Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-04-22
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Ge dem vad de kräver Jag betalar gärna

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Motsägelsefulla uttalanden om sjukvårdsstrejken

    Från bloggen: Lasses blogg
    22 apr 09:46

  • Anmäl Aftonbladets omröstning talar sitt tydliga språk…

    Från bloggen: Saccard.se - Inget är heligt
    22 apr 16:56

  • Anmäl Orimliga lönekrav

    Från bloggen: Sunt förnuft!
    22 apr 15:09

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Den 21 januari fick jag en infarkt och lades in på hjärtintensiven i Karlskrona.

Dagen efter gjorde läkarna en kranskärlsröntgen på mig. De upptäckte då att det inte var möjligt att ballongspränga förträngningen i hjärtats främre kammare. Kirurgen Bengt Åberg kom in på mitt rum och sa:

– Vi erbjuder operation.

Naturligtvis tackade jag ja, och på morgonen den 24 januari gav en sköterska mig en morfinspruta i baken. Jag minns att jag babblade medan syrrorna rullade mig mot operationssalen och sedan är allt svart tills jag öppnade ögonen på uppvaket.

Medan jag sov narkosens djupa sömn hade läkarna och sköterskorna sågat och bänt upp bröstbenet på mig och försett hjärtat med två friska blodkärl som de tog från mina ben.

När jag tänker tillbaka på veckan i Karlskrona och den uppföljande vården i min hemstad Stockholm kan jag inte annat än förundra mig.

Inte ens om jag hette Bill Gates eller Hans Rausing hade jag kunnat få en finare behandling. Det finns ju en gräns för vad läkarvetenskapen och den medicinska teknologin kan erbjuda och det personalen – och landstinget – i Karlskrona gav mig var det bästa.

Jag hade kunnat vifta med miljoner men min operation hade inte blivit bättre för det. Möjligen hade rummet varit snyggare och maten definitivt bättre. Menyn hade säkerligen kompletterats med en vinlista, som på det flotta privatsjukhuset i London där ett av mina barn föddes.

Detta privatsjukhus med miljonärer och popstjärnor bland kunderna skakades några år senare av en jätteskandal som gällde felbehandlingar och usla vårdresultat. Jag är glad åt att barn och mor kom helskinnade därifrån.

Uppenbarligen kan man känna sig tryggare hos det gråa, småtråkiga landstinget i Blekinge, åtminstone att döma av en utredning Socialstyrelsen gjorde för tio år sedan. De medicinska resultaten på thoraxkliniken var bra, dödligheten bland patienterna låg.

Denna fantastiska vård får jag tack vare att vi betalar skatt till landstingen.

Jag inser att jag låter som en av alla dessa före detta patienter som är känslomässigt bundna vid sjukhuset som gav dem vård. Därför ska jag försöka vara nyktert saklig.

Vårdförbundet, som har gått ut i strejk, har ungefär 80 000 medlemmar vilka kräver 1 700 kronor mer i månaden. Nästa år vill de ha lika mycket en gång till. På två år blir det fem miljarder kronor som skattebetalarna ska punga ut med.

Varifrån ska de pengarna tas? Jag ringde strejkledare Anna-Karin Eklund, ordförande i Vårdförbundet, och frågade.

– Flera kommuner och landsting planerar att sänka skatten, sa hon. Vi tycker det är fel innan de kan erbjuda anställda vettiga löner.

Hon sa att Vårdförbundet lokalt har en massa förslag på hur landstingens resurser kan användas bättre. Distriktssköterskorna kan arbeta mer förebyggande till exempel.

Sådana idéer är säkert välkomna. Men kan de spara fem miljarder? Skulle inte tro det.

Anna-Karin Eklund öppnade försiktigt för ytterligare en åtgärd:

– Har man testat allt och inte tycker att man kan göra mer får man väl se om skatterna ska höjas ...

Arbetsgivaren Sveriges kommuner och landsting, SKL, säger att kraven motsvarar en skattehöjning på 30 öre.

I går stod jag med två sköterskor utanför akuten på S:t Görans sjukhus. De var strejkvakter och ville, ovana vid media, inte uppge sina namn. Men de var säkra på att strejken är rätt och stärktes av passerande bilister och fotgängare som gjorde tummen upp.

Tänk om sköterskorna skulle bära plakat med texten: Betala högre skatt och ge oss bättre lön!

Vore stödet från allmänheten lika starkt?

Inte vet jag, men efter det som hände mig säger jag:

Ge sköterskorna vad de kräver. Jag är gärna med och betalar.


Läs fler artiklar om löneupproret

Peter Kadhammar Ge dem vad de kräver Jag betalar gärna.
Debatt ”Vi stöder er strejk” 1,6 miljonerklubben: Omsätt kvinnans värde också i lönekuvertet
  JA till strejk ”De gör ett fundamentalt viktigt jobb för vårt samhälle”
  NEJ till strejk "Visst gör de ett viktigt jobb - men många andra har samma lön"
  ”Jag är lika ilsken som medlemmarna” Vårdförbundets förhandlare.
Stockholm S:t Görans stänger akuten Ambulanser styrs om.
  De strejkar för högre lön Sjuksköterskan Malin: Vi ska löpa linan ut – och ha upp lönen
  Strejken kan vara samhällsfarlig Nämnd avgör vilka som får strejka.
  Växande uppror bland sjuksköterskor Tre års högskoleutbildning – 18 800 i lön
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
JUST NU 50-åring knivhöggs i magen i Uppsala.

”De överdriver om klimathotet”

  Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter Klimatforskare: Nej, det här är taget ur sitt sammanhang. 54
Tror du att klimathotet är överdrivet?
Se resultat
Foto: TV4 sport

Stämplad – i ansiktet

  Messi fick dobbarna i ansiktet Barça tappade poäng mot Bilbao. 18
Foto: reuters, tv4 sport

Han skickar sms – när Higuain avgör

  Ronaldo ägnade sig åt sin mobil – vid segermålet mot Santander. 24

Vi behöver nog fixa taket i helgen...

  Par i Kalifornien fick huset delat av fallande kran Skulle ”bara flytta ett träd” - som var lite tyngre än man trodde...

Maxa er sexuella njutning

  Bli ett erotiskt geni redan ikväll 22 tips som får det att hetta till.
  Så får du henne att komma
6 steg som tar dig över tröskeln.
  Så får du honom att njuta Knepen som gör det sköna skönare.

Tummen upp för Obamas vårdreform

  Röstade i kväll om slutgiltigt förslag Republikanerna hotar med "heligt krig" för att stoppa förslaget. 24

TV: Kräktes - och åkte ut först av alla

  Paolo Roberto: Har gjort så gott jag kan Vad tycker du om ex-boxarns insats? RÖSTA OCH DISKUTERA ÅRETS ROBINSON! 11
  Redo för Robinson Här är alla 18 deltagare i årets upplaga! 12
  "Hade med mig mat vart jag än gick" Så gick det sen för gänget från förra Robinson. 0
  Så gick det för alla 155 i Robinson Några blev kändisar – andra är nästan bortglömda...
Vad tycker du om årets Robinson?
Se resultat
  "Jag var rädd att bli Liggarkillen" Henrik Fexeus kastar krokodiler.
  "Kackerlackor och råttor" Så tar du reda på om krogen är fräsch.
  Hotet mot Stomatolskylten "Den håller världsklass".

”Björnen äter på mannen”

  Svensk blev vittne till drama i schweizisk björnpark Brandmän försökte spruta vatten för att få björnen att sluta attackera den fångade mannen. 2
Foto: ALASTAIR GRANT

”New Moon” slog nytt kassarekord

  Vampyrfilmen spelade in halv miljard under premiärdagen. Tog rekordet från Batmanfilmen Dark Knight. 9

Katt...ack!

  Polisen ska bötfälla bilist när han attackeras – och till slut tröttnar på den kärlekstörstande katten.
Foto: ppv

Storbråk efter Peter Forsbergs målshow

  Stjärnan akut till sjukhus Ambulans hämtade SSK-forward på isen. 16

Nannes hemliga gåva till Titanix

  Så bra var kvällens dansbandskamp Michael Nystås bloggade live på aftonbladet.se.
  Juryn totalsågade skånska Spootlajtz ”Klart det var taskigt.” VAD TYCKER DU? ÄR JURYN FÖR KONSERVATIV? 15
Vilket dansband var bäst i kväll?
Se resultat
Gick rätt dansband vidare?
Se resultat
  Slog nytt rekord i sparande ”Ett extremt bra resultat”.
  21-åringen om sitt nya drömliv – som multimiljonär.

Skavlan omgiven av elit & makt

  Skavlans vänner: Politiker, kändisar och prinsessor ”Skavlans närmaste vänskapskrets har otroligt mycket makt i samhället.” 4

Par gick vilse i nationalpark

  Slog själva larm med mobiltelefon Räddades efter insats med helikopter och fyrhjuling.

Polisen: Vi slår ut Black Cobra

  Har jobbat i två månader med att kartlägga det kriminella gänget Polisen: Uppenbart att de har svårt att få till någon form av ordnad struktur.

Vaccinet till nästa vecka försenas

  Leverans av drygt en halv miljon doser influensavaccin kommer att försenas Kvalitetskontrollen tar längre tid än man trott.
  Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
  Svinfluensan muterar Viruset kan nå längre ner i lungorna

”205 000 kr är en orimligt hög lön”

  Möt vår nya EU-kommissionär Cecilia Malmström i stor intervju - om kärleken till EU och vampyrer.
  ”Barnslig kan jag absolut vara” Cecilia Malmström om vampyrer och roliga politiker.
Foto: GETTY IMAGES, AP

”20 oktober försökte jag begå självmord”

  Efter Enkes död – tyske elitspelaren Andreas Biermann till sjukhus. 39
Foto: SANDRA ROMBY/GOBITEN.SE

Körde mot trafiken – tills han krockade

SUNDSVALL Polisen: Vi hade två bilar som följde efter men vi hann inte ikapp 82-åringens irrfärd slutade först efter en mil – och i krock.

Cantona skulle klippt till Henry

  Franske legendaren blandar sig i leken: ”Om jag varit irländare hade Henry inte stått i mer än tre sekunder”. 41

Peter Jöback: Gifter mig snart

  ”Jag har tänkt göra det” Avslöjade sina och pojkvännens planer på giftermål i radio. 8

Ingen sjunger som Thåström

  Popkometen ger sig in i julhandeln Lady Gaga – The fame monster   0
  Ingen supergrupp på lika villkor Them Crooked Vultures   1

Maskinen har bäst före-datum

  ”Boys II men” ”Behöver inte låta likadant eller tas på blodigt allvar.” 1
  Insmickrande klädsamt Biffy Clyro – Only revolutions   0
Foto: CANAL PLUS

Svimmade efter ihopskallningen

  Otäcka scener på Anfield när Daniel Aggers ben vek sig Danske stjärnan blodig i ansiktet och fick tas om hand av vårdpersonal. 18
Foto: Andreas Bardell

VC-premiären – en blågul succé

  Charlotte Kalla på andra plats efter suveräne Marit Björgen Anna Haag tog sensationellt tredjeplatsen: "Det överlägset bästa jag gjort". 22

Få fler ragg – med hypnos?

  Får man verkligen fler ligg med hjälp av tankebearbetning? Kropp & hälsas Matilda Gustavsson har lagt sig under pendeln och testat. 11

Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö

  Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen Vikarie vågade slå larm – nu har personalen anmälts. 93
Säger du ifrån på jobbet när kollegorna går över gränsen?
Se resultat

Helgens skrattbebisar som får dig på ett gott humör

– Räkna med en tredubbel ränta

  Experterna: Prisfesten snart över – detta måste du vara beredd på
  ”Räntorna kommer mer än tredubblas”   ”Bostadspriserna dyker” 43

TV: Här hjälper Jihde Reza av ”Idol”-scenen

  Kollapsade nästan efter hälsningen Reza: Jag vet inte vad som ska hända med henne.
  Här faller hon ihop Hälsningen från hjärtsjuka mamman blev för mycket för Reza: Fick dimma i huvudet 7
  ”Så förlorade vi oskulden” ”Det var jätteskönt” 20
Vem var bäst i gårdagens ”Idol”?
Se resultat

Stor rink? 'Då spelar jag inte'

  ”Homer” har ingen lust att spela i Sverige – om vi inte krymper rinkar. 33

Wennerholm: Vakna Europa!

  Det är dags att slopa de där döda ytorna Det blir fler mål, fler tacklingar och mer intensitet på liten rink än på stor. 46
Håller du med Wennerholm: Borde Sverige spela på mindre rinkar?
Se resultat

Här är Sofis New York

  SKRIV UT & TA MED Aftonbladets moderedaktör Sofi Fahrman bjuder på sina 73 bästa tips i The Big Apple
  Bästa shoppingen   Trendigaste krogarna   Bästa barerna
  Skönaste nöjena   Sofies specialkarta över Manhattan. 0

Får bakläxa om barnflicka

  Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka Nu får de bakläxa av Skatteverket. ”Kan vara skattebrott”. 109

Försäkringen kan vara
helt värdelös

  Nina får 0 kr för sin stulna Saab ”Det är fullkomligt sanslöst – försäkringsbolaget säger att bilen inte går att stjäla.”
  Experten: Alla bilar går att stjäla ”Vi har undersökt det här.” 35
  Abba-stjärnorna också drabbade Lyxbilar för 30 miljoner stulna.

TV: ”Botar” synfel – med sånger

  Här testar vi den kontroversiella synkursen i Stockholm Världssensation eller bluff? Filmades med dold kamera.
Mejla Tipsa 200 sekunder här! Skicka ett mejl till oss.

Knark von Linné

  Här röker blomsterkungen på – i SVT:s barnprogram. 69
  Se de stoppade bilderna här Kritiker: Har de själva tagit en joint?
Foto: Veckorevyn

Bloggarna är de nya stjärnorna

  Kissie, Foki och Kenza brädar ”gammelkändisar” Deras vapen: starka åsikter. 8
  – En bloggtjej på omslaget säljer tidningar Tjejtidningarnas chefredaktörer om sina nya omslagsflickor. 1

Familjen – in på bara skinnet

  Persbrandts senaste tatuering: sonens hand ”Min fru och mina barn är den största glädjen i mitt liv.” 3

Vi har granskat: Här får familjen billigaste resan

  Så mycket kostar resan till hetaste solmålen för två vuxna och två barn. – när allt räknats in. 7
  Så mycket kostar det Priser på allt från drinken till solstolen. 0

Livstidsstraffet måste vara kvar

  Folkpartidebattörer kritiska till det egna partiets planer Låt de grövsta brottslingarna sitta inne så länge som det behövs. DISKUTERA! 30
Ladda ner Adobe Flash
  Frankrike–Irland spelas om – i Patrice Evras vardagsrum. 7
  "Paris ville förstora brösten" Mamman avslöjar stora planer. 0
  Nu ännu lättare att fynda resor direkt i din Iphone. 0
  Träna med sex Ligger du i bränner du kalorier med njutning! 10
  Mumier hade åderförkalkning Äldsta levde 1530 f. Kr 0
  Mineraltoppen Vi har testat mineralfoundations - Här är de 10 bästa. 5
  Hon visar BH värd miljoner En bh full av diamanter.
  "Jag är rock-chic" Tove, 19, om sin egna stil.
  Hennes klänning var för kort Startade upplopp i katolsk skola.
  Pysselninjans attack på storstaden Anfaller med färgranna pärlplattor.
  Skrällseger för Skellefteå Har nu fem raka matcher utan förlust. 13
  Dawsons Creek- stjärnan skiljer sig ”Fortfarande vänner.” 4
  Första P1800:n ut från fabriken Se Volvon med chassinummer 2.
  Snabb & lyxig festmeny: Lättlagad lax och godaste kolasåsen.
  The Rookie: Del 1 av "Dag tre" Se agentens nya äventyr på fältet.
Bildextra Gör ditt fönster adventsfint 15 stämningsfulla adventsstjärnor och ljusstakar.
  Anna Ankas kovändning Medverkar i ”Svenska Hollywoodfruar 2”. 37
  "Maten duger - servicen suger" Mat-Niklas krog recenserad.
  Köp Idol-Toves solglasögon Idolerna auktionerar kläder. 0
  Rasmus Elm nätade Svenskens första mål i Holland. 0
  Får man vara rolig i nyhetsform? Om ett klipp och arga kommentarer.
  Se den svenska målshowen Fejzullahu låg bakom ALLT i 90 minuter.
  Pudrigt vinterblek Så gör di en snyggt, blek look. 4
  Gör egen GI-glögg och undivk sockerchocken.
  Ny Ferrari GTO på gång Blir extremversion av 599 med 700 hästar 3
  Bjud på en höstgryta
– En het helgmiddag att njuta av 0
  Chocksänkningen på Modo – nu är laget med i guldracet igen. 4
  Hotet mot Stomatolskylten "Borde betraktas som konst".
  ”Han kommer redan efter en minut Linn Heed svarar om sex. 2
  Läckra Leighton Med en garderob som ger ha-begär! 1

  Passa på! Ladda hem 16 fotbolls-appar gratis Följ Allsvenskan i Din Klubb för Iphone
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Får bakläxa om barnflicka Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka 109
2 Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen 93
3 Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
4 Storbråk efter Foppas show Skröder avgjorde – och startade stor fajt: 74
5 Knark von Linné Här röker blomsterkungen på 69
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet