarna i dag.

När hjärtat går sönder

  Stor artikelsamling: Sviken av den du älskar mest – läsare berättar sina öden   Så går du vidare   Psykologen: Krisens faser  
  Omark nobbar elitserien "Jag är inte sugen på att komma hem".  
Bildextra Nya roliga strippar OBS: Grovt språk förekommer.  
  Här skapas nya stjärnor Då föddes bilden av Cannesfestivalen.
  Nakenklänningen gick hem! Så stal Rihanna all uppmärksamhet.  
  Köp en espressomaskin för endast 699 kr! En kapselmaskin med flera olika valmöjligheter - först till kvarn! Du hittar fler kaffemaskiner här.
  Oj, vad vågat, Carrie! Skådisen visar allt i sin superkorta galastass.  
  Betyg på dagens alla filmer TV-Guiden ger dig de bästa tipsen.
  Här spelar stjärnorna i höst Siffrorna avslöjar 20 spelares val.  
  Stärk din bäckenbotten Förebygg läckage, fem övningar  
  Grilla burgare med chipotle: Starka machosmaker på grillen
  Lite för mycket av det goda, Miley - iklädd endast en kavaj.  

Gå ner 1 kg i veckan

  Så tappar du extrakilon innan sommaren Gör som tusentals andra: fixa formen med succémetod.
  Eurovisionens baksida Förskönad bild av Azerbajdzjan.  
  Isbjörnsungen charmar hela världen Anori är Knuts halvsyster
  Helgens tyngsta duell Här hittar du oddsen inför mästarfajten.
  ”Därför är vi otrogna” Svenska kvinnor berättar.
  Begagnatguide: Heta BMW 3-serie • Prislista • Vanliga fel • Utmanare - därför är det fyndläge  
  TEST: Ögonkrämer Så effektiva är de  
  Har du psoriasis? Och behandlats med methotrexate? Mejla oss.
  Lohan blottar spirorna - det ska va korta shorts i år.  
  Ladda hem podcast med Hannah & Amanda Lyssna i mobilen eller mp3-spelaren. Tanka hem "Skitsnack" redan nu!
  Upp till 50% rabatt på tillbehör till iPad, iPhone eller iPod här.
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Just nu: Så här kan du vinna över 20 miljoner kronor Här är den galna jackpotten alla pratar om.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Fredrik Palmqvist

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Lördag 12-05-26
Sök på Aftonbladet