Unga prostituerade har försvunnit från gatan – men problemet finns kvar.
Nu ska kommunens prostitutionsgrupp kartlägga var de yngsta sexsäljarna tagit vägen.
Med ung menas i det här fallet personer under 21, ofta är flickorna inte äldre än 15-16.
Enligt Karin Dahlborg på kommunens prostitutionsgrupp handlar det både om tjejer och killar som säljer och byter sexuella tjänster.
– De finns inte på gatan, där minskar antalet prostituerade hela tiden. Däremot funderar vi på var de är i stället, säger Karin Dahlborg.
Som Punkt SE tidigare berättat avslöjar ett ökat tryck på sjukhusens drogavvänjningskliniker att problemet med unga prostituerade i allra högsta grad existerar.
Till avgiftningskliniken på Östra kommer allt yngre tungt missbrukande tjejer. I nästan samtliga fall har drogerna betalats med sexuella tjänster.
Prostitutionsgruppens antagande om unga sexsäljare bygger också på en tidigare undersökning där 1, 4 procent av alla gymnasieelever i Sverige uppgav att de någon gång sålt eller bytt sexuella tjänster.
– Men det är ingen siffra som egentligen har ökat. Tvärtom hör vi mindre och mindre om ungdomsprostitution vilket får oss att misstänka att de kanske faller mellan stolarna någonstans.
I kartläggningen hoppas man kunna ta reda på vilka arenor de prostituerade rör sig på, debutålder och vilka stödinsatser som kan vara aktuella.
En del av undersökningen kommer med största sannolikhet att handla om användningen av internet för att göra upp sexaffärer.
– Vi vet inte hur vi ska gå till väga, vilka frågor vi ska ställa, men all ny relevant information kommer vi att titta på, säger Karin Dahlborg.