Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna
Från bloggen: Bitchslap Barbie
14 nov 16:35
Från bloggen: Laxfiskaren
Från bloggen: Min klon är snyggare än
14 nov 08:02
En 42-årig amerikansk man blev av med sin hiv-smitta efter 10 år. Mannen fick en benmärgstransplantation från en donator som är resistent mot viruset. Efter 20 månder är han fortfarande fri från hiv.
Mannen behandlades i Berlin. Han hade också leukemi som skulle botas när han fick en benmärgstransplantation. Efter 20 månader var både leukemin och hiv-viruset borta. Läkarna betonar dock att det är för tidigt att friskförklara honom för gott – viruset kan fortfarande komma tillbaka, uppger Reuters.
Anledningen till att hiv-viruset inte längre kunde bita på 42-åringen var att han fick benmärg från en resistent donator. Ett fåtal människor människor har nämligen en mutation som gör att hiv-viruset inte kan fastna på receptorerna i cellerna. Behandlingen kompletterades med stark strålning.
Två miljoner människor i världen dör av hiv varje år och 33 miljoner bär på smittan. Medan vissa läkare i USA ser resultatet som en lyckträff är andra hoppfulla om att hitta en effektiv behandling. Men 42-åringen är inte helt unik. Under 80- och 90-talet har två fall rapporterats där patienter blivit av med hiv just genom benmärgstransplantation, uppger AP.