Att bekämpa utanförskapet har varit regeringens främsta mål i fem år.
Men de som står utanför har bara blivit 37 500 personer färre sedan regeringen tillträdde.
I dag presenterar finansminister Anders Borg (M) regeringens höstbudget med nya satsningar för att minska utanförskapet.
I valrörelsen 2006, när alliansen vann valet, gjordes kampen mot ofrivillig utlåsning i form av arbetslöshet, sjukdom och förtidspension till regeringens främsta mål.
De runt 1,2 miljoner människor som stod utanför skulle in i värmen bland de anställningsbara.
Men hur har regeringen lyckats med sin ambition?
Den frågan är inte helt lätt att svara på. Det finns i dag inget vedertaget sätt att mäta utanförskapet. Som Markus Sjöqvist, pressekreterare hos finansministern, uttrycker det i ett mejl så är det ett ”svårmätt samhällsfenomen”.
Riksdagens oberoende utredningsinstitut, RUT, har flera gånger räknat på utanförskapet. Den senaste analysen blev klar i fredags och är framtagen efter den modell som alliansregeringen tog fram efter förra valet.
Siffrorna visar att 1 208 900 personer ingick i det som av RUT kallas ”bred arbetslöshet” i augusti 2006, månaden innan regeringen vann valet. Sedan dess har det gått fem år och kampen mot utanförskapet har varit en prioriterad fråga.
Samma månad i år har antalet i utanförskap minskat med 37 500 personer.
– Hade Sverige inte varit inne i en djup kris hade siffrorna varit ännu högre. Den stora skillnaden man kan se är att vi i dag har fler personer som finns med i arbetsutbudet och kan ta ett arbete, säger Tomas Tobé, ordförande i riksdagens arbetsmarknadsutskott (M).
Ylva Johansson, Socialdemokraternas talesman i arbetsmarknadsfrågor, dömer ut regeringens arbete och efterlyser fler satsningar på utbildning och riktiga jobb.
– De själva definierade utanförskapet till 1,2 miljoner 2006. Nu har de regerat i fem år och genomfört jobbskatteavdrag för 70 miljarder. Trots det har det i princip inte hänt någonting. Det är ett praktfullt misslyckande i en av regeringens viktigaste frågor, säger hon.
Även Svenskt Näringslivs Ekonomifakta mäter utanförskapet, dock på årsbasis. Den beräkningsmodell för utanförskapet som togs fram av alliansregeringen efter valet 2006 fick snabbt kraftig kritik och har sedan dess slopats. I dag lutar sig regeringen mot SCB.
Mikael Fall, 25, Stockholm Jag är nyutbildad munspelare. Det är väldigt svårt att få jobb i min bransch och jag befinner mig i lite av ett limboläge. Jag tycker det är synd att eftergymnasial utbildning inte ger så mycket i plånboken när man är klar. Nu ska jag antingen starta eget eller gå en kurs, men så länge så ska jag söka jobb som personlig assistent.
Manuela Scheverer, 35, Stockholm Jag har precis blivit av med ett jobb som handlade om kvalitetssäkring. Jag tycker det är synd att det är så många jobb i Sverige som görs på konsultbasis. Jag kommer ursprungligen från Österrike och där anställer företagen mer, eftersom de inte vill bli av med den kompetens som försvinner när ett konsultuppdrag är slut.
Carlos Barrales, 38, Stockholm Jag har varit arbetslös i ett år. Tidigare har jag arbetat som industriarbetare, framför allt som svetsare. Jag vill verkligen ha ett jobb, det spelar inte så stor roll vad det blir. Jag har bland annat tittat efter restaurangjobb.
Hans Öberg, 54, Stockholm I ungefär två månader. Jag var vd för ett företag som höll på med hustillverkning, som jag var tvungen att sätta i konkurs. Jag har varit på Arbetsförmedlingen för första gången och det kryllar inte direkt av vd-jobb.
Constansia Littorin, 72, Stockholm Jag är pensionär men får så låg pension att jag behöver söka jobb för att dryga ut kassan. Det var flera år sedan jag arbetade senast, då med bokföring. Nu söker jag nytt jobb som lärare.
Alexandra Ariander, 20, Stockholm Jag gick ut skolan i juni och har varit arbetslös sedan dess. Jag tror och hoppas att jag får jobb snart.
Jonas Palm, 33, Stockholm Jag blev av med jobbet i våras och har varit arbetslös i ungefär fyra månader. Men nu har jag faktiskt precis fått jobb igen, som ingenjör.
Yemare Ogbagaber, 53, Stockholm Det är ungefär ett år sedan jag blev av med mitt arbete. Tidigare har jag varit CNC-operatör, men nu kan jag till exempel tänka mig att jobba som restaurangbiträde.
Riksdagens utredningstjänst
– minskning med 37 500 personer på fem år
Augusti 2006 1 208 900 – 20,7 procent
Augusti 2011 1 171 400 – 19,5 procent
(Antal människor och andel av befolkningen mellan 16 och 64 år)
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation
...