Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-07-07
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

Politikens plattfiskar

<b>UNDRA SA FLUNDRA</b> ... om Reinfeldt är en fisk.
UNDRA SA FLUNDRA ... om Reinfeldt är en fisk.
Foto: LINA-BOSTRÖM EINARSSON

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Alla ljuger om FRA-lagen

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    07 jul 16:23

  • Anmäl Börja om från början...

    Från bloggen: MinaModerataKarameller
    07 jul 17:34

  • Anmäl Istället för FRA - sparka utrikesministern!

    Från bloggen: Farmorgun i Norrtälje
    08 jul 13:41

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Om politikerna försvarar sin massavlyssning med argument de inte ens själva tror på, vad har de då för verkliga argument?

Thomas Bodströms trovärdighet som kritiker av de nya avlyssningslagarna är noll och intet. Under sin tid som justitieminister drev han igenom flera liknande lagar och slogs stenhårt i EU – och vann – för att allt vi sagt och skrivit i datortrafiken, alla sajter vi besökt och allt vi över huvud taget gjort på nätet skulle lagras av tele- och data-operatörerna.

Samma typ av massavlyssning som i den nya FRA-lagen med andra ord. Socialdemokratisk massavlyssning är fina fisken men borgerlig massavlyssning av ondo?

När Thomas Bodström talade för att vissa terroristlagar som bara gäller utländska medborgare borde uppgraderas till att gälla även svenskar, förklarade han sin reformplan med att ”problemet är ju att många av dom här människorna gått och blivit svenska medborgare”.

Thomas Bodström stack alltså inte under stol med att det var muslimer (”dom här människorna”) han var på jakt efter. Den svenska allmänhet som inbillar sig ha rent mjöl i påsen uppfattade det budskapet.

Därför blev det aldrig några protester under Bodströms tid, vare sig på nätet eller i journalistkåren.

Den svenska journalistkåren är praktiskt taget helvit och har i den meningen rent mjöl i påsen.

Men när någon upptäckte att det nya avlyssningspaketet innebar att även vita journalister skulle kunna avlyssnas tog det hus i helsicke. Och där befinner vi oss nu.

Om nu riksdagen beslutar att alla människor skall kunna avlyssnas alltid så borde man förklara varför dessa dramatiska förändringar vore nödvändiga. Det är ändå det minsta vi kan begära.

Men där har politikerna misslyckats fullständigt. Statsminister Reinfeldt tog först till taktiken att spela flundra: ligga och trycka utan att säga något. Thomas Bodström, som sommarvikarierar som kolumnist i den andra kvällstidningen, hade visserligen ett perfekt forum för att ge sig in i diskussionen. Men hans första kolumn handlade om Charlotte Perrellis insats i Eurovisionsschlagern, hans andra om vissa problem med tamkaniner i hushållet. Flundra han också.

Uppgiften att förklara nödvändigheten av att kunna avlyssna alla svenskar delegerades alltid till mindre politiker. Försvarsminister Sten Tolgfors drog till med att ”det handlar om att värna svenska soldaters liv i våra internationella insatser.” Folkpartiets partisekreterare Erik Ullenhag förtydligade med att det var ”svenska soldater i Afghanistan” som skulle räddas.

Det är ett fenomenalt ohederligt argument. Dels därför att det är närmast skrattretande lögnaktigt, dels därför att påståendet innebär en oerhörd anklagelse mot lagpaketets kritiker, att de vill döda svenska soldater.

När Reinfeldt till slut jagades fram ur bottenslammet försökte han trösta med att det bara var ”dom här människorna” som skulle avlyssnas: ”Det handlar inte om att rikta sig mot enskilda personer eller mot svenska medborgare …”

Inte mot svenska medborgare? Så svenskar skulle aldrig kunna misstänkas för terrorism eller spioneri eller, för att citera ur propositionen: ”försörjningskriser, ekologiska obalanser, miljöhot, etniska och religiösa konflikter, stora flykting- och migrationsrörelser samt ekonomiska utmaningar i form av valuta- och räntespekulationer”.

Som synes täcker den lilla uppräkningen ett mycket stort fält av det mänskliga livet som rimligtvis inbegriper även svenskar.

Så varför drog Reinfeldt till med den desperata lögnen, liksom Tolgfors och Ullenhag ljög?

Det är faktiskt gåtfullt, ingen lätt fråga att besvara.

För om politikerna försvarar sin mass-avlyssning med argument de inte ens själva tror på, vad har de då för verkliga argument? När Reinfeldt på nytt tvingades svara drog han till med: ”inte mot enskilda individer, utan mot utrikes företeelser av mer diffus art inom ramen för vår säkerhetspolitik”. Diffust var ordet.

Logiskt sett finns bara två förklaringar till politikernas svammel. De vet inte själva varför de drev igenom massavlyssningslagen. De vet, men vill inte tala om, varför de vill ha massavlyssning.

På Bodströms tid var det ändå klart vad saken gällde, Sverige skulle visa framfötterna i det av USA proklamerade ”kriget mot terrorismen”. Men om det är den bodströmska linjen som den borgerliga regeringen driver vidare borde de väl ändå kunna säga det högt och tydligt så att vi fick något att diskutera för eller emot.

Är Sverige verkligen hotat av terrorism? Varför då lägga ner försvaret? Kommer massavlyssningen att skydda oss mot dom här människorna?

Det är inget ointressant debattämne. Men mot flundror diskuterar till och med gudarna förgäves.


För övrigt anser jag att ...

     … det är en händelse som ser ut som en tanke att JK och Säpo gett sig på jakt efter de källor inom FRA som hjälpte Rapport att avslöja att FRA olagligen lagrat data- och teletrafik i över tio år. Det är nämligen fortfarande brottsligt att avslöja vissa myndigheters brottslighet. Så var det i DDR också.

     … filmen ”De andras liv” om avlyssningskulturen i DDR borde tvångsvisas för samtliga riksdagsmän.

  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
JUST NU Färja med 200 ombord gick under i Indonesien.
JUST NU 50-åring knivhöggs i magen i Uppsala.

Får han läsa dina nyheter?

  James Partridge, 57, fick svåra brännskador i ansiktet Nu gör han succé som nyhetsankare i brittisk kanal som vill utmana fördomar. En femdel av tittarna vill dock inte ha personer med deformerat utseende i rutan. 17

Anlagd brand vid flyktingboendet

  Personal upptäckte eldsvåda utanför flyktingboendet i Vellinge Polisen: ”I det här vädret självantänder inga lövhögar”.

De flyr sina hem

  Regnkaos i England – flera döda Kallas det värsta på tusen år.

Fulla bärare tappade ner kista i graven

STOCKHOLM Döttrar flydde gråtande från begravningen av sin pappa ”Det här var det värsta jag varit med om.” Stämmer nu begravningsbyrån.
Foto: TV4 sport

Stämplad – i ansiktet

  Messi fick dobbarna i ansiktet Barça tappade poäng mot Bilbao. 19
Foto: reuters, tv4 sport

Han skickar sms – när Higuain avgör

  Ronaldo ägnade sig åt sin mobil – vid segermålet mot Santander. 26

”Björnen äter på mannen”

  Svensk blev vittne till drama i schweizisk björnpark Brandmän försökte spruta vatten för att få björnen att sluta attackera den fångade mannen. 2
  "Kackerlackor och råttor" Så tar du reda på om krogen är fräsch.
  Hitta klapparna i tid Stor guide till årets julmarknader.
  "Servicen lika sur som citronsorben" Mat-Niklas krog recenserad.

”De överdriver om klimathotet”

  Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter Klimatforskare: Nej, det här är taget ur sitt sammanhang. 71
Tror du att klimathotet är överdrivet?
Se resultat

Tummen upp för Obamas vårdreform

  Röstade i kväll om slutgiltigt förslag Republikanerna hotar med "heligt krig" för att stoppa förslaget. 27

– Det var kaos, jag var rädd

  Klas Ingesson i stor intervju med Sportbladets Stefan Holm Om cancerbeskedet, reaktionerna från familjen & hur hans livssyn förändrats.
  ”Fan vet om jag inte har blivit mer harmonisk nu” Möt en förändrad Klas Ingesson hemma på gården i Ödeshög. 0

Vi behöver nog fixa taket i helgen...

  Par i Kalifornien fick huset delat av fallande kran Skulle ”bara flytta ett träd” - som var lite tyngre än man trodde...
Foto: ALASTAIR GRANT

”New Moon” slog nytt kassarekord

  Vampyrfilmen spelade in halv miljard under premiärdagen. Tog rekordet från Batmanfilmen Dark Knight. 11
  32 sidor om stjärnorna! Extra bilaga att ladda ner   Allt om "New moon"   Bildextra och dubbelposter   Twilight-mode
  Slog nytt rekord i sparande ”Ett extremt bra resultat”.
  21-åringen om sitt nya drömliv – som multimiljonär.

TV: Kräktes - och åkte ut först av alla

  Paolo Roberto: Har gjort så gott jag kan Vad tycker du om ex-boxarns insats? RÖSTA OCH DISKUTERA ÅRETS ROBINSON! 11
  Redo för Robinson Här är alla 18 deltagare i årets upplaga! 13
  "Hade med mig mat vart jag än gick" Så gick det sen för gänget från förra Robinson. 0
  Så gick det för alla 155 i Robinson Några blev kändisar – andra är nästan bortglömda...
Vad tycker du om årets Robinson?
Se resultat

TV: Svenska hockey- stjärnornas lyxbilar

  Större stjärna, häftigare bil – eller? Vi synar:   Thomas Holmström   Daniel Alfredsson   Nicklas Bäckström   Alexander Ovetjkin.

Katt...ack!

  Polisen ska bötfälla bilist när han attackeras – och till slut tröttnar på den kärlekstörstande katten.
Foto: ppv

Storbråk efter Peter Forsbergs målshow

  Stjärnan akut till sjukhus Ambulans hämtade SSK-forward på isen. 18

Nannes hemliga gåva till Titanix

  Så bra var kvällens dansbandskamp Michael Nystås bloggade live på aftonbladet.se.
  Juryn totalsågade skånska Spootlajtz ”Klart det var taskigt.” VAD TYCKER DU? ÄR JURYN FÖR KONSERVATIV? 15

Skavlan omgiven av elit & makt

  Skavlans vänner: Politiker, kändisar och prinsessor ”Skavlans närmaste vänskapskrets har otroligt mycket makt i samhället.” 5

Par gick vilse i nationalpark

  Slog själva larm med mobiltelefon Räddades efter insats med helikopter och fyrhjuling.

Polisen: Vi slår ut Black Cobra

  Har jobbat i två månader med att kartlägga det kriminella gänget Polisen: Uppenbart att de har svårt att få till någon form av ordnad struktur.

Vaccinet till nästa vecka försenas

  Leverans av drygt en halv miljon doser influensavaccin kommer att försenas Kvalitetskontrollen tar längre tid än man trott.
  Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
  Svinfluensan muterar Viruset kan nå längre ner i lungorna

”205 000 kr är en orimligt hög lön”

  Möt vår nya EU-kommissionär Cecilia Malmström i stor intervju - om kärleken till EU och vampyrer.
  ”Barnslig kan jag absolut vara” Cecilia Malmström om vampyrer och roliga politiker.
Foto: GETTY IMAGES, AP

”20 oktober försökte jag begå självmord”

  Efter Enkes död – tyske elitspelaren Andreas Biermann till sjukhus. 39

Peter Jöback: Gifter mig snart

  ”Jag har tänkt göra det” Avslöjade sina och pojkvännens planer på giftermål i radio. 8

Få fler ragg – med hypnos?

  Får man verkligen fler ligg med hjälp av tankebearbetning? Kropp & hälsas Matilda Gustavsson har lagt sig under pendeln och testat. 11

Helgens skrattbebisar som får dig på ett gott humör

”Räkna med tredubbel ränta”

  Experterna: Prisfesten snart över – detta måste du vara beredd på
  ”Räntorna kommer mer än tredubblas”   ”Bostadspriserna dyker” 43

Ingen sjunger som Thåström

  Popkometen ger sig in i julhandeln Lady Gaga – The fame monster   0
  Ingen supergrupp på lika villkor Them Crooked Vultures   1

Maskinen har bäst före-datum

  ”Boys II men” ”Behöver inte låta likadant eller tas på blodigt allvar.” 1
  Insmickrande klädsamt Biffy Clyro – Only revolutions   0
Ladda ner Adobe Flash
  Fixa smala lunchlådor Så räddar du kommande lunchvecka.
  Frankrike–Irland spelas om – i Patrice Evras vardagsrum. 9
  "Paris ville förstora brösten" Mamman avslöjar stora planer. 1
  Hur ska jag göra slut? Eva Rusz svarar om relationer. 5
  Maxa er sexuella njutning Bli ett erotiskt geni redan ikväll!
  Pudrigt vinterblek Så gör du en snyggt, blek look. 4
  Fynda i krisdrabbade Las Vegas. Nu är det större chans att vinna på kasinot - Bjurman guidar. 0
  Hon visar BH värd miljoner En bh full av diamanter.
  Träna med sex Ligger du i bränner du kalorier med njutning! 10
  Hennes klänning var för kort Startade upplopp i katolsk skola.
  "Jag är rock-chic" Tove, 19, om sin egna stil.
  Skrällseger för Skellefteå Har nu fem raka matcher utan förlust. 15
  Dawsons Creek- stjärnan skiljer sig ”Fortfarande vänner.” 4
  Mumier hade åderförkalkning Äldsta levde 1530 f. Kr 0
  The Rookie: Del 1 av "Dag tre" Se agentens nya äventyr på fältet.
  Mineraltoppen Vi har testat mineralfoundations - Här är de 10 bästa. 5
  Anna Ankas kovändning Medverkar i ”Svenska Hollywoodfruar 2”. 38
  Pysselninjans attack på storstaden Anfaller med färgranna pärlplattor.
  Köp Idol-Toves solglasögon Idolerna auktionerar kläder. 0
  Rasmus Elm nätade Svenskens första mål i Holland. 0
  "Maten duger - servicen suger" Mat-Niklas krog recenserad.
  Se den svenska målshowen Fejzullahu låg bakom ALLT i 90 minuter.
  Knappar till iPhone Skrivhjälp för dig som tröttnat på stavfel 0
  Nu ännu lättare att fynda resor direkt i din Iphone. 0
Bildextra Gör ditt fönster adventsfint 15 stämningsfulla adventsstjärnor och ljusstakar.
  Får man vara rolig i nyhetsform? Om ett klipp och arga kommentarer.
  Chocksänkningen på Modo – nu är laget med i guldracet igen. 4
  Bjud på en höstgryta
– En het helgmiddag att njuta av 0
  Snabb & lyxig festmeny: Lättlagad lax och godaste kolasåsen.
  Gör egen GI-glögg och undivk sockerchocken.

  Passa på! Ladda hem 16 fotbolls-appar gratis Följ Allsvenskan i Din Klubb för Iphone
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Får bakläxa om barnflicka Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka 109
2 Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen 93
3 Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
4 Storbråk efter Foppas show Skröder avgjorde – och startade stor fajt: 74
5 ”De överdriver om klimathotet” Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter 70
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet