Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-01-18
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text

OBAMA, VILKET PARTY!

LUGNET FÖRE STORMEN Flera miljoner besökare väntas till den
LUGNET FÖRE STORMEN Flera miljoner besökare väntas till den amerikanska huvudstaden på tisdag. Här är trappan utanför Capitolium, där själva installationsceremonin hålls.
Foto: evan vucci/ap
PRYLFEST Butikerna i Washington har fyllts med souvenirer i
PRYLFEST Butikerna i Washington har fyllts med souvenirer inför tisdag.
Foto: mandel ngan/AFp
TUFFAR PÅ Huvudpersonen själv tar tåget till Washington. Här
TUFFAR PÅ Huvudpersonen själv tar tåget till Washington. Här lämnar han stationen i Philadelphia.Foto: STAN HONDA/AFP

Stjärnorna som uppträder för den nye presidenten

Bruce Springsteen

Mary J Blige

Aretha Franklin

Yo-Yo Ma

Stevie Wonder

... och de är också på plats

Scarlett Johansson

Steven Spielberg

Halle Berry

Jay-Z

Samuel L. Jackson

Bloggat om artikeln

Visar inlägg från de 3 högst rankade bloggarna

  • Anmäl Mister Obama, du glömmer något, om dina två döttrar…

    Från bloggen: Kommunisternas blogg
    18 jan 19:14

  • Anmäl Eldupphör!

    Från bloggen: jj.n:s blogg
    19 jan 08:00

  • Anmäl Superskulden

    Från bloggen: Motpol
    18 jan 23:01

Visa alla »

Vill du blogga om artikeln?

Blogga om artikeln

Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:

För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!

Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.

Tillbaka

Washington rustar för tidernas fest på tisdag

NEW YORK/WASHINGTON. På tisdag inleds en ny tid i USA.

Då svärs Barack Obama in som president och flyttar in i Vita huset med sin unga familj.

Men först väntar tidernas fest, en uppvisning i säkerhetsarrangemang som saknar motstycke och – med lite tur – ett av de bästa tal som någonsin hållits.

Inauguration...

Så kallas den spektakulära ceremoni som arrangeras när en ny president svärs in i USA.

Det finns ingen riktigt bra, motsvarande term på svenska. Installation skulle kunna vara en, invigningsceremoni en annan, men ingendera täcker in den grandiosa högtid som utbryter i Washington under ”Inauguration day”.

Att den person som vann valet i november året innan svärs in på den magnifika trappan till Capitolium, i närvaro av allt USA har av makthavare, är bara ett moment.

Därtill ordnas parader, exklusiva luncher, konserter, middagar och en oändlig rad glamorösa baler.



John F Kennedys ceremoni, en bitande kall januarimorgon för 48 år sedan, räknas som den hittills mest legendariska och överdådiga, men Barack Obamas fest på tisdag väntas överträffa allt som tidigare skådats.

Nu, som då, finns en allmän känsla att det är ett genuint paradigmskifte som äger rum i Washington.

En ny generation tar över, en ny tid inleds.

Men den här gången finns som bekant ytterligare ett helt omdanande inslag:

För första gången någonsin svär en svart man presidenteden.

Till och med oppositionen är tagen.

– Det är en historisk händelse som äger rum den 20 januari. Och jag har plats på första parkett, skrockade George Bush under sin sista presskonferens i Vita huset i förra veckan.




Allmänheten delar den avgående presidentens entusiasm, milt uttryckt.

Ingen har riktigt någon aning om hur många som kommer till huvudstaden på tisdag, men man räknar med flera miljoner besökare.

Och det är ett kallt faktum att varenda hotellrum inom tio mils omkrets är bokat sedan flera månader – och att det är fullt på såväl tåg som flygplan till och från Washington dagarna före och efter 20 januari.




Kaos är garanterat att vänta i kvarteren runt kongressen och Vita huset.

Särskilt som polisen, med benägen assistans av Secret Service, ämnar slå en järnring av rigorös säkerhet runt hela evenemanget.

I princip kommer hela DC att vara avspärrat. Ingen, inte ens invånarna själva, får köra eller parkera bilar i de centrala delarna på flera dygn. Fotgängare kan bara röra sig på vissa gator. Bussar och tunnelbana kommer att operera enbart under begränsad tid.

För den som tänker ta sig i närheten av kongressen väntar dessutom oändlig väntan i köer till metalldetektorer där

varenda väska, telefon och kamera ska kontrolleras.

Men att få befinna sig i närheten av historien är förmodligen värt några timmars köande – även om temperaturen, som brukligt under Inauguration day, smyger ner mot tio–femton minusgrader.

När Obama lagt handen på Abraham Lincolns gamla bibel – hans eget val, för övrigt – och svurit presidenteden ska han hålla ett tal för historieböckerna.

Det var under sin installation John F Kennedy hölls sitt allra mest klassiska anförande.

– Ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country, löd satsen ingen har glömt.

Obamas talskrivare har garanterat ägnat månader åt att försöka kläcka en lika tidlös fras; den tillträdande presidenten har trots allt ett rykte som magnifik estradör och talare att försvara och är det någon gång han ska visa sig på den verkligt styva linan är det på tisdag.




Den som har turen att komma nära händelsernas centrum har också att se fram emot en serie musikaliska framträdanden av viss klass.

Bruce Springsteen, Aretha Franklin, Stevie Wonder, Beyoncé, Mary J Blige och maestrocellisten Yo-Yo Ma ska alla uppträda i samband med att Obama avger sin ed.

Som om det inte vore nog finns det en duktig uppsättning kändisar att glutta på även i publikhavet.

Åtskilliga kända namn har bidragit med stora ekonomiska donationer för att få sola sig i

inauguration-glansen.

På den listan finns namn som Sharon Stone, Will Smith, Halle Berry, Scarlett Johansson, Samuel L Jackson, Steven Spielberg, Jay-Z, Ron Howard och Spike Lee.

– Inte en chans att jag missar ögonblicket när Obama blir president. Jag ska vara där till varje pris, sa just Will Smith till tidningen People nyligen.


När själva installationen är över inleds den klassiska paraden längs Pennsylvania Avenue – och därefter försvinner huvudrollsinnehavaren själv in i kongressbyggnaden för traditionsenlig lunch i Statuarysalen.

Även den kommer, enligt Obamas önskemål, att gå i idolen Abraham Lincolns tecken – rätterna är identiska med de som serverades när unionens

16:e president svors in 1861 och inkluderar bland annat fisk- och skaldjursstuvning samt fasan och anka.

Därefter bär det till sist av till Vita huset, som George Bush och alla hans medarbetare vid det laget måste ha utrymt.

Barack Obama sätter sig för första gången till rätta bakom skrivbordet i Ovala rummet och hustrun Michelle och döttrarna Malia och Sasha tar den privata bostadsdelen i besittning.

Huruvida Malia och Sasha då hunnit få den hund pappa lovade dem under sitt segertal i Chicago 4 november är oklart.

Så sent som förra veckan letade han fortfarande efter en lämplig valp.

– Tro mig, att få tag på en hund är svårare än att hitta en handelsminister, sa han under helgen till George Stephanopoulos på tv-kanalen ABC.




Sedan väntar tidernas festkväll i Washington.

I varje tänkbar lokal hålls en bal, den ena mer exklusiv och svår att få inbjudan till än den andra.

Per Bjurman
Per Bjurman

Var Barack och Michelle tar sina första danssteg som president respektive first lady är inte känt, men Commander-in-Chief’s Ball i National Building-museet lär vara ett hett alternativ, liksom Obama Home States Inaugural Ball i Washingtons stora mässhall.

Festligheterna lär hur som helst pågå till långt in i gryningen.

Det finns onekligen anledning att fira.

En ny tid har ju just inletts i USA.


IDOLEN: ABRAHAM LINCOLN

Det finns åtskilliga orsaker till att Barack Obama beundrar Abraham Lincoln så till den grad att han svär presidenteden på den 16:e presidentens bibel – och äter identisk lunch med den han lät servera under sin installation för 148 år sedan.

Liksom Obama representerade Lincoln, segraren i det amerikanska inbördeskrig som sammanföll med hans presidentskap mellan 1861 och 1865, delstaten Illinois – och Obama har flera gånger under presidentvalskampanjen återvänt till den stadshustrappa i delstatshuvudstaden Springfield där Lincoln sjösatte sin valkampanj.

Det var också Lincoln som initierade emancipationsförklaringen, det vill säga frigörandet av slavarna. Därmed la han grunden för den utveckling som nu lett en svart man ända till Vita huset. Som av en händelse skulle Lincoln ha blivit 200 år i år. Han mördades av skådespelaren John Wilkes Booth i april 1865, när han såg pjäsen ”Our American Cousin” på Ford’s Theater i Washington.

  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra
laddar
Laddar artikelkommentarer

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se

”De överdriver om klimathotet”

  Hackare har kommit över tusentals dokument - som sägs avslöja forskarnas överdrifter Klimatforskare: Nej, det här är taget ur sitt sammanhang. 54
Tror du att klimathotet är överdrivet?
Se resultat
Foto: TV4 sport

Stämplad – i ansiktet

  Messi fick dobbarna i ansiktet Barça tappade poäng mot Bilbao. 18
Foto: reuters, tv4 sport

Han skickar sms – när Higuain avgör

  Ronaldo ägnade sig åt sin mobil – vid segermålet mot Santander. 24

Vi behöver nog fixa taket i helgen...

  Par i Kalifornien fick huset delat av fallande kran Skulle ”bara flytta ett träd” - som var lite tyngre än man trodde...

Maxa er sexuella njutning

  Bli ett erotiskt geni redan ikväll 22 tips som får det att hetta till.
  Så får du henne att komma
6 steg som tar dig över tröskeln.
  Så får du honom att njuta Knepen som gör det sköna skönare.

Tummen upp för Obamas vårdreform

  Röstade i kväll om slutgiltigt förslag Republikanerna hotar med "heligt krig" för att stoppa förslaget. 24

TV: Kräktes - och åkte ut först av alla

  Paolo Roberto: Har gjort så gott jag kan Vad tycker du om ex-boxarns insats? RÖSTA OCH DISKUTERA ÅRETS ROBINSON! 11
  Redo för Robinson Här är alla 18 deltagare i årets upplaga! 12
  "Hade med mig mat vart jag än gick" Så gick det sen för gänget från förra Robinson. 0
  Så gick det för alla 155 i Robinson Några blev kändisar – andra är nästan bortglömda...
Vad tycker du om årets Robinson?
Se resultat
  "Jag var rädd att bli Liggarkillen" Henrik Fexeus kastar krokodiler.
  "Kackerlackor och råttor" Så tar du reda på om krogen är fräsch.
  Hotet mot Stomatolskylten "Den håller världsklass".

”Björnen äter på mannen”

  Svensk blev vittne till drama i schweizisk björnpark Brandmän försökte spruta vatten för att få björnen att sluta attackera den fångade mannen. 2
Foto: ALASTAIR GRANT

”New Moon” slog nytt kassarekord

  Vampyrfilmen spelade in halv miljard under premiärdagen. Tog rekordet från Batmanfilmen Dark Knight. 9

Katt...ack!

  Polisen ska bötfälla bilist när han attackeras – och till slut tröttnar på den kärlekstörstande katten.
Foto: ppv

Storbråk efter Peter Forsbergs målshow

  Stjärnan akut till sjukhus Ambulans hämtade SSK-forward på isen. 16

Nannes hemliga gåva till Titanix

  Så bra var kvällens dansbandskamp Michael Nystås bloggade live på aftonbladet.se.
  Juryn totalsågade skånska Spootlajtz ”Klart det var taskigt.” VAD TYCKER DU? ÄR JURYN FÖR KONSERVATIV? 15
Vilket dansband var bäst i kväll?
Se resultat
Gick rätt dansband vidare?
Se resultat
  Slog nytt rekord i sparande ”Ett extremt bra resultat”.
  21-åringen om sitt nya drömliv – som multimiljonär.

Skavlan omgiven av elit & makt

  Skavlans vänner: Politiker, kändisar och prinsessor ”Skavlans närmaste vänskapskrets har otroligt mycket makt i samhället.” 4

Par gick vilse i nationalpark

  Slog själva larm med mobiltelefon Räddades efter insats med helikopter och fyrhjuling.

Polisen: Vi slår ut Black Cobra

  Har jobbat i två månader med att kartlägga det kriminella gänget Polisen: Uppenbart att de har svårt att få till någon form av ordnad struktur.

Vaccinet till nästa vecka försenas

  Leverans av drygt en halv miljon doser influensavaccin kommer att försenas Kvalitetskontrollen tar längre tid än man trott.
  Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
  Svinfluensan muterar Viruset kan nå längre ner i lungorna

”205 000 kr är en orimligt hög lön”

  Möt vår nya EU-kommissionär Cecilia Malmström i stor intervju - om kärleken till EU och vampyrer.
  ”Barnslig kan jag absolut vara” Cecilia Malmström om vampyrer och roliga politiker.
Foto: GETTY IMAGES, AP

”20 oktober försökte jag begå självmord”

  Efter Enkes död – tyske elitspelaren Andreas Biermann till sjukhus. 39
Foto: SANDRA ROMBY/GOBITEN.SE

Körde mot trafiken – tills han krockade

SUNDSVALL Polisen: Vi hade två bilar som följde efter men vi hann inte ikapp 82-åringens irrfärd slutade först efter en mil – och i krock.

Cantona skulle klippt till Henry

  Franske legendaren blandar sig i leken: ”Om jag varit irländare hade Henry inte stått i mer än tre sekunder”. 41

Peter Jöback: Gifter mig snart

  ”Jag har tänkt göra det” Avslöjade sina och pojkvännens planer på giftermål i radio. 8

Ingen sjunger som Thåström

  Popkometen ger sig in i julhandeln Lady Gaga – The fame monster   0
  Ingen supergrupp på lika villkor Them Crooked Vultures   1

Maskinen har bäst före-datum

  ”Boys II men” ”Behöver inte låta likadant eller tas på blodigt allvar.” 1
  Insmickrande klädsamt Biffy Clyro – Only revolutions   0
Foto: CANAL PLUS

Svimmade efter ihopskallningen

  Otäcka scener på Anfield när Daniel Aggers ben vek sig Danske stjärnan blodig i ansiktet och fick tas om hand av vårdpersonal. 18
Foto: Andreas Bardell

VC-premiären – en blågul succé

  Charlotte Kalla på andra plats efter suveräne Marit Björgen Anna Haag tog sensationellt tredjeplatsen: "Det överlägset bästa jag gjort". 22

Få fler ragg – med hypnos?

  Får man verkligen fler ligg med hjälp av tankebearbetning? Kropp & hälsas Matilda Gustavsson har lagt sig under pendeln och testat. 11

Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö

  Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen Vikarie vågade slå larm – nu har personalen anmälts. 93
Säger du ifrån på jobbet när kollegorna går över gränsen?
Se resultat

Helgens skrattbebisar som får dig på ett gott humör

– Räkna med en tredubbel ränta

  Experterna: Prisfesten snart över – detta måste du vara beredd på
  ”Räntorna kommer mer än tredubblas”   ”Bostadspriserna dyker” 43

TV: Här hjälper Jihde Reza av ”Idol”-scenen

  Kollapsade nästan efter hälsningen Reza: Jag vet inte vad som ska hända med henne.
  Här faller hon ihop Hälsningen från hjärtsjuka mamman blev för mycket för Reza: Fick dimma i huvudet 7
  ”Så förlorade vi oskulden” ”Det var jätteskönt” 20
Vem var bäst i gårdagens ”Idol”?
Se resultat

Stor rink? 'Då spelar jag inte'

  ”Homer” har ingen lust att spela i Sverige – om vi inte krymper rinkar. 33

Wennerholm: Vakna Europa!

  Det är dags att slopa de där döda ytorna Det blir fler mål, fler tacklingar och mer intensitet på liten rink än på stor. 46
Håller du med Wennerholm: Borde Sverige spela på mindre rinkar?
Se resultat

Här är Sofis New York

  SKRIV UT & TA MED Aftonbladets moderedaktör Sofi Fahrman bjuder på sina 73 bästa tips i The Big Apple
  Bästa shoppingen   Trendigaste krogarna   Bästa barerna
  Skönaste nöjena   Sofies specialkarta över Manhattan. 0

Får bakläxa om barnflicka

  Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka Nu får de bakläxa av Skatteverket. ”Kan vara skattebrott”. 109

Försäkringen kan vara
helt värdelös

  Nina får 0 kr för sin stulna Saab ”Det är fullkomligt sanslöst – försäkringsbolaget säger att bilen inte går att stjäla.”
  Experten: Alla bilar går att stjäla ”Vi har undersökt det här.” 35
  Abba-stjärnorna också drabbade Lyxbilar för 30 miljoner stulna.

TV: ”Botar” synfel – med sånger

  Här testar vi den kontroversiella synkursen i Stockholm Världssensation eller bluff? Filmades med dold kamera.
Mejla Tipsa 200 sekunder här! Skicka ett mejl till oss.

Knark von Linné

  Här röker blomsterkungen på – i SVT:s barnprogram. 69
  Se de stoppade bilderna här Kritiker: Har de själva tagit en joint?
Foto: Veckorevyn

Bloggarna är de nya stjärnorna

  Kissie, Foki och Kenza brädar ”gammelkändisar” Deras vapen: starka åsikter. 8
  – En bloggtjej på omslaget säljer tidningar Tjejtidningarnas chefredaktörer om sina nya omslagsflickor. 1

Familjen – in på bara skinnet

  Persbrandts senaste tatuering: sonens hand ”Min fru och mina barn är den största glädjen i mitt liv.” 3

Vi har granskat: Här får familjen billigaste resan

  Så mycket kostar resan till hetaste solmålen för två vuxna och två barn. – när allt räknats in. 7
  Så mycket kostar det Priser på allt från drinken till solstolen. 0

Livstidsstraffet måste vara kvar

  Folkpartidebattörer kritiska till det egna partiets planer Låt de grövsta brottslingarna sitta inne så länge som det behövs. DISKUTERA! 30
Ladda ner Adobe Flash
  Frankrike–Irland spelas om – i Patrice Evras vardagsrum. 7
  "Paris ville förstora brösten" Mamman avslöjar stora planer. 0
  Nu ännu lättare att fynda resor direkt i din Iphone. 0
  Träna med sex Ligger du i bränner du kalorier med njutning! 10
  Mumier hade åderförkalkning Äldsta levde 1530 f. Kr 0
  Mineraltoppen Vi har testat mineralfoundations - Här är de 10 bästa. 5
  Hon visar BH värd miljoner En bh full av diamanter.
  "Jag är rock-chic" Tove, 19, om sin egna stil.
  Hennes klänning var för kort Startade upplopp i katolsk skola.
  Pysselninjans attack på storstaden Anfaller med färgranna pärlplattor.
  Skrällseger för Skellefteå Har nu fem raka matcher utan förlust. 13
  Dawsons Creek- stjärnan skiljer sig ”Fortfarande vänner.” 4
  Första P1800:n ut från fabriken Se Volvon med chassinummer 2.
  Snabb & lyxig festmeny: Lättlagad lax och godaste kolasåsen.
  The Rookie: Del 1 av "Dag tre" Se agentens nya äventyr på fältet.
Bildextra Gör ditt fönster adventsfint 15 stämningsfulla adventsstjärnor och ljusstakar.
  Anna Ankas kovändning Medverkar i ”Svenska Hollywoodfruar 2”. 37
  "Maten duger - servicen suger" Mat-Niklas krog recenserad.
  Köp Idol-Toves solglasögon Idolerna auktionerar kläder. 0
  Rasmus Elm nätade Svenskens första mål i Holland. 0
  Får man vara rolig i nyhetsform? Om ett klipp och arga kommentarer.
  Se den svenska målshowen Fejzullahu låg bakom ALLT i 90 minuter.
  Pudrigt vinterblek Så gör di en snyggt, blek look. 4
  Gör egen GI-glögg och undivk sockerchocken.
  Ny Ferrari GTO på gång Blir extremversion av 599 med 700 hästar 3
  Bjud på en höstgryta
– En het helgmiddag att njuta av 0
  Chocksänkningen på Modo – nu är laget med i guldracet igen. 4
  Hotet mot Stomatolskylten "Borde betraktas som konst".
  ”Han kommer redan efter en minut Linn Heed svarar om sex. 2
  Läckra Leighton Med en garderob som ger ha-begär! 1

  Passa på! Ladda hem 16 fotbolls-appar gratis Följ Allsvenskan i Din Klubb för Iphone
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Får bakläxa om barnflicka Paret Bildt betalade varken skatt eller arbetsgivaravgifter för barnflicka 109
2 Vårdpersonalen slog vad om när boende skulle dö Vårdpersonal i Luleå satte hundra kronor var – inför den dödssjuke åldringen 93
3 Norsk uppmaning – använd Tamiflu Hälsomyndigheterna i Norge skärper uppmaningen till smittade 80
4 Storbråk efter Foppas show Skröder avgjorde – och startade stor fajt: 74
5 Knark von Linné Här röker blomsterkungen på 69
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Thomas Eriksson

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Sajtchef: Sigge Ennart

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Söndag 09-11-22
Sök på Aftonbladet