En miljon dollar till välgörenhet.
Anonymous slog till med en "Robin Hood-attack" på julafton.
Både försvarsanställda och storbanker i USA utsattes i attacken.
De tar från de rika och ger till de fattiga.
I en attack på julafton slog hackerkollektivet Anonymous till mot den amerikanska tankesmedjan Stratfor global intelligence service.
Genom attacken påstår de sig ha kommit åt tankesmedjans medlemslista – och dess mail- och kontokortsuppgifter.
En miljon dollar ska nu ha tagits från 4.000 utvalda medlemmar – och distribuerats till hjälporganisationer.
"We have enough targets lined up to extend the fun fun fun of LulzXmas through the entire next week", skriver Anonymous på sin twitter.
Bland de organisationer som är listade hos Stratfor finns Bank of America, USA:s försvarsdepartement och vapentillverkaren Lockheed Martin. Stratfor bekräftar att "en icke auktoriserad part tillskansat sig personlig information av ett antal av medlemmarna".
Stratfor har polisanmält intrånget, men vet ännu inte om och hur drabbade användare ska få tillbaka sina pengar.
Företaget säger sig ha skydd mot dessa typer av hackerattacker, men att det inte räckt till den här gången.
– Hackare av den här typen går knappt att försvara sig mot. Har de bestämt sig för att ta sig in är det oerhört svårt att stoppa dem, säger Stratfors vice president Fred Burton.
Enligt Anonymous var attacken lätt genomförd, eftersom Stratfor inte krypterat användarinformationen. Pinsamt, menar de också på twitter, då Stratfor är specialiserade på underrättelse- och säkerhetsanalyser.
En anställd hos den amerikanska säkerhetstjänsten fick 180 dollar donerade till Röda Korset. Även en anställd på en storbank i Texas fick 700 dollar skickade till Röda Korset, Rädda Barnen och CARE.
Hackerkollektivet Anonymous har tidigare tagit på sig ansvaret för attacker mot Visa, Mastercard, eBay och PayPal bland annat.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
AFTONBLADET I DAG: 12.00 LIVE: V75 från Elitloppshelgen. 21.00 LIVE: Eurovison – följ Loreen i finalen.