Här sparkar han sitt offer i huvudet.
Flera uppgiftslämnare pekar nu ut en fotbollsspelare i ett svenskt storlag som gärningsman.
Enligt uppgift har polisen identifierat mannen.
Gärningsmännen filmade själva misshandeln och "Efterlyst" i TV 3 visade filmen i torsdags kväll.
Efter sändningen kom cirka 50 tips in till polisen. Majoriteten av tipsen pekade ut den 20-årige fotbollsspelaren, erfar Aftonbladet.
Ove Näslund, ansvarig utredare på Citypolisen, bekräftar att man fått in flera samstämmiga tips om mannen i den beigea kostymen, som är mest aktiv under misshandeln.
- Jag tror att vi kan påstå att han nog är identifierad, säger han.
Han bekräftar också att mannen i den beigea kostymen spelar fotboll.
Den 20-årige mannen arbetar med barn och flera personer i hans omgivning beskriver honom som en mycket lugn person.
- Jag har aldrig hört några som helst klagomål på honom. Det verkar helt otroligt att det skulle vara han, säger en person.
- Jag har bara gott att säga om honom, säger en annan person.
Polisen har också fått in flera oberoende tips om de övriga två gärningsmännen och personen som filmat händelsen.
- Jag vill tro att vi har identiteterna på några av dem. Vi kommer att kunna bestämma vilka personerna är med hjälp av det material vi fått in, säger Ove Näslund.
Flera olika namn har föreslagits. Polisen misstänker att de skyldiga använt olika namn på de skilda platser de rört sig på.
Citypolisen räknar inte med att göra några gripanden under helgen.
- Det här är ett så pass grovt brott. Gärningsmännen ska inte bara kunna gå ut i friheten igen efter förhör. Vi vill hinna utreda det här ordentligt, säger Ove Näslund.