Köp Plus här
Publicerad: 2012-01-22
Normal text Stor text Extra stor text
Textstorlek:
PÅTRYCKNINGARNA BLEV FÖR MYCKET Till slut fick det gamla gardet inom Socialdemokraterna nog och började trycka på för att få ordning och reda. Enligt uppgift till Aftonbladet var det först då Håkan Juholt insåg att det inte gick att sitta kvar längre.   PÅTRYCKNINGARNA BLEV FÖR MYCKET Till slut fick det gamla gardet inom Socialdemokraterna nog och började trycka på för att få ordning och reda. Enligt uppgift till Aftonbladet var det först då Håkan Juholt insåg att det inte gick att sitta kvar längre. Foto: URBAN ANDERSSON
Pär Nuder togs in bakvägen för att övertyga Juholt om att han inte hade något annat val än att avgå – för partiets bästa.   Pär Nuder togs in bakvägen för att övertyga Juholt om att han inte hade något annat val än att avgå – för partiets bästa. Foto: Carolina Byrmo

”Veteranerna hade fått nog”

”VARIT OROLIGA” Enligt uppgifter till Aftonbladet gick både Thage G. Peterson och Ingvar Carlsson in och tryckte på för Håkan Juholts avgång, båda tunga namn som dragit sig tillbaka från politiken. ”Telefonerna har gått varma. Det är äldre som varit oroliga och pratat om vad man ska göra åt situationen”, säger Thage G. Peterson.   ”VARIT OROLIGA” Enligt uppgifter till Aftonbladet gick både Thage G. Peterson och Ingvar Carlsson in och tryckte på för Håkan Juholts avgång, båda tunga namn som dragit sig tillbaka från politiken. ”Telefonerna har gått varma. Det är äldre som varit oroliga och pratat om vad man ska göra åt situationen”, säger Thage G. Peterson. Foto: LARS ROSENGREN

När de tryckte på insåg Juholt att spelet var slut

När partiveteranerna fick nog var Håkan Juholt historia.

Aftonbladet kan i dag avslöja att det var på S-veteranernas mandat som förre finansministern Pär Nuder gick in på partitoppens möte i förrgår.

– Partiets läge är inte bara Håkan Juholts fel. Hela VU får ta sitt ansvar, säger nestorn Thage G. Peterson, 78.

Som Aftonbladet kunde avslöja i går spelade Pär Nuder en avgörande roll

i dramat på Socialdemokraternas partihögkvarter

i Stockholm i fredags. Men han agerade inte ensam.

I ryggen hade han krav från en rad högt uppsatta och mycket erfarna veteraner i partiet. De har haft många och långa uppdrag och dessutom gjort sig kända för sin lojalitet.

”Har gått varma”

Enligt uppgift till Aftonbladet var det när de fick nog som Håkan Juholt slutligen insåg att det var slut.

Thage G. Peterson är en av partiets verkliga veteraner. Statsråd i många år, talman, statssekreterare på statsrådsberedningen, hans meritlista är mycket diger:

– Att det skulle vara organiserat känner jag inte till. Men jag utesluter det inte, säger han.

– Jag känner till att det pågår diskussioner och att telefonerna har gått varma. Det är äldre som varit oroliga och pratat om vad man ska göra åt situationen. Till exempel Ingvar Carlsson och jag har pratat ganska ofta.

Finns i nätverket

Just Ingvar Carlsson, 77, tidigare S-ledare och statsminister, är mån om att aldrig lägga sig i sina efterträdares arbete. Men nu uppger källor för Aftonbladet att han finns i nätverket som tryckte på för att få ordning och reda.

Det som ska ha fått veteranernas bägare att rinna över var att två distrikt på fredagen öppet gick ut och krävde partiledarens avgång mitt under pågående VU-möte – samtidigt som rapporter läckte ut om totala låsningar mellan ledamöterna inne på sammanträdet.

Att distrikten uttalar misstroende mot sittande ordförande är mycket ovanligt. Normalt är man lojal utåt, till dess att partiledaren har lämnat. Att fälla en ordförande utan en plan för fortsättningen skulle kunna hota hela partiet. Misstroendet och låsningarna mellan dem som ville peta Juholt och dem som ville ha honom kvar riskerade att sarga S för all framtid.

Tog sig in bakdörren

Pär Nuder, som var partiets önskekandidat för ett år sedan, ska stå i nära kontakt med de gamla trotjänarna. Därför fick han uppdraget att lösa knutarna på Sveavägen 68. Att han också har en mycket god relation till såväl Juholt som partisekreteraren Carin Jämtin sågs som ett extra plus.

På eftermiddagen tog han sig in via bakdörren och tog hissen till sjunde våningen där mötet pågick. I en och en halv timme satt han sedan med Håkan Juholt. Han övertygade partiledaren om att han inte hade något annat val än att avgå, för partiets bästa.

Styr genom Jämtin

Och han hjälpte också sin vän att formulera talet på gårdagens presskonferens. Strax efter klockan fyra lämnade han partihögkvarteret.

Enligt uppgift till Aftonbladet är det nu i praktiken partiveteranerna som styr S, med hjälp av Carin Jämtin. De har lovat att bistå med sin kunskap och kan också tänka sig att ta uppdrag i jakten på en ny partiledare. Ingvar Carlsson sägs bland annat vara aktuell som valberedningens ordförande.

”VU är ansvarigt”

Aftonbladet har sökt honom, men han vill inte ge några kommentarer nu. Veteranerna sägs poängtera att nästa partiledare måste hämtas ur en annan krets än den som fällde Juholt och att det måste vara en som kan ena partiet igen. Därmed kan chanserna kraftigt ha minskat för personer som Sven-Erik Österberg, Thomas Östros och Mikael Damberg.

Thage G. Peterson anser att hela verkställande utskottet, VU, har ett ansvar.

– VU är ansvarigt för att man låtit den här utvecklingen gå så här långt, säger han.

Vem han och hans vänner vill se som nästa partiledare vill han inte gå in på.


Läs mer:

  ”Förra gången var en katastrof” Bodström vill ha öppen process  
  ”Vi måste upp på banan igen” Ibrahim Baylan om krisen i Socialdemokraterna.

Juholt har gått under jorden

  Ingen har sett Håkan Juholt sedan han lämnade avgångsbeskedet Uppges vara ”oerhört besviken” – men ny roll väntar.  

-

  Margot Wallström och Sven-Erik Österberg kommenterar avgången Lista och kommentarer på de hetaste namnen att bli ny partiledare.
  ”Bodström skulle inte klara att ena partiet” ...men Aftonbladets läsare vill ändå ha honom som ny partiledare
  ”Jag har tänkt i de här banorna länge” Tidningen Östran fick en intervju med Håkan Juholt
  Reinfeldt: Jag vill tacka Håkan Reaktioner på Juholts avgång
  Nuder skrev Juholts avskedstal Aftonbladet kan avslöja att Pär Nuder skrev Håkan Juholts avskedtal.
LEDARE Han offrade sig för partiet I dag är det faktiskt Håkan Juholt som har visat sig större än socialdemokratin.  
  Juholt i mediernas kikarsikte Göran Greider om den renaste form av klassförakt  
DEBATT Han föll på sina egna misstag Widar Andersson: Men Håkan Juholt är inte ensam ansvarig  
  ”Han fattade beslutet själv” Nu styr Carin Jämtin S.  

Kommentera

Välkommen att kommentera på Aftonbladet! Här är du med och skapar Sveriges mest engagerande mötesplats och nyhetskälla med viktig information, argument och synpunkter. Vi litar på att du håller en saklig ton och visar respekt för andra som deltar i diskussionen. Självklart skriver vi inte hatiska kommentarer på Aftonbladet. Och lika självklart står vi för det vi tycker. Kul att du vill vara med!
Med vänlig hälsning Jan Helin, chefredaktör.
Läs mer om kommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
LIVE-TV från studion

”Kan vara på väg att lämna sjukhuset”

  Polisen håller på att förbereda – har tagit bort avspärrningarna Aftonbladet sänder direkt. Programledare: Karin Magnusson Gäster: Lena Mellin och hovexpert Jenny Alexandersson Live på fältet: Mattias Lönngren

”Känslorna är all over the place”

  Prins Daniel om att bli förälder Han och Victoria fick en dotter tidigt i morse.
JUST NU Paret Westling har lämnat Ockelbo ”Är nog är på väg söderut”
BILDEXTRA Kronprinsessan till Karolinska i natt Se alla bilder från natten när prinsessan kom till världen
kultur natalia kazmierska Välkommen baby Bernadotte! Underliga plikter väntar dig  
DEBATT Victoria och Daniel – våga lita på er själva Familjerådgivaren: Lyssna inte på alla förståsigpåare – ni är era egna experter  
LEDARE Ett stort grattis ”Trots allt ett mirakel”  

En prinsessa är född

Med den lilla flickans ankomst har det svenska kungahuset har fått en generation till. Klockan 16 kan du chatta med kungahus- kännaren framför andra, Herman Lindqvist. /Karin Magnusson
Gläds du med Victoria och Daniel?
Se resultat
Foto: PATRICK TRÄGÅRDH

”Snömannen” blev
jagad på sjukhuset

  Uppgifter till Aftonbladet: Paparazzi försökte ta bilder på mystiske ”Snömannen” Ryckte upp dörrar in till flera patienter på vårdavdelningen.

Drömmen om hyreshuset
sprack – flydde till skogs

  Därför rämnade tillvaron för 44-åringen: Nära vän: ”Ringde och berättade att han skulle bli försatt i konkurs”.
Foto: SCANPIX

Flera skadade
i bussolycka

  Linjebuss med mestadels skolbarn körde av vägen En person uppges vara allvarligt skadad.

Avslöjade sina vänsterideal, svepte vodkan och skrev på

  Så vann Pontus Wernbloom allas hjärtan Sportbladets Michael Wagner om:   Övergången – Wernbloom var inte CSKA:s förstaval bland svenskar   Detaljer kring kontraktsskrivningen – det hände och sades.  

Avslöjad: Volvos nya V40-modell

  Polsk biltidning har läckt Volvos bilder – två veckor före den riktiga premiären  

kommer våren till dig

  Håll ut, våren är nära Redan i veckan kan den vara här för att stanna.  
PROGNOS Så blir vädret hos dig – unik 13-dygns prognos.
  Sugen på vår redan nu?   Kolla in weekendresor ner i Europa.

Frölunda kan tappa succén

AVSLÖJAR: Frederik Andersen på väg bort från elitserien ”De är medvetna om att han har spelat väldigt bra”.  

Här är Löfvens
nya supergäng

  S-ledarens nya lag består av trygga talanger – och en saftig skräll Aftonbladet kan avslöja vilka som blir Socialdemokraternas nya ansikten  
LEDARE Det här är bara början, Löfven ”Upprustningen av den socialdemokratiska organisationen måste fortsätta”  

Lillian: Så stavade jag bort 38 kilo

  Gå dig stark & slank med stavar Experten lär dig rätt teknik. Stava rätt – så här gör du.

Nya monster-mobilen
– kommer utklassa allt

Prisjakt Pryl LG avslöjade sin nya värstingtelefon Optimus 4X HD har gigantisk skärm och otrolig prestanda.

Dödlig kombo piller bakom Whitneys död

  Nu avfärdas enligt uppgift att Whitney Houston drunknade Cocktail av Valium, Xanax och alkohol hittades på hotellrummet  

luft

BILDEXTRA: Blågults dress för sommarens EM-fest är klar Sportbladets modeexpert sätter   på landslagströjor – från Italia-90 till årets.  
Sätt plus på landslagets nya tröja
Se resultat

38-årig kvinna försvunnen

  Kvinna från Tranås försvunnen sedan tisdagskvällen Polisen: ”Hon är väldigt kort och lätt att känna igen.”

”Överlevde två gånger”

  Rosangela, 42, var dödsdömd av alla – hade 70-procentiga bränn- skador ”Han sprutade bensin rätt i ansiktet på mig och tände på.”
  ”Det var mitt eget fel – jag höll nog med” Eszter, 22, Upp- sala, våldtogs när hon var 17
  ”En dag skar han upp mig från mungipan” Nur, 17, Kairo, gifte sig för att få ett hem
  ”Min son blev som sin far – han slog mig” Akhtar, 35, La- hore, slogs blodig av sin familj
  ”Ska aldrig berätta hur hon kom till” Blessing, 27, Jo- hannesburg, gra- vid efter våldtäkt
  Våldet mot kvinnor är en världsepidemi Debattörerna: Det är farligare än cancer, trafikolyckor och krig  

Husen som gud glömde

  KARTSPECIAL: Sveriges mest kända spökslott   Såg puckelryggig dvärg   Hörde steg och röster   Vandrar runt med huvudet under armen
  ”Grå gubben” och ”Vita frun”   En förbannelse sedan 1500-talet.

”Hjälp, det kokar i mitt underliv!”

  Vi testar vagina-spa som ska göra underverk i underlivet Dessutom: världens 10 knäppaste behandlingar - tjursperma, elefantspa, höbad...
  Jenny gick ner 16 kg - på 8 månader Så enkelt kan du nå din målvikt.
  Chelsea kan dumpa rebellerna Abramovitj: ”Trött gnället”.  
Bildextra Nya roliga strippar OBS: Grovt språk förekommer.  
  Bästa ljudet i vardagsrummet Test: 6 kompakta högtalare.
  Så enkelt sparar du ihop 56 000 kr Strunta i plastkassarna.
  Läs Söndag på skärmen! Prova Plus – bara 1 kr första månaden.
  Hattar till barnkalaset: Skriv ut och pyssla själv!
  Lenas kontochock: hade 5,2 milj ”Trodde att någon lurade mig”.
  Omtalade svenska sexscener BILDEXTRA: 16 scener vi minns.  
  Vinterns härligaste svall Fixa glansigare och tjockare hår.  
  Lången: ”Dif ser håglösa ut” Tips match för match plus Bomben.  
  Chefens order: Sitt alltid vid Facebook ”Fått upp ögonen för oss.”
  V75-vinnaren mystiskt död Ägaren om tragedin: ”En chock”.  
  Träna rätt – för din ålder Shirin Djavidi tipsar om bästa träningsformerna ålder 20 till 80 år.
  Här är vårens it-plagg Säsongens alla modemåsten!  
  Vårens hetaste trender Så blir du rätt i vår.

TEST: Bästa concealern

  Trolla bort skavankerna Här är våra fem favoriter. Bye bye mörka påsar under ögonen.  
  Så botar du svullen mage Nio olika orsaker.
  Så bra är de senaste premiärerna Läs Klas Lindbergs recensioner.
  Just nu: Charter till sol och bad En hel vecka – under 2 700 kronor.
  Sköna, varma Koh Samui Över 165 tips till paradisön i Thailand.
  På cykel mellan vingårdarna i Kalifornien Full rulle mellan vinrankorna i Napa Valley  
  Pyssla fram kalaset själv! 7 söta mallar att skriva ut.
  Ribéry vägrade skaka hand ”Är vi på ett flickinternat?”  
  Gräver fram 300 likdelar   Tolv kroppar   Blodiga kvinnokläder
  160 bästa tipsen till London Staden som har allt – och lite till.
  Så äter du sunt och romantiskt Mästerkocken tipsar - testa i dag.
  ”Henke” avslöjar sin favoritspelare ”Han är den bäste jag lirat med”.  
  TEST: Nattkräm ”Åh, den här krämen är helt fantastisk”  
  Gräddigt firande! 9 tårtor att fira lillsessan med.
Aftonbladet Offert – vad behöver du hjälp med?
  Städhjälp Rent hem – billigare än någonsin
  Hantverkare Spara tusen- lappar med ROT
  Flytthjälp Flytta dina saker tryggt och säkert
  Hög slitz och djup urringning - Rihannas nya stil förbryllar alla  
  Gör det förbjudna – då gör tränaren det totalt oväntade…
  Stjärnans tunga fuskanklagelse ”Det finns inga bevis”·  
  Lever du med en psykopat?   Här är 8 utmärkande drag.

Njutning från ö till ö

  Båtluffa i södra Thailand Mjukstarta på Koh Lipe och åk vidare till Koh Tarutao – bästa tipsen! 10
  En dag med nya GT-R Nissan har finslipat sin sportbil.  
  Sugen på Stellan i hjälteroll? TV-Guiden har de bästa filmtipsen.
  Varför så sorgen, Posh? Beckham i svart stämning.  
  Se på tungan om du är sjuk 9 åkommor – så ser du skillnad.
  Prova en underbar valnötstoast Med smak av honung och päron.
  Lyxjeeparna - fräckast i stan Range Rover Evoque mot Audi Q3 - brittisk stil mot tyskt stål  
  Charmiga Playa del Carmen Resguide till Mexikos hetaste.
  Fergies genomskinliga klänning Visar under- kläderna för alla!  
  Schlagermat framför TV:n: Ladda med mackor och texmex.
  Så fixar du sportlov med sol och bad Kolla in de billigaste resorna – en veckas sol 2 000 kr.
  ”Glömmer det hemska i livet” Gaga om uppväxt & karriär.  
  Stjärnan bannlyst från Vita huset Tog knark bara meter från Obama.
  Dataskärm för endast 999 kr! 23" Full-HD med dubbla HDMI.
Blocket Jobb
Senast inkomna jobb på Blocket Jobb:
  Beställ nyhetsflash i mobilen Håll dig uppdaterad – var du än är
Lån och försäkring
  Nya skisser på aftonbladet.se Så kan sajten göras om. Vilken gillar du bäst? Rösta!
Dina vänner läser på Facebook
  Testa succéspelen som kan göra dig till miljonär Så enkelt kommer du igång – klicka här.
Upp

Tjänstgörande redaktör: Mattias Wikdahl

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Vd: Anna Settman

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm

Org.nr: 556100-1123 Momsregistreringsnr: SE 556199-112301

Kontakt: förnamn.efternamn@aftonbladet.se

Sveriges mest engagerande tidning - 2,5 miljoner läsare varje dag!

Aftonbladet Plus kundcenterE-post

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Torsdag 12-02-23
Sök på Aftonbladet