Statsminister Göran Persson utlovar tusentals nya jobb i stat och kommun.
Nyanställningarna ska bland annat omfatta äldre långtidsarbetslösa och unga akademiker.
Satsningarna i höstens statsbudget aviserades i Perssons årliga sommartal i sörmländska Björkvik på söndagen. Han vågar inte längre lita på att jobben kommer automatiskt.
– Hellre ta i lite för mycket än för lite, sade han inför omkring 700 åhörare.
Persson medgav att han för ett år sedan gjorde felbedömningen att en allt starkare svensk ekonomi skulle skapa många nya jobb och ångrade att han lyssnat för mycket på ekonomer. Hur mycket den nya jobbsatsningen får kosta och hur många som omfattas blir klart först efter de kommande budgetförhandlingarna med vänsterpartiet och miljöpartiet.
I sitt tal nämnde Persson bland annat unga och äldre långtidsarbetslösa som prioriterade. Fram till och med 2007 beräknas 17000 personer pensionera sig i statliga myndigheter och verk. Regeringen vill nu att nyanställningarna tidigareläggs, så att välutbildade unga får en chans att komma in på arbetsmarknaden. Det kommer också att handla om helt nya jobb. Persson nämner som exempel bidragskontrollanter.
Det kommer, enligt statsministern, att handla om tusentals nya statliga jobb som ska finansieras i höstens budget, dock sannolikt inte fler än 10000.
Persson vill också ge riktade statsbidrag till kommunerna, så att de kan anställa bland annat äldre långtidsarbetslösa inom vård, skola och omsorg. Det ska handla om ”riktiga” jobb med avtalsenlig lön. Enligt Persson finns många arbetsuppgifter som i dag inte blir gjorda, till exempel kvalitetshöjande åtgärder i äldreomsorgen.
– Det kan handla om att hjälpa till att byta gardiner eller gå och handla, sade statsministern efter talet.
Regeringen räknar med att det finns utrymme i budgeten för rejäla jobbsatsningar. Persson pekar på att skatteintäkterna har ökar mer än man trott och att kostnaderna för sjukskrivningar sjunkit med tre till fem miljarder kronor.
Men de utgiftstak som i dag sätter gränser för hur mycket statens utgifter får växa är inte heliga.
– Jag tror inte att vi är i läget att behöva spräcka utgiftstaken. Men skulle jag tvingas välja, så är det klart att då går arbetslösheten först, sade Persson till journalister.
I talet betonade statsministern också att äldreomsorgen måste byggas ut. En handlingsplan för äldreomsorgen ska presenteras på s-kongressen i höst.
Persson tror fortfarande på en valseger 2006, trots att de borgerliga leder klart i opinionsmätningarna. Han vill dock inte möta väljarna om ett år, utan att regeringen lyckats pressa ned arbetslösheten.
– Klarar vi inte det får vi en valrörelse som blir ohyggligt tuff, sade Persson i sitt tal.