Efter mer än tio år till sjöss förväntas till sist hundratals badankor i lag med gummibävrar, sköldpaddor och grodor stranda längs USA:s östkust.
Resan har gått från Stilla havet via Berings sund och Norra ishavet till Atlanten.
För elva år sedan tappade ett lastfartyg på väg från Kina till Seattle på USA:s västkust 350 containrar överbord under en storm. I lasten fanns bland annat 29 000 gummileksaker badankor, grodor, sköldpaddor med mera som varit på drift sedan dess.
Oceanografer har följt ankornas väg för att på så vis studera strömmarna i de stora haven. Från en punkt där den internationella datumlinjen möter den 45 breddgraden ungefär halvvägs mellan nordpolen och ekvatorn tog det tre år för ankorna att nå Berings sund 1995. Sedan tog det hela fem år att ta sig till Island.
Därefter var det några som svängde av mot Europa, säger den pensionerade oceanografen Curtis Ebbesmeyer som följt badankornas långa resa till CNN.
2001 sågs en mängd ankor ungefär vid den plats där Titanic sjönk i norra Atlanten och nu har de nått New Englands kust längs den amerikanska östkusten. Förutom på Island och i Europa har badankor som valde en helt annan rutt även strandat på Hawaii.
Ankorna fungerar som en påminnelse om de cirka 10 000 containrar som varje år faller av fraktfartyg.
När något ramlar i havet försvinner det inte. Det hamnar bara någon annanstans, säger Ebbesmeyer.
Ungefär 30 procent av de containrar som faller av fartyg beräknas ha något slags farligt innehåll enligt miljöorganisationen Ocean Advocates.