Kemikalieinspektionen vill förbjuda PVC-plaster i sjukvården.
Plasten innehåller ett giftigt ämne som kan ge infertilitet och förminskade testiklar hos män.
Ekotoxikologen Magnus Hedenmark anklagar läkemedelsföretaget Baxter för dubbelmoral.
Nästan all mjuk PVC-plast innehåller ftalaten DEHP. Det är ett ämne som används för att göra plasten mjuk.
– DEHP räknas som en mycket farlig kemikalie och är klassificerat som reproduktionsskadligt, säger ekotoxikologen Magnus Hedenmark, europeisk koordinatör för organisationen Health care without harm.
Han är mycket bekymrad över att foster och nyfödda pojkar, som utsätts för DEHP via bröstmjölken, mammans kosmetika eller medicinsk utrustning, riskerar att få förminskade testiklar och bli infertila.
– De tillhör den mest utsatta gruppen eftersom de saknar eget avgiftningssystem.
Magnus Hedenmark menar av PVC-plaster bör förbjudas inom sjukvården. Plasten finns bland annat i dialysslangar, sonder och blodpåsar.
För fyra år sedan lovade amerikanska Baxter, en av världens ledande tillverkare av medicinska PVC-produkter, att avveckla PVC:n. Inget har hänt.
Magnus Hedenmark är kritisk och kräver att de slutar sälja PVC – eller erkänner att de struntar i etiken.
– Baxter kör en enorm dubbelmoral. Det finns andra mjuka plaster som går att använda – polyuretan, silikon och polyeten – men de är dyrare.
Men Magnus Dahl, vd för Baxter i Sverige, menar att man måste titta på vad en merkostnad innebär.
– Patientsäkerheten är nummer ett. Så vitt vi vet finns det inga vetenskapliga belägg för att DEHP ger fertilitetsproblem hos människan.
I våras lämnade Kemikalieinspektionen en rapport, på uppdrag av EU, som föreslår ett omedelbart förbud av DEHP i medicinsk utrustning inom EU.
– Djurförsök på råttor och möss har visat en hotbild mot de manliga könsorganen. Därför drar vi slutsatsen att även människor kan drabbas, säger Lolo Heijkenskjöld som är ansvarig för riskhantering på Kemikalieinspektionen.
Magnus Hedenmark menar att Baxter utnyttjar luckorna i lagen för att kunna sälja DEHP så länge de tjänar pengar på det.
– De marknadsför sin ”patientsäkerhet”, samtidigt som de nonchalerar myndigheternas varningar. Kanske har vi en motsvarighet till ABB:s asbestskandal om 25 år, när DEHP-skadade personer vill stämma Baxter, säger Magnus Hedenmark.