Snabbevakuering i Louisiana – damm hotar brista
New Orleans. Dammen i grannstaten Mississippi hotar brista.
Nu har myndigheterna i Louisiana beordrat omfattande evakueringar av 60 000 människor i Isaacs spår.
Myndigheterna i delstaten Louisiana gav i dag order om en omfattande evakuering längs Tangipahoa-floden mellan städerna Kentwood och Robert, då det fanns omedelbar fara för att en damm i grannstaten Mississippi skulle brista.
Guvernör arrangerade busstransporter för att kunna evakuera omkring 60 000 invånare.
Tvingas lämna hem
Sammanbitna människor som tvingas lämna sina hem i all hast och motorvägar som förvandlas till sjöar. Det oberäkneliga och långsamma ovädret Isaac fortsätter att hälla regn och piska vindar över Louisiana.
Situationen i Plaquemines sydost om New Orleans är svår. Där slår vattnet över en knappt tre meter hög fördämning som är nära bristningsgränsen, vilket hotar ett bostadsområde med närmare 3 000 människor. Lokala medier har visat bilder på människor som hals över huvud tvingas till evakuering, vissa med hjälp av båtar och vägar som står under vatten.
