Curiosity har inte rest 248 miljoner kilometer i onödan.
Nu förbereds rymdsondens första testtur på Mars, rapporterar AP.
– Man kommer definitivt att se spår, säger Mike Watkins på NASA.
Nu ska Curiosity ut och åka på Mars.
Rymdsonden kommer att åka framåt drygt 3 meter, svänga höger, sedan backa tillbaka något till vänster från sin ursprungliga plats i en första testtur, rapporterar AP.
– Man kommer definitivt att se spår, säger Mike Watkins på NASA till AP.
Tidigare i veckan fixerade ingenjörer på NASA fyra av Curiositys sex hjul i en så kallad "wheel wiggle" för att testa styrningen.
Men när forskare undersökte instrument på Curiosity upptäckte man en skadad vindsensor på rymdsonden, ett problem NASA hoppas kunna lösa.
– Jag tror att vi kan arbeta runt det, säger Ashwin Vasavada, från NASA till AP.
Onsdagens färd är en del av en hälsokontroll av sonden som landade på Mars den 5 augusti efter en en åtta månader lång resa genom rymden.
Marsonden Curiosity är Nasas hittills största robotbil och som de 39 tidigare – lyckade och misslyckade – uppdragen ska den söka svaret på frågan: Finns det liv på Mars?
Planen är att rymdsonden under minst 23 månader ska undersöka planetens markyta och ta prover. Förhoppningen är att Curiosity i framtiden ska kunna upptäcka flera hundra meter varje dag av den röda planeten.