Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Kulturbloggen
20 sep 10:15
Från bloggen: Alliansfritt Sverige
22 sep 19:27
Från bloggen: claeskrantz.se
21 sep 06:50
193 sekunder. Längre än så får Försäkringskassans personal inte prata med dig.
– Det känns fruktansvärt, säger en av många frustrerade anställda på myndigheten.
Aftonbladet har under två dagar berättat om Försäkringskassans förseningar som drabbat tusentals personer.
Gensvaret har varit stort – inte minst från kassans egen personal. Bland de 14 000 anställda är frustrationen enorm.
De pekar på flera orsaker till förseningarna.
Minskade resurser. I fjol fick 1 400 anställda gå på grund av minskade anslag. Ledningen har beordrat personalen att arbeta övertid för att få ner väntetiden.
Oerfaren personal. I den stora omorganisationen har en mycket stor andel av personalen fått helt nya arbetsuppgifter. De erfarna hinner inte handleda de nya.
Nya lagar. I somras började en ny sjukförsäkringslag att gälla. Samtidigt infördes det nya tandvårdsstödet.
Nytt datasystem. Det är stora problem med det nya datasystem som kostar flera miljarder per år.
Nyligen gick ett påbud ut från myndighetsledningen att handläggarna ska undvika direktkontakt med de försäkrade.
Hos kundcentren, där man hamnar om man ringer, ska samtalen inte ta mer än 193 sekunder.
– För oss erfarna är det fullständigt otänkbart, säger en anställd.
Han brukar lämna ut sitt privata nummer till dem som ringer.
Siv Norlin, ordförande för ST-facket inom Försäkringskassan, bekräftar att arbetssituationen är extremt pressad. Hon berättar hur hon vid medlemsmöten har uppmanat de anställda att inte jobba övertid som de inte får betalt för.
Ändå växer bergen av komptid – som det inte finns någon möjlighet att ta ut. Många handläggare går till jobbet fast de är sjuka.
– ”Vi måste se till att få ut pengarna”, säger mina medlemmar. De mår dåligt när de går hem. Det finns en enorm lojalitet med de försäkrade, säger Siv Norlin.
– Det är inte många som känner någon arbetsglädje i dag.
Men generaldirektör Curt Malmborg tycker att omorganisationen gått bra.
– Mitt intryck är ändå att personalen är nöjd. Det bekräftar mätningar som vi gjort bland personalen. Men jag har också förståelse för dem som är oroliga och missnöjda. Vi genomför en oerhört stor förändring på kort tid.
För en månad sedan fick vi ett skriftligt meddelande från huvudkontoret att personalen på nationella försäkringscentran ”ska undvika direkt kontakt med de försäkrade”.
Det kan tilläggas att vi har enheter där tiden för besvarande av mejl är över en månad. Den ska egentligen vara 48 timmar.
Anställd sedan drygt 30 år
Ingen vågar säga något för då är det omplacering och avsked som gäller. Man måste gilla läget, ja-sägarna ställer upp på allt, vi andra är tysta och lider med de försäkrade.
Tidigare hade vi en helt annan inställning till de sjuka.
Anställd i 34 år
Att människor inte får sin försörjning utan tvingas förnedras på det sätt som ni beskriver är regeringen helt känslokall för, eftersom människor som har behov av samhällets ekonomiska stöd inte upplevs finnas i deras väljargrupp.
Anställd i Skåne
Vi är 14 000 som jobbar här och ingen törs säga vad de jobbar med i sociala sammanhang.
Handläggarna utför enligt bästa förmåga, jag tror ingen tror att de är medvetet elaka. Vi inom driften försöker nå upp till målen så gott vi kan, men med orimliga tidsramar och besparingshets blir det så här.
Anställd inom IT-driften
Jag har arbetat under många år på FK och har sett dess förfall från en bra myndighet till en fruktansvärt dålig myndighet.
Personalen har pressats till det yttersta för att hinna med men har drunknat i ärendena. Arbetet har dessutom försvårats av att det ständigt pågår omorganisationer som bara gör problemen värre.
Mångårig anställd