Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet
Publicerad: 2009-01-25
Textstorlek:
Normal text Stor text Extra stor text
Hur länge lever han? Mahmoud Rayan är sex år och ett av krig
Hur länge lever han? Mahmoud Rayan är sex år och ett av krigets offer. Han skadades svårt när en missil träffade grannens hus. Nu vårdas han på Shafasjukhuset och läkarna kan bara hoppas på att pojken överlever.
Foto: urban andersson

Han skriker efter pappa

Peter Kadhammar: Det växer upp en ny generation som bara sett våld, våld och mer våld

En pojke skriker av smärta och skräck:

– Pappa! Pappa!

Han heter Mahmoud Rayan och är sex år. Vid lunchtid 15 januari stod han på familjens balkong på tredje våningen vid Asabratorget. Det var två veckor in på den israeliska straffexpeditionen men för tillfället lugnt. Ingen skottlossning i området. Inga bomber.

– Annars hade Mahmoud inte fått gå ut, säger hans far Majid.

Missilen som träffade grannens hus var alltså oväntad, fast en missil avfyrad från en helikopter långt, långt borta är väl alltid oväntad, särskilt om man är sex år och står på balkongen med nyfikna ögon och ser ut över världen.

Tryckvågen träffade Mahmoud med sådan kraft att han föll över räcket och ner i gatan, säger hans far.

Det kan naturligtvis också ha varit så att pojken föll över räcket i rena förskräckelsen.

Han fick inre skador och läkarna på Shafasjukhuset har opererat bort mjälten. Mahmoud har tur som

lever. Sex personer dog i grann­huset.

Hur länge lever Mahmoud?

Doktor Maher, som lutar sig fram för att sticka en kanyl i pojkens vänstra arm, är bekymrad. Mahmoud är gul i ansiktet. Det kan vara levern. Blodprovet kanske ger en förklaring.

– Vi hoppas att han överlever, säger doktorn med låg röst.

– Pappa! Pappa! skriker Mahmoud.

Det är ett skrik från alla barn i Gaza, och så som Majid står hjälplös vid sin sons sjukbädd, lika hjälplösa är alla Gazas fäder.

Det har slagit sönder samhället.

Barndom präglad av våld

Förstörelsen har pågått länge. 1992 publicerade psykiatern Eyad Sarraj en undersökning som bland annat visade:

   97 procent av barnen hade sett sina hem genomsökas av israeliska soldater.

   55 procent hade minst en gång fått stryk av israeliska soldater.

   60 procent hade sett någon av sina föräldrar misshandlas.

Barndomen i Gaza var präglad av våld, rädsla och osäkerhet. När jag den gången intervjuade doktor Sarraj berättade han om tonåriga pojkar som bara kunde sova i mammas säng, om abnormt många sängvätare, att en del barn vägrade vara hemma eftersom hemmet inte längre var en säker plats.

En fjärdedel av dem var djupt störda.

Doktor Sarraj såg konturerna av en större katastrof.

– Vi har en generation som kommer att förlora allt hopp och som kan ta till vad som helst för att få utlopp för sin frustration och vrede. 16–17-åringar har bett mig att skaffa dem bomber, sa han då.

Några år senare kom de palestinska självmordsbombarna.

”Det behöver inte synas på ytan”

Den här gången träffas vi på en restaurang. Doktor Sarrajs kontor är förstört – rutorna bortblåsta, datorerna förstörda och de bruna gardinerna fladdrar i vinden från Medelhavet. Ett israeliskt plan släppte en bomb på stranden hundra meter från huset.

– Före den israeliska attacken led en tredjedel av Gazas invånare posttraumatisk stress och var i behov av vård. Nu bedömer jag att minst 50 procent behöver stödsamtal eller specialistbehandling.

Det är inget man kan se. Tvärtom, den som reser in i Gaza imponeras av energin hos människor som plockar i bråten av sina förstörda hem, man förvånas över den sammanbitna tålmodigheten hos en far som hör sin förtvivlade och kanske döende sexåring skrika: Pappa! Pappa!

– De första veckorna trycker de ner sina känslor. Men senare kollapsar de. Det behöver inte synas på ytan. De kan gå till arbetet som vanligt. Men de fungerar inte.

437 barn har dödats

Det är betydligt värre nu än när Eyad Sarraj publicerade sin utredning 1992. 17 år av ”fredsprocess” har medfört mer död och mer mänsklig misär än någon kunde föreställa sig då.

Under intifadans, den palestinska resningens, första fyra år 1988–1991 dödades 718 palestinier i Gaza och på Västbanken.

Under den senaste israeliska straffexpeditionen som varade i tre veckor dödades 1 334 människor, varav 437 barn, i Gaza.

Fäder kan inte försörja sina familjer, arbetslösheten ligger på 35 procent och 80 procent av befolkningen är beroende av matsändningar från internationella hjälporganisationer.

Fäder kan inte skydda sina barn och inte

sina hem. Fäderna förlorar sin auktoritet och familjen sin betydelse.


Det växer upp en ny generation som bara kan lita till sig själva och som bara sett våld, våld och mer våld.

– Pappa! Pappa! skriker sexåringen Mahmoud där han ligger i sängen.

Det är ett förtvivlat skrik som skär genom kroppen.

En dag ropar han förgäves och tystnaden som följer förebådar mer våld, mer blod, mer förstörelse.


Läs tidigare artiklar

BILDEXTRA Krossade drömmar Bara ruiner finns kvar av ett Gaza på frammarsch
  "Det enda vi vill är att leva i fred" Familjen Rayan chattade med Aftonbladets läsare
  Familjen Rayans yngste son Mahmoud kämpar för sitt liv – slängdes av balkongen av Israels bomber.
  Tunneln till frihet ”Israel reste en mur. Egypten la ut taggtråd. Då började människorna att gräva”
Grafik Så går smugglingen i tunnlarna till Steg för steg.
  Han skriker efter pappa Peter Kadhammar: Det växer upp en ny generation som bara sett våld, våld och mer våld
  Tre bänkar stod tomma på första skoldagen Första skoldagen efter kriget för tiotusentals barn i Gaza
  Vapnen har tystnat. Men de vilar bara Peter Kadhammar i Gaza: Krig är inte blod och skrik, krig är den sammanbitna viljan att överleva i ett mjölaktigt damm
  ”Värre för varje gång” Peter Kadhammar om läget en knapp vecka efter att skotten tystnat i Gaza.
Ljudbildspel Rayan, 5, ligger på sjukhus och ropar efter sin pappa Se Urban Anderssons bilder ifrån Gaza
  Bidra till Rädda Barnens och Aftonbladets insamling till barnen i Gaza.
  • gilla artikeln
  • Skicka till en vän
  • Skriv ut
  • Dela med andra

Tipsa Aftonbladet

SMS/MMS 71000, telefon 08-411 11 11, e-post 71000@aftonbladet.se
  Kraftig brand i Simrishamn Boende uppmanas hålla sig inomhus

”Tack för allt stöd”

  Johan Palmlövs föräldrar skriver i öppet brev: ”Vi känner att vi inte är ensamma i vår stora sorg”.

Talibanerna: Vi sköt dem

  ”Det är vi som ligger bakom attentatet” Byborna är alltför rädda för att berätta – men är tydliga med vilka som är skyldiga

PLUS-dubbel 9/2 - Kalla+Köksmaskiner

  Gå med i PLUS nu Få fin choklad att ge bort på Alla hjärtans dag.

Butiker ratar klistrat kött

  Alla butiksjättarna säger nej till att sälja klistrat kött ”Ganska givet att det är en produkt som är mycket, mycket sämre än riktigt kött”. 52

Sverige röstade ja till köttklister

  Tillverkas av blod från ko eller gris – gör att köttbitar kan sättas ihop till hel filé Livsmedelsverket: Hade gått igenom även om vi röstat nej 275
  ”Köttsminkning som lurar” Sveriges konsumenter kritiska till köttklistret.

Läsarna: Köttklister, nej tack!

  Läsarna äcklas – tänker inte äta den ihopklistrade fejkfilén ”Vi konsumenter ska alltså luras köpa sekunda köttvaror.” 63
Blogg: Martin Ezpeleta: ”Den sunda svenska matkulturen?”
Kan du tänka dig att äta ihopklistrat kött?
Se resultat
Foto: AFP

”Det här fanns inte ens i mina drömmar”

  Succé för David Elm – spelade fram till 1–0 och gjorde 2–0 själv. 26
  Snubblade på sig själv – fick straff Domaren visade ut fel spelare. 2

Dolphs nya roll – hårdrockare

  Se schlagerstjärnan röja loss – på trummor Schlagern är långt borta i senaste filmen. 5
  In med Dolph Tiotusentals läsare: Vi vill se honom i Melodifestivalen på lördag. 2
FREDRIK VIRTANEN SVT – satsa allt på kungen "Allt annat är amatörmässigt.” 5
Foto: SVT

Psykningen som SVT klippte bort

  Sjöberg slog ut Gustafson – hånade honom efteråt ”Jag frågade om han ville känna på svärdet när jag vunnit, då blev han förbannad”. 83

Maud säger ja – läsarna nej

  70 procent av Aftonbladets läsare protesterar mot att staten går in med en miljard i SAS Men Maud Olofsson tror att SAS blir lönsamt på sikt.
  Toppchefer lämnar SAS efter krisrapporten
LENA MELLIN ”Som ägare är de så illa tvungna” Staten går in med en miljard i SAS 149
Annika Creutzer Du får betala flygbiljetten – även om du inte tänker flyga
mejla Väljer du bort SAS när du ska resa? Mejla oss och berätta.
  ”SAS står med ena benet i graven” 650 anställda kan få gå.
Är det rätt av staten att gå in med pengar i SAS?
Se resultat
Vad är viktigast när du väljer flygbolag?
Se resultat

Spöket som lurat Europa

  Här låtsas filmaren bli livrädd – för sin kompis Forskaren: ”De gör det för publicitet”. 33
Mitt Klipp Spöken siktade i Sverige Läsarnas övernaturliga filmklipp.

Därför dras vi till gifta män

  Upptagna karlar – måltavlan för Isabelle, 22 ”Jag ser det lite som en utmaning, trots att jag själv alltid tyckt att otrohet är hemskt.”
  Läsarna om sina hemliga träffar ”Det handlar inte bara om sex.”

DO: Vi har blivit helt nedringda

  Många anmälningar efter handskakningsdomen ”Ett väldigt tryck”.
  Vägrade ta i hand – då stängde AF av honom Mannen tog inte i hand av religiösa skäl – nekades aktivitetsstöd 112

Plura och Mauro lagar mat med stjärnorna

  Tunga namn i nya matprogrammet ”Somliga fick vi utöva utpressning på”. Här är kändisarna som lagar mat i "Mauro och Pluras kök". 3

TV: Här testar de knark-torpeden

  Se unika dokumentärer – från hela världen   Köper livsfarlig zombiedrog
  Flyr ifrån dödspatrull   Inifrån Nordkorea

Mirabell, 1, dog i pappas armar

  "Personalen på Astrid Lindgrens barnsjukhus märkte inte att hon var döende" – och efter en sjuårings död inleds nu en ny förundersökning.
  Aftonbladet har granskat anmälningarna mot barnsjukhuset.

”Människor dör på grund av missarna”

  Överläkare Stefan Branth kritisk till neddragningarna inom den svenska vården ”Som förälder måste man våga ifrågasätta läkarnas bedömningar om man är osäker.” 63
  Göran Hägglund (KD): Fel i vården ska straffas hårdare 48
Förälder svara här:
Litar du på sjukvården?
Se resultat
Övriga svara här:
Litar du på sjukvården?
Se resultat

Skönhetsopererad – som sjuåring

  Möt mammorna som förvandlar sina barn till – dockor Se klipp ur den omtalade dokumentären på TV4+ ikväll 7

”Våra intressen är att gå på gym och raka pungen”

BLOGG Jonas Gardell om det bögar gillar – förutom schlager Komikern och författaren skriver för Aftonbladets läsare – läs dagboken/bloggen här!

TV: Se när han psykar guldhjälten

  Gustafson ledsnade på Sjöbergs gliringar ”Saknar gränser”. 1

LUFT

  OS-guld –tack vare spionage Så blev Tomas Gustafson etta. 0

LUFT

DISKUTERA! Sportbladet-läsare: ”Sjöberg tar för stor plats – dagisnivå, Gustafson” Vad tycker du om Sjöbergs trashtalk? Tyck till här!

Rekordkall januari

  Den kallaste januarimånaden på hela 23 år i södra Sverige Och i Stockholm slogs ett gammalt köldrekord från 1829. 45

"Jag dansar med henne i en karusell och hon skriker av glädje”

Pappabloggen Den bästa stunden på dagen – att komma hem och mötas av Charlies längtan.
BILDERNA ÄR SISTA SPÅRET David Birgersson, 18, är spårlöst
BILDERNA ÄR SISTA SPÅRET David Birgersson, 18, är spårlöst borta.
Foto: POLISEN/LENNART BENSON/PRIVAT

Dykningar utan resultat

  David, 18 försvann spårlöst efter maskerad Dagens dykningar i Varbergs hamnbassäng utan resultat.

Nakenkameran sprider sig

  Nu ska Kastrup införa den kontroversiella skannern USA vill att fler länder börjar använda tekniken som "visar allt". 21

TV: Stylad – för guld

  Så har du aldrig sett stjärnan Kalla: Kul att göra något annorlunda. 0

Din superguide till OS

  KÖP DEN I DAG   ALLA TV-tider.   Svenskarna – gren för gren.   Krönikor av Anrell och Bjurman.   Så tippar experterna.   Hoten mot svenska medaljer.

TV: Här finns Avatars drömvärld – på riktigt

  Halleluja mountains har hittats Följ med till byn som till och med bytt namn efter filmsuccén. Kan du se likheten? 5

Läsk fördubblar risken för cancer

  Studie: Två burkar i veckan ökar risken för cancer i bukspottkörteln 68

”Det är vårt yrkes största skam

  Henrik Schyffert om bristen på kvinnliga komiker – Bara en tjej bland ståupp-gubbarna när "Big comedy"-turnén drar ut på vägarna i gen. 29

Pink kommer till Ullevi i sommar

  Den amerikanska sångerskan återvänder till Sverige Vill upprepa succén från konserten i Stockholm i fjol. 0
Ladda ner Adobe Flash
  Fusket som gav OS-guld Nu avslöjar ”Foppa” hela sanningen.
  Lundqvist skar sönder Gaboriks knä: ”Jag trodde han skämtade”. 12
  ”Så gick jag ner 25 kilo – på bara 12 veckor med Viktklubb.”
  3D-tv kommer under våren Flera dimensioner i rutan under fotbolls-VM 9
  Tiobarnsmammans bästa sparknep Bra semesterkassa snabbt.
  ”Tomaten” tjänar bäst i OS   Här är topp fem på listan. 0

Så får du honom att njuta

  Sexrådgivarens bästa knep Gör Alla hjärtans dag lite skönare än vanligt. 24

Mer läsning från Plus

  Höj lusten steg för steg Lär dig knepen.
  Fixa flirten i februari Hett kärlekshoroskop.
  Smygdejta på jobbet? En av fyra har gjort det.
  Gravidtester för elva- åringar Het debatt om p-medel för barn. 42
  Så ska stjärnan samla in pengar ”Har spelat i ungefär sju år”. 0
  "I sovrummet fick jag bingo" Följ med hem till Maria, 30 0
  Charlotte Perrelli om Nicolas svek ”Jag visste allt.”
  500 hästar inte nog i Porsche 911 Turbo S-serien får ytterligare 30 hästar. 0
  Hångel i höet hos Chanel Kändiseliten lockas av Lagerfeld. 0
  Pixar gör första tjej- filmen Animerad värld på väg att bli jämlik? 8
  Till salu: en spökstad Se den hemliga staden utan invånare
  6 klassiska viktfällor
– så genomskådar du matbluffarna. 0
  Så laddar guldfavoriten i OS Anja Pärsons rival på baddräktsbilder. 3

Sista, sista minuten

  Än finns resor kvar Ta chansen att fynda. 7

Senaste nytt från Resa

  Myterna om Sverige som lockar turister 9
  Bästa öluffen – i Thailands sköna skärgård 0
  Lil Wayne på väg till fängelse Men tänderna stoppade domen. 2
  Rumpchocken som fick röster ”Det är ganska modernt” 1
  De har hela världen som sitt klassrum Familjerna som nobbar skolan och undervisar barnen hemma.
  Här är nyhetsankarets nya kärlek Är känd skådespelare. 1
  Chevrolet firar 100 år Kommer med fem nya modeller. 5
  Därför tog det slut Susanne och Fadde om brytningen.
  Reja ny tränare i Lazio Skandalscener på dagens träning. 6

Senaste nytt från Kropp & hälsa

  Claudia – ofrivilligt tyst Lider av selektiv mutism 1
  Ett fantastiskt mirakel: Libertys tumör försvann 0
  Blåbär räddar magen Bären stoppar inflammationer 0
  Hatar du ”vi-paren”? De må vara opersonliga – men de är lyckliga. 4
  Vill ta över Simon Cowells jobb För 100 miljoner dollar. 8
  Thailand – vårt andra hem Semesterparadiset för 25 år sedan ...och så här ser det ut nu. 6
  Förlorade vadet – dansade på scen Se prinsens höftvickningar
  Tajt är modellen Silvstedt festar i slimmat fodral. 8
  Häckarfåglar blir väckarfåglar iPhonen blir en väckarholk. 0

Senaste nytt från Viktklubb

  Platt mage snabbt Fyra superövningar. 0
  ”Skippa ölen” – så kan kilon rasa.
  Det här är Viktklubb! Succémetoden som funkar.
  Brangelinas heta kyssar Hånglade inför kamerorna. 5
  Därför petas experten från TV4 ”Ingen är oersättlig”. 24
  Ny navigator till iPhone Bra för sporadiska orienteringsbehov. 8
  Mama Mia, vilken urringning Amanda är inte blyg. 20
  Julia, 7 år, ska förföra publiken Väcker debatt om barnexploatering.
  Kräksjukedödaren ”Luftfiltret tar bort 99,9999 procent av luftburna virus.” 15
  Köpfest – via mobilen Bara teknik som bromsar shoppingrekord. 0
  Vilket lyft, Posh! Lyfter sig – med hjälp av håret. 18
  Finns det feministiskt analsex? Rumpan har blivit queerkultur. 8
  Vilken triumf, Ashley Twilight-stjärnans stilsuccé. 5
  Anorektiska Inga – för fet för catwalken ”Din rumpa är för stor.” 96
  "Aaaaaaah!" Finska män världsberömda för sina skrik.
Mejla Har ni bråkat om hushållssysslorna och hittat en bra lösning?
  Testa bästa kycklingrecepten just nu: Här är besökarnas mest tummade favoriter
  Ska ni också gifta er i juni? Heter ni Victoria och Daniel? Mejla!
  Hur du blivit hjälpt av rosenterapi? Mejla till oss och berätta!
  Spionbilder: Mercedes SLK Smygfotograferad i norra Sverige 1

  Ny Iphone-app – med superkoll på allt om Melodifestivalen
Mest kommenterat på Aftonbladet
1 Sverige röstade ja till köttklister Tillverkas av blod från ko eller gris – gör att köttbitar kan sättas ihop till hel filé 275
2 Mona Sahlin flörtar med extremisterna Johnny Munkhammar (M): Ohly vill införa Nordkoreas ekonomiska modell 669
3 REPLIK LO-medlemmar vinner visst på lägre skatter Per Schlingmann (M): Hur rättvist är det av Wanja Lundby- Wedin att verka för höjda skatter för medlemmarna? 235
4 LENA MELLIN ”Som ägare är de så illa tvungna” Staten går in med en miljard i SAS 149
5 Sjöberg: Tomas blev jävligt förbannad Hånet som SVT klippte bort 81
Mest gillat på Aftonbladet
1 Mona Sahlin flörtar med extremisterna Johnny Munkhammar (M): Ohly vill införa Nordkoreas ekonomiska modell 55
3 Därför ska Sverige lämna Afghanistan Hans Linde, riksdagsman (V): 31
4 Facket betalar kalaset Josefsson och Suhonen: Arena-redaktörerna tackar för lönen – och flirtar med nyliberalerna 28
5 Drömlottning för Sverige i EM-kvalet ”Holland passar oss” 26
Upp


Nyhetsredaktionen
Tjänstgörande redaktör: Christina Nordh

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jan Helin

Stf ansvarig utgivare: Lena Mellin

Redaktionschef: Lena Widman

Tf sajtchef: Andreas Aspegren

Tipsa Aftonbladet 71000
MMS/SMS
71000
E-post
Telefon
08-411 11 11
Onsdag 10-02-10
Sök på Aftonbladet