Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-06-25
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
har oroat sig i 54 månader Lucianatten 2003 misshandlades Ro
har oroat sig i 54 månader Lucianatten 2003 misshandlades Roman Gyodakyan svårt utanför gatuköket Rondellen i Kumla. Sedan dess har han väntat på rättegången. Det finns två vittnen till misshandeln och fyra gärningsmän pekades ut dagen efter brottet – trots det låter rättegången vänta på sig.

Han sparkades i huvudet – har väntat i fem år på rättegången

Jan Malmros fick nyligen skadestånd för sin båt – tjuvarna t
Jan Malmros fick nyligen skadestånd för sin båt – tjuvarna togs på bar gärning när de stal den 2004.
Vintern 2005 väcktes Annica Thomsson av polis – misstänkt fö
Vintern 2005 väcktes Annica Thomsson av polis – misstänkt för grov rattfylleri. I oktober 2007 kom domen.

I går slog JO larm till regeringen om de långa väntetiderna i rättssystemet.

Kan vi överhuvudtaget tala om rättssäkerhet? fråg-ar sig Aftonbladets Kerstin Weigl som mött människorna det gäller.

  Jan Malmros, som nyligen fick skadestånd för sin båt – tjuvarna greps på bar gärning i februari 2004.

  Annica Thomsson, som fick vänta nära tre år på rättegång.

  Roman Gyodakyan, som misshandlades grovt för över fyra år sedan – fortfarande väntar han på att rättvisa ska skipas.

Det var över fyra år sed-an, men Roman Gyodakyan har inte glömt.

Varje gång hans hög-ra axel smärtar, vilket är nästan dagligen, påminns han om lucianatten 2003.

Då återupplever han hur två tummar trycks mot hans ögon, knytnävsslagen, sparkarna mot huvudet.

Fallet tycktes enkelt: det finns vittnen, fyra gärningsmän (som pekades ut dagen efter brottet), en gedigen polisutredning – men inget datum för rättegång. Den lär äga rum i höst. Då har nära fem år gått.

Vad minns de andra inblandade då, när den grova misshandeln utanför gatuköket Rondellen i Kumla äntligen rullas upp i Örebro tingsrätt?

     

Att rättsamhället knakar i fogarna märks först på de mindre ärendena, de som inte ger stora rubriker. Som går sist i kön till domstolarna. Det handlar om brottmål där ingen häktats, ingen är minderårig.

Man kan kalla det ”småbrott”.

Men inga fall är obetydliga för brottsoffren, för de vanliga människor som levt i tron att systemet fungerar.

Ta Jan Malmros i Malmö, stolt ägare till en Askeladden 585 Explorer som vintertid ligger i Limhamn, ordentligt låst med kätting. En februarimorgon 2004 togs två män på bar gärning med bultsax. Saken tycktes busenkel; här fanns vittnen, ett polisingripande och två gärningsmän.

Sedan hände ingenting och sedan ingenting. Sedan ställdes en rättegång in och sedan en till och en till. När det efter drygt tre år blev rättegång var inte ens åklagaren klar över händelseförloppet.

I våras – efter fyra år och två månader – var buset dömt, Jan Malmros hade fått skadestånd på 6 200 kronor. Och en insyn i rättssamhället.

– Detta har legat över mig under fyra år, säger han. Jag tänker även på alla människor som sysselsatts. Varför blev det inte klart på en månad?

     

Larmrapporterna om hotad rättssäkerhet kommer slag i slag.

Riksåklagaren krävde i ett nödrop till regeringen i maj 59 miljon-er extra för att myndigheten ska kunna fungera överhuvudtaget. Hovrättspresidenten i Svea hovrätt varnar för att domare inte hinner läsa in sig.

Samtidigt har ingen överblick över tillståndet i rättsstaten Sverige. Ingen vet ens hur lång tid det normalt tar för ett brott att avgör-as i domstol. Brottsförebyggande rådet ska försöka ta reda på det.

För hur länge är det rimligt att vänta?

     

Gräddfilen, den är för de riktigt kriminella, säger Annica Thomsson i Hemse, Gotland. Även hon drabbas av krisen i rättsväsendet, fast i andra ändan av kedjan.

Som misstänkt, och åtalad.

En chockartad vintermorgon 2005 väcktes hon av polis hemma efter ett pass som tidningsbud, misstänkt för grovt rattfylleri. Hon förlorade arbetet, körkortet och sånär fotfästet men höll sig uppe det första året med att det ändå inte kan bli åtal.

Hon är ju oskyldig.

Men åtal blev det.

Hon dömdes till en månads fängelse. Strax därpå kom ett erbjudande från länsstyrelsen att betala 45 000 kronor för ett alkolås. Hon överklagade domen.

Sedan stannade rättsmaskineriet.

Det blev sommar, höst, vinter. Två gånger ställde Svea hovrätt in. Domstolen hade inte tid, de måste ägna sig åt grövre brottslingars öden. De går före, eftersom de är häktade. Finns i ”gräddfilen”, som Annica Thomsson kallar det.

Det blev sommar, den tredje efter snönatten.

I oktober 2007 kom hovrättens utslag, som var negativt. Den trodde inte på Annicas förklaring att hon utmattad efter sitt sjätte arbetspass druckit vin hemma för att få sova.

I vintras avtjänade hon sitt straff med fotboja.

– Jag är förnedrad, säger hon.

Samtidigt längtar hon intensivt efter att gå

vidare. Hon är redo för det avslut hon väntat på i nära tre år.

Kanske, funderar hon, har det varit värre för maken Reimer som aldrig tvivlat på rättssystemet, han är själv del av det – sedan 31 år arbetar han som delgivningsman.

Dessutom var han själv ute som tidningsbud den natten.

– Så sitter jag i rätten och blir inte trodd när jag säger att Annica kom hem nykter, säger han.

Han förbereder en resningsansökan till Högsta domstolen, har hittat ett vittne och en expert som ifrågasätter de gamla provtagningarna.

En bestående förändring i familjen Thomsson är att de blivit restriktiva med alkohol. Skvallerhålans ögon finns överallt.

Annica dricker inte en droppe.

– Så roligt ska de inte få.

     

Fler ärenden än någonsin ska passera våra domstolar, naturligt nog – folkmängden ökar. Det het-er att svenska medborgares rätt till rättegång ”inom skälig tid” inte får kränkas. Vilket betyder exakt ingenting.

Justitiekansler Göran Lambertz ger mig inga precisa besked om tid utöver att polisutredningar inte ”bör” bli liggande orörda mer än sex månader.

– Det ska gå så fort som möjligt, är det föga upphetsande och till intet förpliktigande svaret, säger Mats Melin, chefsjustitieombudsman som under fyra år kritiserat polis- och åklagarväsendet 400 gånger.

”Helt oacceptabelt”, skriver han i sin nya rapport till regering, riksåklagare och rikspolischefen. Polisen är största bromsklossen, tror han. Förmodligen för att politiker ensid-igt prioriterat synliga poliser på gator och torg. Då blir det mindre tid att utreda.

Bevisning är en färskvara, det vet alla. Men i Örebro ska nära fem år gamla intryck redovisas. Hur påverkar det den 25-årige Roman Gyodakyans tro på svenska myndigheter? Allas vår tillit ? Kan vi överhuvudtaget tala om rättssäkerhet?

Roman har slutat träna boxning sedan axeln hoppat ur led flera gånger. Han har haft många tillfällen att oroa sig under 54 månader. Kommer rätten tro på honom? Eller hellre på de åtalade, äldre och svenskfödda karlar?

Men snart, när någon av åklagarna har tid.

När fem advokater hittat ett datum som passar alla.

När semestrarna är över, för då jobbar bara tre av elva domare i Örebro.

Då ska rättvisa skipas. Är det sagt.


Har du förtroende för svenskt rättsväsende?
Se resultat
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

”De överdriver om klimathotet”

  Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter Klimatforskare: Nej, det här är taget ur sitt sammanhang. 54
Tror du att klimathotet är överdrivet?
Se resultat
Foto: TV4 sport

Stämplad – i ansiktet

  Messi fick dobbarna i ansiktet Barça tappade poäng mot Bilbao. 18
Foto: reuters, tv4 sport

Han skickar sms – när Higuain avgör

  Ronaldo ägnade sig åt sin mobil – vid segermålet mot Santander. 24

Vi behöver nog fixa taket i helgen...

  Par i Kalifornien fick huset delat av fallande kran Skulle ”bara flytta ett träd” - som var lite tyngre än man trodde...

Maxa er sexuella njutning

  Bli ett erotiskt geni redan ikväll 22 tips som får det att hetta till.
  Så får du henne att komma
6 steg som tar dig över tröskeln.
  Så får du honom att njuta Knepen som gör det sköna skönare.

Tummen upp för Obamas vårdreform

  Röstade i kväll om slutgiltigt förslag Republikanerna hotar med "heligt krig" för att stoppa förslaget. 24

TV: Kräktes - och åkte ut först av alla

  Paolo Roberto: Har gjort så gott jag kan Vad tycker du om ex-boxarns insats? RÖSTA OCH DISKUTERA ÅRETS ROBINSON! 11
  Redo för Robinson Här är alla 18 deltagare i årets upplaga! 12
  "Hade med mig mat vart jag än gick" Så gick det sen för gänget från förra Robinson. 0
  Så gick det för alla 155 i Robinson Några blev kändisar – andra är nästan bortglömda...
Vad tycker du om årets Robinson?
Se resultat
  "Jag var rädd att bli Liggarkillen" Henrik Fexeus kastar krokodiler.
  "Kackerlackor och råttor" Så tar du reda på om krogen är fräsch.
  Hotet mot Stomatolskylten "Den håller världsklass".

”Björnen äter på mannen”

  Svensk blev vittne till drama i schweizisk björnpark Brandmän försökte spruta vatten för att få björnen att sluta attackera den fångade mannen. 2
Foto: ALASTAIR GRANT

”New Moon” slog nytt kassarekord

  Vampyrfilmen spelade in halv miljard under premiärdagen. Tog rekordet från Batmanfilmen Dark Knight. 9

Katt...ack!

  Polisen ska bötfälla bilist när han attackeras – och till slut tröttnar på den kärlekstörstande katten.
Foto: ppv

Storbråk efter Peter Forsbergs målshow

  Stjärnan akut till sjukhus Ambulans hämtade SSK-forward på isen. 16

Nannes hemliga gåva till Titanix

  Så bra var kvällens dansbandskamp Michael Nystås bloggade live på aftonbladet.se.
  Juryn totalsågade skånska Spootlajtz ”Klart det var taskigt.” VAD TYCKER DU? ÄR JURYN FÖR KONSERVATIV? 15
Vilket dansband var bäst i kväll?
Se resultat
Gick rätt dansband vidare?
Se resultat
  Slog nytt rekord i sparande ”Ett extremt bra resultat”.
  21-åringen om sitt nya drömliv – som multimiljonär.

Skavlan omgiven av elit & makt

  Skavlans vänner: Politiker, kändisar och prinsessor ”Skavlans närmaste vänskapskrets har otroligt mycket makt i samhället.” 4

Par gick vilse i nationalpark

  Slog själva larm med mobiltelefon Räddades efter insats med helikopter och fyrhjuling.

Polisen: Vi slår ut Black Cobra

  Har jobbat i två månader med att kartlägga det kriminella gänget Polisen: Uppenbart att de har svårt att få till någon form av ordnad struktur.

Vaccinet till nästa vecka försenas

  Leverans av drygt en halv miljon doser influensavaccin kommer att försenas Kvalitetskontrollen tar längre tid än man trott.
  Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
  Svinfluensan muterar Viruset kan nå längre ner i lungorna

”205 000 kr är en orimligt hög lön”

  Möt vår nya EU-kommissionär Cecilia Malmström i stor intervju - om kärleken till EU och vampyrer.
  ”Barnslig kan jag absolut vara” Cecilia Malmström om vampyrer och roliga politiker.
Foto: GETTY IMAGES, AP

”20 oktober försökte jag begå självmord”

  Efter Enkes död – tyske elitspelaren Andreas Biermann till sjukhus. 39
Foto: SANDRA ROMBY/GOBITEN.SE

Körde mot trafiken – tills han krockade

SUNDSVALL Polisen: Vi hade två bilar som följde efter men vi hann inte ikapp 82-åringens irrfärd slutade först efter en mil – och i krock.

Cantona skulle klippt till Henry

  Franske legendaren blandar sig i leken: ”Om jag varit irländare hade Henry inte stått i mer än tre sekunder”. 41

Peter Jöback: Gifter mig snart

  ”Jag har tänkt göra det” Avslöjade sina och pojkvännens planer på giftermål i radio. 8

Ingen sjunger som Thåström

  Popkometen ger sig in i julhandeln Lady Gaga – The fame monster   0
  Ingen supergrupp på lika villkor Them Crooked Vultures   1

Maskinen har bäst före-datum

  ”Boys II men” ”Behöver inte låta likadant eller tas på blodigt allvar.” 1
  Insmickrande klädsamt Biffy Clyro – Only revolutions   0
Foto: CANAL PLUS

Svimmade efter ihopskallningen

  Otäcka scener på Anfield när Daniel Aggers ben vek sig Danske stjärnan blodig i ansiktet och fick tas om hand av vårdpersonal. 18
Foto: Andreas Bardell

VC-premiären – en blågul succé

  Charlotte Kalla på andra plats efter suveräne Marit Björgen Anna Haag tog sensationellt tredjeplatsen: "Det överlägset bästa jag gjort". 22

Få fler ragg – med hypnos?

  Får man verkligen fler ligg med hjälp av tankebearbetning? Kropp & hälsas Matilda Gustavsson har lagt sig under pendeln och testat. 11

Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö

  Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen Vikarie vågade slå larm – nu har personalen anmälts. 93
Säger du ifrån på jobbet när kollegorna går över gränsen?
Se resultat

Helgens skrattbebisar som får dig på ett gott humör

– Räkna med en tredubbel ränta

  Experterna: Prisfesten snart över – detta måste du vara beredd på
  ”Räntorna kommer mer än tredubblas”   ”Bostadspriserna dyker” 43

TV: Här hjälper Jihde Reza av ”Idol”-scenen

  Kollapsade nästan efter hälsningen Reza: Jag vet inte vad som ska hända med henne.
  Här faller hon ihop Hälsningen från hjärtsjuka mamman blev för mycket för Reza: Fick dimma i huvudet 7
  ”Så förlorade vi oskulden” ”Det var jätteskönt” 20
Vem var bäst i gårdagens ”Idol”?
Se resultat

Stor rink? 'Då spelar jag inte'

  ”Homer” har ingen lust att spela i Sverige – om vi inte krymper rinkar. 33

Wennerholm: Vakna Europa!

  Det är dags att slopa de där döda ytorna Det blir fler mål, fler tacklingar och mer intensitet på liten rink än på stor. 46
Håller du med Wennerholm: Borde Sverige spela på mindre rinkar?
Se resultat

Här är Sofis New York

  SKRIV UT & TA MED Aftonbladets moderedaktör Sofi Fahrman bjuder på sina 73 bästa tips i The Big Apple
  Bästa shoppingen   Trendigaste krogarna   Bästa barerna
  Skönaste nöjena   Sofies specialkarta över Manhattan. 0

Får bakläxa om barnflicka

  Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka Nu får de bakläxa av Skatteverket. ”Kan vara skattebrott”. 109

Försäkringen kan vara
helt värdelös

  Nina får 0 kr för sin stulna Saab ”Det är fullkomligt sanslöst – försäkringsbolaget säger att bilen inte går att stjäla.”
  Experten: Alla bilar går att stjäla ”Vi har undersökt det här.” 35
  Abba-stjärnorna också drabbade Lyxbilar för 30 miljoner stulna.

TV: ”Botar” synfel – med sånger

  Här testar vi den kontroversiella synkursen i Stockholm Världssensation eller bluff? Filmades med dold kamera.
Mejla Tipsa 200 sekunder här! Skicka ett mejl till oss.

Knark von Linné

  Här röker blomsterkungen på – i SVT:s barnprogram. 69
  Se de stoppade bilderna här Kritiker: Har de själva tagit en joint?
Foto: Veckorevyn

Bloggarna är de nya stjärnorna

  Kissie, Foki och Kenza brädar ”gammelkändisar” Deras vapen: starka åsikter. 8
  – En bloggtjej på omslaget säljer tidningar Tjejtidningarnas chefredaktörer om sina nya omslagsflickor. 1

Familjen – in på bara skinnet

  Persbrandts senaste tatuering: sonens hand ”Min fru och mina barn är den största glädjen i mitt liv.” 3

Vi har granskat: Här får familjen billigaste resan

  Så mycket kostar resan till hetaste solmålen för två vuxna och två barn. – när allt räknats in. 7
  Så mycket kostar det Priser på allt från drinken till solstolen. 0

Livstidsstraffet måste vara kvar

  Folkpartidebattörer kritiska till det egna partiets planer Låt de grövsta brottslingarna sitta inne så länge som det behövs. DISKUTERA! 30
Ladda ner Adobe Flash
  Frankrike–Irland spelas om – i Patrice Evras vardagsrum. 7
  "Paris ville förstora brösten" Mamman avslöjar stora planer. 0
  Nu ännu lättare att fynda resor direkt i din Iphone. 0
  Träna med sex Ligger du i bränner du kalorier med njutning! 10
  Mumier hade åderförkalkning Äldsta levde 1530 f. Kr 0
  Mineraltoppen Vi har testat mineralfoundations - Här är de 10 bästa. 5
  Hon visar BH värd miljoner En bh full av diamanter.
  "Jag är rock-chic" Tove, 19, om sin egna stil.
  Hennes klänning var för kort Startade upplopp i katolsk skola.
  Pysselninjans attack på storstaden Anfaller med färgranna pärlplattor.
  Skrällseger för Skellefteå Har nu fem raka matcher utan förlust. 13
  Dawsons Creek- stjärnan skiljer sig ”Fortfarande vänner.” 4
  Första P1800:n ut från fabriken Se Volvon med chassinummer 2.
  Snabb & lyxig festmeny: Lättlagad lax och godaste kolasåsen.
  The Rookie: Del 1 av "Dag tre" Se agentens nya äventyr på fältet.
Bildextra Gör ditt fönster adventsfint 15 stämningsfulla adventsstjärnor och ljusstakar.
  Anna Ankas kovändning Medverkar i ”Svenska Hollywoodfruar 2”. 37
  "Maten duger - servicen suger" Mat-Niklas krog recenserad.
  Köp Idol-Toves solglasögon Idolerna auktionerar kläder. 0
  Rasmus Elm nätade Svenskens första mål i Holland. 0
  Får man vara rolig i nyhetsform? Om ett klipp och arga kommentarer.
  Se den svenska målshowen Fejzullahu låg bakom ALLT i 90 minuter.
  Pudrigt vinterblek Så gör di en snyggt, blek look. 4
  Gör egen GI-glögg och undivk sockerchocken.
  Ny Ferrari GTO på gång Blir extremversion av 599 med 700 hästar 3
  Bjud på en höstgryta
– En het helgmiddag att njuta av 0
  Chocksänkningen på Modo – nu är laget med i guldracet igen. 4
  Hotet mot Stomatolskylten "Borde betraktas som konst".
  ”Han kommer redan efter en minut Linn Heed svarar om sex. 2
  Läckra Leighton Med en garderob som ger ha-begär! 1

  Passa på! Ladda hem 16 fotbolls-appar gratis Följ Allsvenskan i Din Klubb för Iphone
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Får bakläxa om barnflicka Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka 109
2 Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen 93
3 Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
4 Storbråk efter Foppas show Skröder avgjorde – och startade stor fajt: 74
5 Knark von Linné Här röker blomsterkungen på 69
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet