Det hände igen.
Hundratals fåglar ramlade döda ner från himlen.
Orsaken? Fyrverkerier.
Strax före midnatt på nyårsafton regnade det plötsligt döda fåglar från skyn i den lilla staden Beebe, i delstaten Arkansas i USA.
CNN uppger att det var cirka 200 fåglar som föll ner från himlen inom ett område på cirka en och en halv kilometer. Fåglarna ska ha varit starar och rödvingade trupialer.
– Strax efter att vi kom fram föll fåglarna fortfarande från himlen, säger Robby King, polis, till CNN. Han var en av de första på plats och plockade själv upp 65 döda fåglar.
Det är andra gången staden Beebe drabbas av fågeldöden. Exakt samma sak hände vid nyårsafton förra året. Då ska cirka 5 000 fåglar ramlat från himlen.
Efter att först ha varit osäkra på orsaken bakom fågeldöden uppger nu myndigheterna att någon skjutit fyrverkeripjäser rakt upp i träden där fåglarna samlats.
I Falköping hittades upp mot hundra döda kajor. Undersökningar visade senare att fåglarna dött av yttre våld.
I Italienska Faenza ramlade 8 000 duvor ner från himlen.
I Beebe, USA, föll flera tusen fåglar döda ner.
I Saint-Augustin-de-Desmaures, Kanada, hittade en bonde 80 döda duvor på sina marker.
Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer
Vad tycker du? Klicka för
att ge din rekommendation