45-åring bet av sin sambos ögonlock
SUNDSVALL. Den 45-årige mannen bet loss en bit av sin sambos ögonlock och dunkade hennes huvud i väggen.
Efter misshandeln eldade han upp hennes kläder, täcke och mobiltelefon.
Den uppjagade kvinnan sökte skydd hos en granne under natten den till 8 januari.
Den polispatrull som larmats till platsen såg hur kvinnans ena ögonlock hängde. Hon berättade att det var sambon som bitit, och dunkat hennes bakhuvud i en vägg.
Brände upp hennes saker
De två polismännen såg under samtalet med kvinnan hur något brann ute på gården. Det visade sig vara kvinnans 45-årige sambo som gjort en brasa av kvinnans tillhörigheter. Bland annat brände han upp kläder, ett täcke, en hundkorg och en mobiltelefon.
I går dömdes mannen på sex åtalspunkter till villkorlig dom. Förutsättningen är att han fullföljer den behandling han får för sitt missbruk och att han har fortsatt kontakt med psykvården.
Det är inte första gången 45-åringen gör sig skyldig till brott mot kvinnor han lever med.
En tidigare sambo svindlade han på 41 500 kronor genom att olovandes ta ut pengar med hennes bankomatkort.
Nu tvingas mannen betala skadestånd till båda sina offer.
Kvinnan han bet i ögonlocket får 16 986 kronor. Hon kan enligt domen begära ytterligare skadestånd för kostnader som kan tillkomma för att ta bort vanprydande ärr.
Förra sambon får 56 800 kronor i skadestånd.
