Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2008-12-06
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
handla rätt Regeringen försöker stimulera ekonomin – men vil
handla rätt Regeringen försöker stimulera ekonomin – men vill också att svenska folket hjälper till genom att konsumera svenska varor.
Foto: HENRIK MONTGOMERY/SCANPIX

Ordern: Köp svenskt i jul

VILL RENOVERA Elsie Engström, 69, som bor med sin man Bo, 60
VILL RENOVERA Elsie Engström, 69, som bor med sin man Bo, 60, i Gånghester utanför Borås, välkomnar rot-avdraget som gör det billigare att renovera hemma. ”Vi har pratat om att göra om badrummet nästan ända sedan vi flyttade hit. Det var för 15 år sedan. Det är kanske läge att göra det nu”, säger Elsie.
Fredrik Reinfeldt, m.
Fredrik Reinfeldt, m.
Ladda ner Adobe Flash

Aftonbladet tipsar om blågula klappar

  Teaterbiljetter

  Leksaker från Brio (en del är dock importerat)

  Svenskproducerade filmer på dvd eller på bio

  Spa-helg

  Böcker av svenska författare

  En semesterresa inom Sverige

  Reparationer

Obs! Inte så blågult som det låter...

   Brio är visserligen en svensk leksakstillverkare, men det mesta ur sortimentet har importerats.

   Höganäs Keramik lade ner sin fabrik i början av 2008. Nu tillverkas det mesta i Thailand och Sri Lanka.

  H&M, Filippa K och Whyred är bara några av alla de svenska märken som tillverkar sina kläder i låglöneländer.

  Ikea har satt Sverige på kartan, men fabrikerna är utspridda lite varstans i världen.

  Svenskägda Electrolux är känt för sina vitvaror. Fabrikerna där produkter tillverkas för svenska marknaden hittar du bland annat i Motala, Mariestad eller andra ställen i EU.

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Strunta i omoderna bilar

    Från bloggen: Jinges Web och Fotoblogg
    06 dec 10:48

  • Anmäl Nämenvaffan säger karln?

    Från bloggen: Henrik-Alexandersson.se
    06 dec 15:08

  • Anmäl Bränn inte allt krut nu!

    Från bloggen: Kent Persson (m) blogg
    06 dec 10:43

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Så ska folket rädda ekonomin

Rot-avdrag och fler utbildningsplatser räcker inte.

Nu vill statsministern att svenska folket satsar på egna krispaket – under granen.

– Om ni öppnar julklappen och det står ”made in China” – då har ni inte gjort mycket för att säkra jobben i Sverige, säger Fredrik Reinfeldt.

Krisen har fått svenskarna att hålla hårt i pengarna. Bygg- och hantverksbranschen som för bara några månader sedan hade lysande tider går nu på knäna och i många butiker har julrean redan startat.

För att mota den ökande arbetslösheten la regeringen i går flera förslag för att stimulera jobben.

  Återinförandet av rot-avdraget väntas ge 3 000 jobb om året i hantverkssektorn.

  Nystartsjobben får en rejäl guldkant och ger företag dubbla arbetsgivaravgiften tillbaka om de anställer långtidsarbetslösa, vilket spås ge nästan 5 000 nya jobb nästa år.

Men båda delarna bygger på att svenska folket öppnar plånboken, så att företagen vågar anställa. Statsminister Fredrik Reinfeldt uppmanar därför till en blågul jul.

– Rot-avdraget börjar gälla på måndag, så det kan bli en del årets julklapp: ge varandra en reparation eller en annan arbetsintensiv tjänst. Det är bättre än att ge varandra prylar som är producerade i andra länder, säger han.

Inga höjda bidrag

Men den som hade hoppats på skattesänkningar eller höjt barnbidrag lagom till julhandeln hade inget att hämta i gårdagens krispaket.

– Jag misstror sådana tillfälliga åtgärder eftersom det som verkar trevligt nu, ska tas bort om något år och ersättas av en nedskärning. Det är så väldigt många av de här ekonomerna tänker: mycket stimulans nu och besparingspaket om ett år. Dit vill jag inte föra Sverige, säger Fredrik Reinfeldt.

Lovar inget

Den krisdrabbade fordonsindustrin blev helt utan stödåtgärder i går. Och Fredrik Reinfeldt ville inte utfärda några löften om ett särskilt paket för den.

– Vi har varit tydliga med att vi inte tänker äga och driva bilföretag. De bilbolagsdirektörer som har makten över svensk fordonsindustri har ju suttit

i amerikanska kongressförhör och vi måste se vad som händer där innan vi bestämmer vad vi ska göra här hemma.


Stimulanspaketet som ska sätta fart på Sverige

  Infrastrukturen

Ytterligare en miljard läggs till de tidigare tio miljarderna för drift och underhåll av vägar och järnvägar.

  Rot-avdraget

Från och med måndag kan du renovera hemma och dra av hälften av arbetskostnaden eller max 50 000 kronor. I ett hushåll med två personer kan man dra av upp till 100 000. Men Rot-avdraget ingår i samma pott som avdrag för hushållsnära tjänster, så drar du av för städningen blir det mindre kvar att renovera för.

Kostnad: cirka 3,5 miljarder kronor årligen.

  Arbetslösa och korttidsarbetslösa

Arbetsförmedlingen får tre miljarder kronor att lägga på coacher för arbetslösa under de kommande tre åren. Dessutom satsas pengar på mer praktik och kompetensutveckling av arbetslösa.

  Långtidsarbetslösa

Nystartsjobben ger i dag hela arbetsgivaravgiften tillbaka på skatten åt de företag som anställer långtidsarbetslösa. Efter nyår fördubblas återbetalningen så att företagen i praktiken får betalt för att anställa långtidsarbetslösa. Det spås ge 4 700 fler nystartsjobb nästa år och 6 000 jobb 2010. Kostnad: 900 miljoner kronor 2009 och därefter 1,4 miljarder årligen.

  Yrkeshögskolan och yrkesvux

Både yrkeshögskolan och yrkesvux får mellan 2 600 och 5 900 nya utbildningsplatser de kommande tre åren. Kostnad: 200–700 miljoner årligen 2009–2011.

Läs också:

  Ordern: Köp svenskt i jul Så ska folket rädda ekonomin 107

Det kommer fler paket – var så säker

  Lena Mellin: Betyget på paketet blev inte överväldiganden. För lite och för sent, var det samlade omdömet.
  ”Det är för lite” Regeringens ekonomiska expert Lars Calmfors kritisk till krispaketet 4
  Så ska de rädda Sverige Stimulanspaket på 8,3 miljarder ska ta Sverige ur krisen. 55
  ”Regeringen borde satsa på bostäder” Byggarbetaren Martin Gustafsson, 26, tvingas lämna sitt jobb
  Rot-avdraget – så funkar det Nu kan du dra av 50 procent när du gör reparationer på huset.
  ”Nu kickar vi igång Sverige” Åtgärderna bygger på Reinfeldts samtal med företagare och arbetsförmedlare 5
Lena Mellin ”De kommer att få kritik” Det hade talats om 15 miljarder kronor, men landade på åtta 8
Mejla Renovera badrummet eller bygga nytt kök? Ska du utnyttja rot-avdraget? Mejla och berätta!
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
JUST NU Färja med 200 ombord gick under i Indonesien.
JUST NU 50-åring knivhöggs i magen i Uppsala.

Anlagd brand vid flyktingboendet

  Personal upptäckte eldsvåda utanför flyktingboendet i Vellinge Polisen: ”I det här vädret självantänder inga lövhögar”.

De flyr sina hem

  Regnkaos i England – flera döda Kallas det värsta på tusen år.

08.30: Följ Marcus Ericsson i Macaus GP

  Sportbladets Johan Linderstam på plats i Kina – rapporterar från loppet som tog Ayrton Senna och Michael Schumacher till F1. följ dramatiken live, varv för varv! 0
Foto: TV4 sport

Stämplad – i ansiktet

  Messi fick dobbarna i ansiktet Barça tappade poäng mot Bilbao. 19
Foto: reuters, tv4 sport

Han skickar sms – när Higuain avgör

  Ronaldo ägnade sig åt sin mobil – vid segermålet mot Santander. 25

Tummen upp för Obamas vårdreform

  Röstade i kväll om slutgiltigt förslag Republikanerna hotar med "heligt krig" för att stoppa förslaget. 24

”De överdriver om klimathotet”

  Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter Klimatforskare: Nej, det här är taget ur sitt sammanhang. 62
Tror du att klimathotet är överdrivet?
Se resultat
  "Kackerlackor och råttor" Så tar du reda på om krogen är fräsch.
  Hitta klapparna i tid Stor guide till årets julmarknader.
  "Servicen lika sur som citronsorben" Mat-Niklas krog recenserad.

– Det var kaos, jag var rädd

  Klas Ingesson i stor intervju med Sportbladets Stefan Holm Om cancerbeskedet, reaktionerna från familjen & hur hans livssyn förändrats.

Vi behöver nog fixa taket i helgen...

  Par i Kalifornien fick huset delat av fallande kran Skulle ”bara flytta ett träd” - som var lite tyngre än man trodde...

TV: Kräktes - och åkte ut först av alla

  Paolo Roberto: Har gjort så gott jag kan Vad tycker du om ex-boxarns insats? RÖSTA OCH DISKUTERA ÅRETS ROBINSON! 11
  Redo för Robinson Här är alla 18 deltagare i årets upplaga! 12
  "Hade med mig mat vart jag än gick" Så gick det sen för gänget från förra Robinson. 0
  Så gick det för alla 155 i Robinson Några blev kändisar – andra är nästan bortglömda...
Vad tycker du om årets Robinson?
Se resultat

”Björnen äter på mannen”

  Svensk blev vittne till drama i schweizisk björnpark Brandmän försökte spruta vatten för att få björnen att sluta attackera den fångade mannen. 2
Foto: ALASTAIR GRANT

”New Moon” slog nytt kassarekord

  Vampyrfilmen spelade in halv miljard under premiärdagen. Tog rekordet från Batmanfilmen Dark Knight. 11
  32 sidor om stjärnorna! Extra bilaga att ladda ner   Allt om "New moon"   Bildextra och dubbelposter   Twilight-mode
  Slog nytt rekord i sparande ”Ett extremt bra resultat”.
  21-åringen om sitt nya drömliv – som multimiljonär.

Katt...ack!

  Polisen ska bötfälla bilist när han attackeras – och till slut tröttnar på den kärlekstörstande katten.
Foto: ppv

Storbråk efter Peter Forsbergs målshow

  Stjärnan akut till sjukhus Ambulans hämtade SSK-forward på isen. 18

Nannes hemliga gåva till Titanix

  Så bra var kvällens dansbandskamp Michael Nystås bloggade live på aftonbladet.se.
  Juryn totalsågade skånska Spootlajtz ”Klart det var taskigt.” VAD TYCKER DU? ÄR JURYN FÖR KONSERVATIV? 15

Skavlan omgiven av elit & makt

  Skavlans vänner: Politiker, kändisar och prinsessor ”Skavlans närmaste vänskapskrets har otroligt mycket makt i samhället.” 5

Par gick vilse i nationalpark

  Slog själva larm med mobiltelefon Räddades efter insats med helikopter och fyrhjuling.

Polisen: Vi slår ut Black Cobra

  Har jobbat i två månader med att kartlägga det kriminella gänget Polisen: Uppenbart att de har svårt att få till någon form av ordnad struktur.

Vaccinet till nästa vecka försenas

  Leverans av drygt en halv miljon doser influensavaccin kommer att försenas Kvalitetskontrollen tar längre tid än man trott.
  Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
  Svinfluensan muterar Viruset kan nå längre ner i lungorna

”205 000 kr är en orimligt hög lön”

  Möt vår nya EU-kommissionär Cecilia Malmström i stor intervju - om kärleken till EU och vampyrer.
  ”Barnslig kan jag absolut vara” Cecilia Malmström om vampyrer och roliga politiker.
Foto: GETTY IMAGES, AP

”20 oktober försökte jag begå självmord”

  Efter Enkes död – tyske elitspelaren Andreas Biermann till sjukhus. 39

Peter Jöback: Gifter mig snart

  ”Jag har tänkt göra det” Avslöjade sina och pojkvännens planer på giftermål i radio. 8

Få fler ragg – med hypnos?

  Får man verkligen fler ligg med hjälp av tankebearbetning? Kropp & hälsas Matilda Gustavsson har lagt sig under pendeln och testat. 11

Helgens skrattbebisar som får dig på ett gott humör

”Räkna med tredubbel ränta”

  Experterna: Prisfesten snart över – detta måste du vara beredd på
  ”Räntorna kommer mer än tredubblas”   ”Bostadspriserna dyker” 43

Ingen sjunger som Thåström

  Popkometen ger sig in i julhandeln Lady Gaga – The fame monster   0
  Ingen supergrupp på lika villkor Them Crooked Vultures   1

Maskinen har bäst före-datum

  ”Boys II men” ”Behöver inte låta likadant eller tas på blodigt allvar.” 1
  Insmickrande klädsamt Biffy Clyro – Only revolutions   0
Ladda ner Adobe Flash
  Fixa smala lunchlådor Så räddar du kommande lunchvecka.
  Frankrike–Irland spelas om – i Patrice Evras vardagsrum. 7
  "Paris ville förstora brösten" Mamman avslöjar stora planer. 0
  Nu ännu lättare att fynda resor direkt i din Iphone. 0
  Maxa er sexuella njutning Bli ett erotiskt geni redan ikväll!
  Mumier hade åderförkalkning Äldsta levde 1530 f. Kr 0
  Mineraltoppen Vi har testat mineralfoundations - Här är de 10 bästa. 5
  Hon visar BH värd miljoner En bh full av diamanter.
  Träna med sex Ligger du i bränner du kalorier med njutning! 10
  Hennes klänning var för kort Startade upplopp i katolsk skola.
  "Jag är rock-chic" Tove, 19, om sin egna stil.
  Skrällseger för Skellefteå Har nu fem raka matcher utan förlust. 15
  Dawsons Creek- stjärnan skiljer sig ”Fortfarande vänner.” 4
  Snabb & lyxig festmeny: Lättlagad lax och godaste kolasåsen.
  The Rookie: Del 1 av "Dag tre" Se agentens nya äventyr på fältet.
Bildextra Gör ditt fönster adventsfint 15 stämningsfulla adventsstjärnor och ljusstakar.
  Anna Ankas kovändning Medverkar i ”Svenska Hollywoodfruar 2”. 38
  Pysselninjans attack på storstaden Anfaller med färgranna pärlplattor.
  Köp Idol-Toves solglasögon Idolerna auktionerar kläder. 0
  Rasmus Elm nätade Svenskens första mål i Holland. 0
  "Maten duger - servicen suger" Mat-Niklas krog recenserad.
  Se den svenska målshowen Fejzullahu låg bakom ALLT i 90 minuter.
  Pudrigt vinterblek Så gör di en snyggt, blek look. 4
  Gör egen GI-glögg och undivk sockerchocken.
  Ny Ferrari GTO på gång Blir extremversion av 599 med 700 hästar 3
  Får man vara rolig i nyhetsform? Om ett klipp och arga kommentarer.
  Chocksänkningen på Modo – nu är laget med i guldracet igen. 4
  Bjud på en höstgryta
– En het helgmiddag att njuta av 0
  ”Han kommer redan efter en minut Linn Heed svarar om sex. 2
  Läckra Leighton Med en garderob som ger ha-begär! 1

  Passa på! Ladda hem 16 fotbolls-appar gratis Följ Allsvenskan i Din Klubb för Iphone
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Får bakläxa om barnflicka Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka 109
2 Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen 93
3 Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
4 Storbråk efter Foppas show Skröder avgjorde – och startade stor fajt: 74
5 Knark von Linné Här röker blomsterkungen på 69
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet